Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Çocuğun İnmemiş Testisleri
Çocuğun İnmemiş Testisleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Çocuğun inmemiş testislerinin ebeveynler için sıkıntı ve panik oluşturmaması gerekir. Bu durumun tıptaki adı, "kriptorşidizm"dir. Açıklaması; testislerin doğumda skrotum tabanına inmemiş olması olarak yapılır.

Zamanında doğan erKek bebeklerin, yüzde üç ila dördünde, inmemiş testis görülür. Prematüre bebeklerde bu oran, yüzde otuza varabilir. Çocukların çoğunda ilk, üç ay içinde testis kendiliğinden iner. Üç aylıktan sonra inmemiş testis görülme sıklığı, yüzde O. 8'dir. Vakaların çoğunda "Yüzde 80" inmemiş testis tek taraflıdır. Kann, testisler için, tuhaf bir yer gibi görünebilir. Fakat öyle değildir. Erkeklerde testisler ve dişilerde yumurtalıklar "fetüs‘ün" karnındaki aynı "embriyonik" dokudan gelişirler. Yumurtalıklar yerinde kalır.

Testislerin gebeliğin sekizinci ayında kasıklara ve oradan, penisin tabanındaki skrotal keseye inmesi gerekir. Ancak zamanında doğan, oğlan çocuklarının, yüzde üç ila dördünde ve erken doğanların üçte birinde, bu olay görülmez. İnmemiş testis vakıasıyla böyle karşılaşılır. En sık görülen tür, yüzde 44 testisin skrotumda, ancak yüksekte olmasıdır. Testislerin gezici özellikleri nedeniyle, inip inmediklerini anlamak, çok kolay olmayabilir. Normalde aşın sıcakta testisler sarkar. Bu, spermleri sıcaktan korumak için bir mekanizmadır ve ortam çok soğuk olduğunda ya da ellendiklerinde vücuda geri çekilirler (aşırı soğuk ve yaralanmalara karşı koruyucu Olarak).

Bazı çocuklarda testisler aşın duyarlıdır ve vücutta uzun süre saklanırlar. Genellikle sol testis, sağdakinden daha aşağıdadır. Bu da, sağ testisin inmediği izlenimini verebilir "ve bu durum, birçok çocuğun ve ailesinin endişelenmesine yol açar" inmemiş testislerin tanısı, bebek sıcak banyodayken bile, her iki testisin skrotumda bulunup bulunmadığına bakılarak koyulabilir. inmemiş testisler, idrara çıkma sorunu veya ağrı oluşturmazlar ve kendiliğinden inerler. Bir yaşına gelene kadar, bin erkek bebekten, yalnızca beş veya dördünde testisler inmemiştir. Primer bir testis iki yaşına kadar, normal yapısını korur. Bu yaştan sonra yapısı bozulmaya başlar. Bu nedenle erken teşhis ve gerekiyorsa tedavi önemlidir

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Çocuğun

İnmemiş

Testisleri