Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Dağ Sakıncaları Ve Yararları
Dağ Sakıncaları Ve Yararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Dağ Sakıncaları Ve Yararları : Ortalama yüksekliklerdeki iklim, temiz hava ve bu ortamda yapûacak hafif fiziksel egzersizler, astımı, bronşiti ya da kalp rahatsızlığı olan hastalara iyi gelir. Ama donanım uygun olmalı, mevsimlere dikkat edilmeli ve her şeyden önce kişinin fiziksel durumundan gelen sınırların bilincinde olunmalıdır.Dağ ikliminin özellikleri, yükseklik arttıkça daha belirgin duruma gelir. Bu özellikler, organizmanın işlevlerinin yeniden düzenlenmesini gerektiren mekanizmaları devreye sokar.Dağ ikliminin özelliklerini oluşturan unsurlar şöyle sıralanabilir:

• Hava basıncının azalması solunan oksijenin havadaki ve dolayısıyla kandaki basıncının düşmesine yol açar. Bu değişiklikler 1.000-1.500 m'de çok az farkedilirken, yükseklik arttıkça daha belirgin duruma gelir. Örneğin havanın oksijen içeriği 2.000 m’ye kadar nerdeyse sabit kalırken, 4.000 m dolayında yaklaşık yüzde 30'a iner.

• Yükseldikçe sıcaklık azalır; her 150 m'de 1 derece düşer ve rüzgâr artar. Rüzgârın hızının artması deri yüzeyinin sıcaklığının aynı oranda düşmesine yol açar (örneğin saniyedeki hızı 20 m olan rüzgâr dış sıcaklığı artı dört derecedeneksi 13 dereceye düşürebilir). Çok hızlı esen rüzgâr hareket imkânını da etkileyerek, "stresi" ve oksijen tüketimini artırır.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Dağ:

Sakıncaları

Ve

Yararları