Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuk Hangi Çevrede Yaşayacak
Çocuk Hangi Çevrede Yaşayacak
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Çocuk Hangi Çevrede Yaşayacak :

İnsanlarda genellikle, kolaycılık mantığının ürettiği, "Ben yaptım oldu" anlayışı hâkimdir. Evet, siz yapmışsınızdır ve size göre olmuştur. Peki, herhangi bir eylemin kriteri sizin 'olurunuz' mudur?

Bu soruya cevap arayanlar, elbette ki kendi olurlarının ne gibi ölçütler içerdiğini düşünürlerken, "Ben yaptım oldu" anlayışını ne olduğuna kısaca bakalım; ben yaptım oldu anlayışı, yapılması gerekenlerin yapılmadığı ve yapması gerekenlerin bulunmadığı bir yerde, herhangi bir eylemi, o eylemin, ehli olmayan biri veya birileri tarafından yapılmış olmasıdır. Bu durumda, gerçekleştirilen eylem her neyse ve gayeye hizmet edebiliyorsa, sonuç "oldu" olarak tarif edilebilir. Fakat bu oluş ne tür bir kıstas, standart, ölçü ve kriter içermektedir buna genellikle bakılmaz.

Çocuğun, hangi çevrede büyüyen cağı hususu, ben yaptım oldu arılayışından uzak olmalıdır. İnsanın yetişmesi ve gelişimi esnasında, sanki bir goblen sanatının işleyişi hâkimdir. O, goblen sanatının işleyişi ki, daha önce ehil bir sanatkârın çizip, şekil, renk ve motif açısından da dizayn ettiği bir projenin, başka birilerinin, bu projeyi başka bir yerde, başka bir alana aynılıkla uygulaması demektir. Çevre, çocuk için tıpkı bir goblen örneği gibidir. O, çevresinde (bu çevre dar ve geniş manadadır.) her ne görür, işitir ve algılarsa, bu algılamaların bütünü olarak teşekkül eder. Bunun için, çocuk aynı zamanda da, çevrenin ürünü olur. O, bir goblen n işlemecisi gibi, hemen her rengi, deseni, motif ve dizaynı, çevresini yaşayarak benliğine nakşeder.

Ebeveynler, ne tür çevrede yaşadıklanna değil, çocuklarında hangi çevrenin motiflerini görmek istiyorlarsa, o çevreye bakıp, çocuklarını o çevrede yetiştirmelidirler. Başka bir yerde, başka bir hayatı yaşarken, bir başka yerdeki, başka bir hayatın mensubu olmak mümkün değildir. Bu, olsa özenti olur ki, özenti hiçbir zaman re elin yerini tutamaz. İnsanlar görürüz, yaşadıkları ülke, toplum ve muhitten hoşnut değillerdir. Ve fakat, yine de o ülke, toplum ve muhitte yaşamaktadırlar. Bu kimseler, diğer taraftan da, başka bir ülke, toplum ve çevreye özentiden söz ederler. Bunlar, yaşadıkları reel hayat ve özlemleri arasında gidip gelen ve hemen hiçbir şeyden hoşnut olamayan, bedbahtlardır.

Onları hiçbir şey memnun etmediği gibi, onlar da hiçbir şeyden memnun olmazlar. Bu tipler, sahip olduklarıyla, sahip olmak istedikleri arasında sıkışmış kimselerdir. çocuğun böyle bir yaşam içinde kaoslarda dönüşüp, duramaması için, onun yetişeceği çevreyi, önceden iyice belirlemek şarttır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çocuk

Hangi

Çevrede

Yaşayacak