Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuklarda "Tırnak Yeme" Alışkanlığı
Çocuklarda
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Çocuklarda "Tırnak Yeme" Alışkanlığı :

Hemen her toplumda rastlanan, zararlı olmasa bile, hoş bir görüntü arz etmeyen, tırnak yeme alışkanlığı, çocukla birlikte, ailesini ve çevresini de rahatsız eden, bir görüntü sergiler. İster gelişmiş ve isterse de gelişmemiş olsun, zengin ve fakir hemen her toplum ve ailede, tırnak yeme alışkanlığı olan bireylere rastlamak mümkündür.

Küçüklükte kazanılan bu alışkanlık, erişkinlikte de, devam edebilir. Kız çocukları, tırnaklarında kullandıkları birtakım, kozmetik ürünlerle, bu nahoş alışkanlıklarına ara vermiş olsalar bile, alışkanlık onların şuuraltında kemikleştikten sonra, tamamen terk etmeleri, genellikle mümkün değildir. Tırnak yeme alışkanlığına çoğunlukla üçdört yaşlarımdan önce başlamaz. (Çok ender olarak, beş aylık gibi, erken 6ır dönemde görülebilir). Çocuklana, yüzde otuz üçünde tırnak yeme davranışı görülür. Bu oran, çocuğun "erken ergenlik" çağına kadar sürer. Ergenlik çağında tırnak yiyen çocukların sayısı, yüzde kırk ila kırk beşe yükselir. Yani, ergenlik çağına doğru, çocukların hemen yarısı, tırnak yeme davranışı gösterir.

Bunun nedeni, gençlerin çevreden onay görmemeleri olarak değerlendirilir. Ayıca; tırnak yiyen çocukların ailelerinin çoğunda, tırnak yiyenlere rastlanmaktadır. Bunun için de, tırnak yemenin, bir taklit olduğu ve büyükleri taklit etmek suretiyle öğrenildiği, ileri sürülmektedir. Ergenlik çağında, sosyal onay görenlerin çoğu, bu alışkanlığı terletmekte veya hiç tırnak yememektedir. Tırnak yemek, bazen ayak parmaklarını ısırmakla ve ayak tımaklannı el parmaklarıyla yakalama ile ilişkili görülmektedir. Ayak parmağı tırnağının yenilmesi ve ısınılması hemen hemen, sadece kızlarda görülmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çocuklarda

"Tırnak

Yeme"

Alışkanlığı