Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Bitkisel Fondoten
Bitkisel Fondoten
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Bitkisel Fondoten: yüzünüzdeki kusurları, siyah nokta ve sivilceleri kapatmak için birebirdir. Fondöten alışverişi yaparken cildinize gerçekten en uygun olanı ve teninize yakışan rengi seçmek dikkat etmeniz gereken unsurlardan haberiniz var mıydı? İşte, fondöten kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:

Seçtiğiniz fondötenin çok ağır ve yoğun olmamasına dikkat edin. Fondöteni yüzünüze sürdüğünüz zaman, teninizle kısa zamanda uyum sağlamalı ve yüzünüz sanki makyajsız gibi gözükerek kusursuz bir doğallık saçmalı.

Fondöten almadan önce, kaç çeşit fondöten olduğunu iyice öğrenmelisiniz. Sıvı, kremli, hafir ve kuru olmak üzere 4 çeşit fondöten tipi vardır. Likid, en sık kullanılan ve tercih edilendir. Kremli olan ise daha yoğun, opaktır. Kuru olan ise pudra karışımlı olup, nemli sünger ile kullanılabilir ve özellikle yağlı ciltler için faydalıdır

Kozmetik alışverişine çıkmadan önce, küçük aynanızı da yanınıza alın ki önemli naturel ışığıda test edebilin. Fondöteni denemek için öncelikle elmacık kemiklerinize doğru sürün ve ışığın doğal olduğu bir yöne doğru gidip, kendi aynanızla test edin. Eğer fondöten yüzünüzde yok olmuşsa, doğru fondöteni tercih etmişsiniz demektir.Fondöten seçimi

pürüzsüz ve diri

Makyajda fondötenin görevini hepimiz biliyoruz. Makyajın zeminini oluşturmak ve hataları kamufle etmek... Ancak bu taze bir cilt için geçerli. 30'lu yaşlarda fondöten, sivilce, leke gibi hataları yok edebilir ancak özellikle mimikler dolayısıyla ortaya çıkacak çizgileri daha çok ortaya çıkarır.

Bu nedenle fondöten kullanırken son derece dikkatli olunmalı, yoğun akıcı olmayan fondötenler yerine, ince likit fondötenler tercih edilmelidir. Böylece cilt hem rahatlıkla nefes alabilir, hem de fondötenin kalın dokusu kırışıkların arasına girerek daha da belirgin olmasını engellemiş olur. Daha ileri cilt deformasyonlarında ise, likit de olsa fondöten kullanmamak en iyisi.

Bunun yerine bir fırça yardımıyla sürülecek toz pudra, cilde doğal ve pürüzsüz bir ifade vermek için yeterlidir. Renk seçiminde ise, asla cildin doğal rengi dışına çıkılmamalı. Özellikle çok açık renk kullanılmamaya özen gösterilmelidir. Geyşalar gibi bembeYaz bir yüzle dolaşmak olsa olsa var olan kırışıkların daha da belirginleşmesine neden olur.

Allık seçimine gelince... Mürdüm eriği, koyu kahve, sedefli pembe gibi renkler yerine, göz, saç ve ten renginize uygun olarak seçeceğiniz açık toprak tonlarıyla yüzünüzü gölgelendirip, canlılık kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Fondöteni çok sürdüyseniz: Bir sünger üzerine az miktarda gündüz kremi koyup yüzünüze yayın.

Kağıt mendili yüzünüze bastırın ve kalan kısmı düzleştirin.

Fondöten kaşınıza bulaşırsa: Önce kaşınızı farklı yönlerde fırçalayın. Fırçayı tonikle silip kurulayın. Sonra tekrar fırçalayın. İsterseniz fırçanın üzerine saç spreyi sıkarak kaşlarınıza şekil de verebilirsiniz.

Ömrü uzasın


Fondöteninizin yüzünüzde saatlerce kalması için bazı küçük oyunlara başvurabilirsiniz. Fondötenden önce eşit oranda karıştırılmış gülsuyu ve limon suyunu karıştırıp, yüzünüze sürün, kurumaya bırakın, daha sonra fondöteninizi yüzünüze sürebilirsiniz. Bu karışım fondöteninizin daha uzun süreli kalmasını sağlayacaktır. Eğer hazırlamak zor diyorsanız fondötenin altını nemlendirici krem ile kuvvetlendirebilirsiniz.

Tenin rengine uygun fondöten ve gizleyici seçimi nasıl olmalı?

Ürünleri yüzde denemek en kolay yöntem. Eskiler, bu tür malzemelerin bilekte denenmesini önerirlerdi. Fakat yüz rengi ile vücudun diğer bölgelerinin renkleri birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle, ürünleri bilekte denemek yanlış olur. Ayrıca Makyaj malzemelerini kapalı ve karanlık mekanlarda denemeyin.

12 saat kalıcı

Helena Rubinstein’ın Spectacular-Make-Up Non-Transfer, kadınların tüm beklentilerini karşılayan, 12 saatlik konforu ve kalıcılığı garantileyen bir fondöten. Helena Rubinstein ‘‘Spectacular’’ serisinden ruj ve mascara tamamlayan bu fondötende, iz bırakmayan ve çıkmayan makyajı, kalıcılığı ve doğal görünümü bulabilirsiniz.

Fondöten Sivilce oluşturur mu?


Sivilcelerinin gerçek sorumlusu fondöten olmamalı. Ancak cildini daha iyi koruyabilmek için fondöten kullanmadan önce, cildine uygun bir nemlendirici krem sürmelisin. Ve de tabii en önemlisi, akşamları yüzünü iyi bir demakiyan süt ya da losyonla derinlemesine temizlemelisin.

Yüzünde pudra, allık ya da fondöten gibi en ufak bir makyaj artığı kalmamalı. Ama makyajla yatarsan, cildinde her türlü sorun ortaya çıkabilir. İşte o zaman gözeneklerin tıkanabilir, makyaj artıkları gün boyu cildinin maruz kaldığı toz ve kirle birleşip sivilceye uygun bir ortam oluşturabilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Arzu Öztürkiyi günler benim yüzüm hassas ve kılcal damarlar var.benim cildime uygun hangi fondoteni önerirseniz. şimdiden teşekkürler....
  • Şifa MarketYüzdeki kılcal damar çatlamaları, deri yüzeyine yakın, genişlemiş damarların görünür olması anlamına gelir. Yanaklarlar, burun kenarları ve çene kılcal damar çatlamaları nın en sık görüldüğü yerlerdir. Bitkisel tedavi için linki tıklayın Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/klcl-dmr-ctlms-at-kestanesi-karisimli-set.html
  • Bitkisel

    Fondoten