Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Beslenme Ve Kanser İlişkisi Nedir?
Beslenme Ve Kanser İlişkisi Nedir?
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Beslenme Ve Kanser İlişkisi Nedir? :

Kanser teşhisi hayatınızdaki öncelikleri, aile yaşamınızı ve genel görünümünüz dahil her şeyi yakından etkiler. Kanserin ne olduğunu, tedavi yöntemlerini ve kanserle ilgili birçok şeyi öğrenmeye çalışırken, belki de hastalığınıza bağlı olarak nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda çok fazla düşünmezsiniz. Ancak kanser tedavisi sırasındaki beslenme şekliniz, hayatınızın diğer dönemlerindeki beslenme alışkanlıklarınızdan çok daha önemlidir. Şimdi gelin kanser tedavisi sırasında nasıl beslenmeniz gerektiğine bir göz atalım.

Beslenme ve Kanser

Tedaviniz sırasında ve sonrasında yeterli ve dengeli beslenmeniz, bakın size nasıl olumlu yansıyor.

• Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

• Güçlü ve enerjik olmanıza yardım eder.

• Kilonuzu ve vücudunuzda depo edilmiş besin öğelerini korumanıza olanak tanır.

• Tedaviye bağlı oluşan komplikasyonlarla daha iyi başa çıkabilmenizi sağlar.

• Enfeksiyon riskini düşürerek sizi hastalıklardan korur.

• Hızla iyileşip kendinize gelmenize yardım eder.

Çeşitli araştırmalar kanser tedavisi sırasında iyi beslenen bireylerin, kansere yönelik uygulanan kemoterapi, radyoterapi, operasyonlar ve biyolojik tedavi gibi tedavi yöntemlerine bağlı gelişen birtakım yan etkilere karşı daha dayanıklı olduğunu göstermiştir. Tedavi sırasında iyi beslenen bireyler, daha yüksek dozdaki ilaçlara bile göğüs gerebilirler. Tedavi sırasında yeterli ve dengeli beslenme, tedavinizin etkinliğini yakından etkileyen çok önemli bir faktördür.

Kanserli Hastaların Beslenme Efsanesi

Kanser hastalarının nasıl beslenmesi gerektiği konusunda, ne yazık ki herkes "bilgi" sahibidir. Ancak sizin de yakındığınız konu, herkesin farklı tavsiyeler de bulunması ve ne yapacağınızı ya da kime inanacağınızı bilememeniz. Her gün internetten, radyodan, televizyonlardan, gazetelerden ya da arkadaşlarınızdan farklı şeyler duyduğunuzdan iyice kafanız karışıyor. Duyduğunuz şeylerin bir kısmı doğru, ne yazık ki çoğunluğu yanlış bilgilerden oluşuyor. Ancak siz hangilerine uyacağınızı bilmediğiniz için doğru ile yanlışı ayırt edemiyorsunuz.

Bu bölümü, kanser tedavisinin etkinliğini, dolayısıyla kişinin yaşam süresini doğrudan etkileyen beslenme konusunda en doğru bilgileri sizlerle paylaşmak için hazırladık. Size sunacağımız bütün bilgilerin çeşitli kaynaklarca kanıtlanmış olduğun dan emin olun. Şimdi etraftan duyduğunuz tüm bilgileri unutun ve kanserde beslenme konusunda en doğru bilgileri bulacağınız bu bölümü dikkatle okuyun.

Kanserli Hastalar İçin Sabit Bir Beslenme Programı Yoktur! Beslenme programı ya da başka bir deyişle uygun besinler seçerek yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması herkeste farklılık gösterir. Özellikle kanser hastalarında beslenme, uygulanan tedavilere bağlı olarak meydana gelen yan etkilerin türüne ve şiddetine göre değişiklik gösterir. Örnek olarak tedaviye bağlı gelişebilecek yutma güçlüğü yaşanması sonucunda, olarak besleyici değeri yüksek sıvı gıdalar tavsiye edilir. Bunun gibi oluşabilecek birçok yan etkiye bağlı beslenme uygulamalarını bu bölümde detaylarıyla inceleyeceğiz.

Beslenme programı, yan etkilere bağlı olarak değişiklik gösterdiği gibi, kanserin türüne bağlı olarak da değişiklik gösterir. Bu konularda kafanızdaki bütün soru işaretlerini bu bölümde sileceğimizden eminiz.

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı beslenme hakkında her şeyi detaylarıyla ilk bölümlerde vermiştik. Şimdi gelin kısaca sağlıklı beslenmenin tanımını bir kez daha hatırlayalım. Hepimiz sağlıklı bir yaşamın, sağlıklı beslenme ile mümkün olduğunu biliyoruz. Peki sağlıklı beslenme ile neyi kastediyoruz? Sağlıklı beslenme insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli besin öğelerini yeterli miktarda alıp vücudunda kullanması şeklinde tanımlanır. Fizikselolarak aktif olmak, sağlıklı kiloyu korumak, Sigara içmemek, alkol tüketimini olabildiğince sınırlandırmak ve sağlıklı beslenmek vücudunuzun güçlü ve dinamik kalması için gereken önemli faktörlerdir. Kanserli Bir Hasta İçin Sağlıklı Beslenme Ne Anlama Gelir? Sağlıklı beslenme kanserli hastalar için-oldukça önemlidir. Gereksinmeniz olan protein, karbonhidrat, yağ, Vitamin ve mineraller gibi besin öğelerini almak hastalığınızla savaşmanızda size yardımcı olacaktır. Kanserle savaşmanın zor olduğunu fakat kesinlikle imkansız olmadığını bilin. Bu savaş esnasında sizin birçok askere ihtiyacınız vardır. Askerleriniz yeterli ve kaliteli olursa savaşı kazanmamanız için bir neden yoktur.

Kanserle savaşta kullanacağınız başlıca askerler, kanser tedavileri, kansere yönelik beslenme ve bu besinlerle aldığınız besin öğeleridir. Bu nedenle doğru bir merkezde doğru tedavi yöntemleri ve doğru beslenme programı sizin kanserle savaşmaya 1-0 önde başlamanıza olanak tanır. Kitabımızın bu bölümünde kanserde beslenme hakkında her şeyi en doğru ve güncel bilgilerle bulacaksınız. Lütfen dikkatle okumaya devam edin.

Tedaviden Önce Nasıl Beslenilmeli?

Tedaviden önceki başlıca hedefiniz, tedavinin gösterebileceği en olumlu etkiyi gösterebilmesi için güçlü kalmaya çalışmaktır. Kanser tedavisinin her aşamasında olduğu gibi bu aşamada da standart bir beslenme şekli yoktur. Ancak bu dönemde asıl üzerinde durulması gereken, kişinin kilo durumu ve uygulanacak olan tedavinin şeklidir. Her ne olursa olsun kişinin ideal kilosunu koruması, tedavinin etkinliği açısından oldukça önemlidir.

Eğer zayıfsanız, tedaviye başlamadan ideal kilonuza ulaşmayı hedefleyin. Kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri, bu bölümde ayrıntılarıyla değineceğimiz gibi, beslenmeyi olumsuz yönde etkileyebilecek birtakım yan etkilere neden olabilmektedirler. Bu nedenle henüz tedavi başlamamışken kilo alarak ideal kilonuza ulaşmanız büyük önem taşır. Eğer cerrahi bir operasyon geçirecekseniz cerrahınız daha başarılı bir operasyon için fazla kilolarınızdan kurtulmanızı tavsiye edebilir. Ancak hem kilo alırken hem de verirken dikkat edeceğiniz çeşitli noktalar var.

Medyatik Diyetler

Beslenme tedavisi, bireye özgü planlanmalıdır. Kilo almanız veya vermeniz gerekiyorsa, bunu kesinlikle bir uzman kontrolünde yapın. Maalesef günümüzde çeşitli internet sitelerinde ya da gazetelerde binlerce farklı diyete rastlamak mümkündür. Unutmayın, kişiye uygulanacak olan beslenme tedavisi kişinin yaşına, cinsiyetine. aktivite faktörüne. sağlık problemlerine ve fizyolojik ihtiyaçlarına göre düzenlenir. Gazete ve internet sitelerinde çıkan diyetlerin hepsi birer genellernedir ve özellikle sağlık problemi olan kişilerin hayatlarını tehlikeye sokar. Gelelim, bizim sıklıkla karşılaştığımız ve sizin de aklınıza takılan, ancak tam olarak cevabını bulamadığınız, herkesin farklı bir yorum yaptığı soruya.

KANSER HASTALARı NASIL BESLENMELİ?

Kanser hastalarında çok büyük önem taşıyan beslenme kavramı, aslında diğer insanların uygulaması gereken beslenme şeklinden çok farklı değildir. Burada önemli olan tedavinin yarattığı yan etkilere bağlı olarak yeterli ve dengeli beslenmenizi sürdürebilmektir. Aşağıdaki birkaç madde, tedavi öncesinde size verebileceğimiz sağlıklı beslenme önerileridir:

• Günde en az 5 porsiyon değişik renkte sebze ve meyve tüketin.

• İşlenmiş tahıl ürünleri yerine, tam tahıl ürünlerini (kepekli) tercih edin.

• Özellikle işlenmiş ve yağlı et tüketimini azaltın.

• Protein tüketiminizi artırın.

• Kemoterapinin zararlı etkilerini en aza indirgemek için özellikle tedavi sırasında en az 2 litre su için.

• Besleyici değeri olmayan, yüksek şeker ve yağ içeren yiyeceklerden uzak durun.

BESLENMENİZİ DENGELEYİN

Beslenmenizi çeşitlendirrnek, ihtiyacınız olan birçok besin öğesini (vitamin, mineral, karbonhidrat, yağ, protein) en dengeli şekilde almanın temel kuralıdır. Vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini karşılamak kanserli hastalarda daha da büyük önem taşır.

Çevrenizdeki"insanlar ya da bazı sağlık personelleri tarafından ihtiyacınız olan bu besin öğelerini hap olarak almaya yönlendirilebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın, besin öğelerini doğal besinlerden ve haplardan karşılamak arasında büyük fark vardır. Dengeli bir diyetle beslenmek, vücudun gereksinmesi olan besin öğelerini karşılayarak sağlığı olumlu yönde etkilerken, birtakım E ve C vitamini ve folik asit gibi Antioksidan haplar, bazı kemoterapi ilaçlarının ve radyoterapinin etkisini bozabilmektedirler. Bu nedenle eğer bir multivitaminimineral hapı kullanacaksanız, bu konuda uzmanlaşmış bir sağlık personelinden yardım isterneyi unutmayın. Kısaca Besin Öğelerini Hatırlayalım İlk bölümlerde ayrıntılarıyla verdiğimiz besin öğelerini gelin kısaca yeniden hatırlayalım:

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Beslenme

Ve

Kanser

İlişkisi

Nedir?