Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Büyüklerde Baş Dönmesi
Büyüklerde Baş Dönmesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Büyüklerde Baş Dönmesi :

Baş dönmesi hem hasta için, hem de hekimi için sıkıntılı şikayetlerin başındadır. Baş dönmesi; çevremizdekilerin etrafımızda dönmesi, dengesizlik, yerin ayağımızın altından kayması, sersemlik hissi gibi birçok farklı şikayeti ifade etmek için kullanılmaktadır. Bu şikayeti tanımlayan bir hastanın; nöroloji uzmanı (beyin hastalıkları) Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı, psikiyatri uzmanı ve fizik tedavi uzmanlarından oluşan konuyla ilgili ve yeterli bilgi birikimi olan bir kadro tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Çoğu zaman baş dönmesinin şiddetli olması, bulantı, Kusma ve terlemenin bulunması ve tüm bu şikâyetler ile beraber şuurun yerinde olması, duyma kaybının ya da kulakta dolgunluk hissinin tabloya eşlik etmesi durumunda, iç kulağı ilgilendiren bir hastalığın şüphesi artmaktadır. Kulakburunboğaz uzmanınca muayenenin ve gerekli tetkiklerin yapılması sonrasında uygun tedavi, kısa zamanda planlanabilmektedir. Günümüzde, şiddetli baş dönmeleri sonrasında kısa sürede ilaç tedavisi ile çok iyi sonuçlar alınmasına karşın, tedavi sonrasında ana sorun, atağın tekrar etmesinin önlenmesi ve tedavi sonrası hastanın yaşam kalitesini oldukça bozabilecek sersemlik ve dengesizlik hissinin ortadan kaldırılmasıdır. Baş dönmesi ataklarının önlenmesinde, en önemli unsurlardan bir tanesi, hastanın kendisini huzursuz eden, sıkıntıya sokan ruhsal problemlerinden kurtulmasına yardımcı olmaktır. Gereğinde bir psikiyatri uzmanının desteği değerlidir. Çünkü bugün çok iyi biliyoruz ki, ruhsal açıdan sıkıntılı, duygu durumu bozuk hastalar, baş dönmesi şikâyetine ve hastalıklarına, daha fazla yakaları maktadırlar. Beslenme alışkanlıklarının da, baş dönmesi hastası açısından değeri büyüktür.

Tuz ve şeker miktarı yüksek beslenmenin, alkol kullanımının, çay ve kahvenin fazla tüketilmesinin baş dönmesi ataklarını çağırabildiği ve hastanın iyileşme süresini uzattığı bilinmektedir. Özellikle şiddetli baş dönmesi atağı sonrasında, geriye kalan sersemlik ve boşluk hissinin giderilmesinde başta egzersizin ve özellikle yürüyüşün değeri büyüktür. Haftanın yedi gününün üçünde, 5 kilometreden daha kısa olmamak kaydıyla, tempolu yürüyüş yapan hastaların, hem çok daha hızlı iyileştikleri hem de baş dönmesine daha az yakalarıdıkları bilinmektedir. Baş dönmesi şikâyetine; baş ağrısı, yüz, ağız çevresinde uyuşmalar, vücudun herhangi bir yerinde güçsüzlük ve his kaybının eşlik etmesi durumunda nörolojik açıdan detaylı değerlendirme ihtiyacı doğmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Büyüklerde

Baş

Dönmesi