Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bitkisel Gıda Takviyeleri
Bitkisel Gıda Takviyeleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Bitkisel Gıda Takviyeleri, Hakkında Detaylı Bilgiler Makalemizde Yer Almaktadır...

İLAÇ VE BİTKİSEL İLAÇ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Bazı açılardan hiçbir fark yoktur. Her ikisi de güçlü farmakolojik etkiye sahip olabilirler ve yanlış kullanıldıklarında ciddi sorunlara yol açabilirler.

GIDA TAKVİYESİ KULLANILMALI MIDIR?


Bilimsel verilerle tespit ve tavsiye edilen miktarlarda çeşitlilik içeren yeterli bir diyet, bireyin normal gelişimi ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için gereken tüm temel besin maddelerini karşılamaktadır. Ancak, bazı zamanlarda tüketiciler kendi yaşam tarzları ya da başka nedenler dolayısıyla bazı besin maddelerini gıda takviyeleri aracılığıyla desteklemeyi tercih edebilmektedirler.

Bu bağlamda tüketicilerin söz konusu taleplerine paralel biçimde normal diyetin desteklenmesine imkân tanıyan ve konsantre besin kaynağı içeren gıda takviyeleri olarak piyasaya sunulan ürünlerin sayısı tüm dünyada giderek büyük bir artış göstermektedir.

Vücuda dışarıdan alınması gereken vitamin ve minerallerin eksikliğinin patolojik bir durum olduğu bilimsel bir gerçekliktir. Bilimsel araştırmalara göre, karbonhidrat, yağ, protein gibi ana besin öğelerini yeterli miktarlarda bulunduran dengeli bir beslenme ile vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlamak mümkündür.

Ancak gebelik, süt verme dönemi, günlük normal performansın üzerinde bir çalışma, ergenlik çağı, uzun süren hastalıklar, hipertiroidizm, bağırsaktaki emilimi etkileyen patolojik durumlar, genetik özellikler, yöresel özellikler ve benzeri durumlarda ek vitamine ihtiyaç duyulabilir. Bütün bu sayılanlar kişinin kendi karar veremeyeceği "bir hastalık durumu”na işaret eder. Dolayısıyla hekimin teşhis ve tedavisi gerekir.

BİTKİLERLE TEDAVİ MÜMKÜN MÜDÜR?


Bugün Avrupa Farmakopesi’nde kayıtlı 247 kadar bitki bulunmaktadır. Bu ürünlerden hazırlanan ekstreler ve diğer maddeler; bitkisel ilaç olarak tanımlanmakta; söz konusu bitki parçaları vücutta belirli etkileri ortaya çıkararak sağlığı iyileştirici etki göstermektedir. Sağlığa ilişkin tüm ürünlerde olduğu gibi bu ürünlerde de unutulmaması gereken; gereğinden fazla miktarlarda kullanılan veya doğru faydalanıcı gruplarında kullanılmayan bu ürünlerin yarardan çok zarar getirdiğidir. İster bitkisel ister kimyasal kökenli olsun her ilaç zehirdir, bu nedenle ilacın kullanımına sağlık profesyonelleri karar verir. Doktor ve eczacı denetiminin dışına çıkarılan her ilaç büyük bir tehlikedir.

BİTKİSEL ÜRÜNLERİN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Toplumumuzda bitkisel olanın zararsız olduğu şeklinde yaygın-yanlış bir kanı bulunmakta ve bu konuya dair farkındalık eksikliği sorunu çok daha vahim boyutlara taşımaktadır.

Sadece medyaya yansıyan ciddi sonuçlar dikkate alındığında, takviye edici gıdaların diğer gıdalarla eşdeğer tutulamayacağı, yalnızca normal beslemeyi takviye etme amaçlı vitamin ve mineralleri içerseler bile söz konusu ürünlerin ilaçlarla etkileşime girebilen, ilaçların etkisini arttıran veya azaltan, tedavinin etkinliğini ortadan kaldırabilen konsantre nitelikte ürünler oldukları ve tek başlarına kullanıldıkları durumlarda dahi bazı bireylerde ciddi yan etkilere neden olabilecekleri göz ardı edilmemelidir.

Bitkisel ürünler özellikle çocuklarda, hamilelerde ve emziren kadınlarda, yaşlılarda, ergenlik çağındaki gençlerde, uzun süren hastalıklarda, hipertiroidizm, bağırsaktaki emilimi etkileyen patolojik durumlarda, cerrahi müdahale görmüş hastalarda beklenenden çok daha farklı veya çok daha artmış oranlarda etki gösterebilmektedirler.

Bu tip doğal sağlık ürünlerinden kaynaklanan etkileşimler ve rahatsızlıklar kayıtlı verilerin çok daha üzerinde gerçekleşmekte, ancak raporlama yeterli düzeyde olmadığından gerçek rakamlara ulaşılamamaktadır

Bitkisel ilaçları tehlikeli kılan unsur, daha ziyade ehil olmayan ellerde denetimsizce hazırlanmış olmaları ve bireye özgü değerlendirme yapılmaksızın hastaya sunulmalarıdır.

Bitkisel ürünlerin ancak gıda takviyesi tanımlamasından uzaklaştırılarak ilaç döngüsü içine girdikleri takdirde takip edilebileceği, yanlış kullanımların önüne geçilerek herhangi bir yan etki görüldüğünde mümkün olan en kısa sürede gerekli önlemlerin alınabileceği, daha da önemlisi ölümlere varan sonuçların engellenebileceği açıktır.

BİTKİSEL ÜRÜNLER KULLANILAN İLACIN ETKİSİNDE DEĞİŞİKLİK YARATIR MI?

Söz konusu ürünlerin ilaçlarla ve gıdalarla etkileşime girebilen, ilaçların etkisini artıran ya da azaltan, tedavinin etkinliğini ortadan kaldıran bir işlev görebildiği unutulmamalıdır. Diğer yandan kendi başlarına ciddi yan etkileri olabilir. Bitkisel ürünler, diğer ilaçlarla veya gıdalarla birlikte kullanılırken son derece dikkatli olunmalıdır.

Örneğin Ginkgo Biloba yaprağından hazırlanmış kapsüllerle Kan Sulandırıcı olarak aldığı ilacı birlikte kullananlarda veya daha zinde olmak için Ginseng içeren vitamin kombinasyonunu ile sarımsağı beraber tüketen kişilerde kanama riski ortaya çıkabilmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Bitkisel

Gıda

Takviyeleri