Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Doğum Günü Davetiyesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Doğum Günü Davetiyesi, Doğum Günü Eğlencelerine Arkadaşlarını Çağırmak ve Bilgilendirmek Amacıyla Kullanılan Davetiye Türüdür. Bu Davetiyeleri Matbaalarda İstediğiniz Miktarda Çıkartabilirsiniz.

Doğum Günü Davetiyesi


Doğumgünü Partisi veya özgün İngilizce adıyla The Birthday Party, Nobel ödüllü yazar, Harold Pinter'ın yazdığı tiyatro oyunudur. Oyun, ilk olarak 1958 yılında Londra'da sahnelenmiştir. Türkiye'de 20102011 sezonunda, İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenmiştir. Oyunun ilk gösterimi, 9 Şubat 2011 tarihinde, Üsküdar - Musahipzade Celâl Sahnesi’nde gerçekleştirilmiştir.

Konusu

Oyunun kahramanı otuzlu yaşlarındaki eski bir piyanist olan Stanley Webber'dir. Webber, Meg ve Petey Boyles tarafından bir İngiliz sahil kasabasında işletilen eski bir pansiyonda yaşamaktadır. Bu kasabanın büyük ihtimalle Londra'dan çok uzakta olmayan güney bölgesindedir. İki kötü niyetli yabancı olan Goldberg ve McCann'in Webber'in doğum gününde kasabaya gelir. İkili Webber'i arıyor gibi görünmektedir. Bu gelişme Stanley'nin Meg tarafından organize edilen doğum gününü bir kabusa çevirir.

Sergilenişi

Oyun ilk kez 1958 yılının Mayıs ayında Londra'da sergilendi. Peter Wood'un yönettiği oyunda Richard Peason Stanley rolündeydi. Oyunun New York'taki ilk sergilenişi 1967 yılında Booth Tiyatrosu'nda oldu. Oyun bu kez Alan Schneider tarafından yönetilmişti. İstanbul'da İstanbul Şehir Tiyatroları 2010/2011 sezonunda Doğumgünü Partisi'ni Memet Fuat'ın çevirisiyle Yıldıray Şahinler yönetiminde sergiledi. Oyunda Jülide Kural, Cem Davran, Bahtiyar Engin, Yıldıray Şahinler, Özge Borak ve Mert Tanık rol aldı.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Doğum

Günü

Davetiyesi