Şifa Market
Anasayfa Dini Bilgiler Tıbb-i NebeviSağlık ve AktüelHerbalistlerAlternatif TıpBurçlarBitkisel ReçetelerŞifalı Dualar
Bitki SözlüğüHastalıklarİsimler SözlüğüŞifalı TaşlarMucizevi BitkilerRüya TabirleriYemek Tarifleri Şifa Forum
Asabi Tansiyon
Asabi Tansiyon: Türkiye’de 45 yaş üzerindeki her iki kişiden biri Yüksek Tansiyon hastasıdır. Bu hastaların yarısı kendisinde tansiyon olduğunun farkında değildir. Hâlbuki yüksek tansiyon, kalp damar hastalıklarının bir numaralı risk faktörüdür.

Yüksek Tansiyon kendisine verilen “sessiz katil” ismini fazlasıyla hak eden bir hastalıktır. Bazı hastalarda baş ağrısı, çarpıntı, çabuk yorulma, Baş Dönmesi gibi şikâyetler yapsa da çoğunlukla hiçbir şikayete neden olmaz; ta ki kalp, böbrek, göz, beyin gibi iç organlarımızda geri düzelmesi mümkün olmayan hasarlara neden olana kadar. Tansiyonu 135/85 mmHg üzerinde olanlarda Kalp Krizi veya Felç geçirme riski 2 misli artar. Tansiyon 155/95 üzerinde ise 4, 175/105 ve üzerinde ise 8 misli daha fazla risk var demektir. Bu yüzden sağlıklı kişilerin bile her altı ayda bir tansiyon ölçtürmelerini, yüksek değerler saptanması halinde hemen doktora müracaat etmelerini tavsiye ederim.
 
“UNUTMAYIN!... Tansiyon yüksekliği tedavi edilebilir bir hastalıktır, iyi bir diyet ve tedavi ile tansiyonunuzu normale indirerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.”
 
Hangi değerler yüksektir?
Yüksek tansiyon; değişik gün ve saatlerde yapılan ölçümlerde kan basıncının 135/85 mmHg’nın üzerinde olmasıdır. Son çalışmaları örnek gösteren bazı uzmanlar ideal değerin 120/80 mmHg ve altı olması gerektiğini söylemektedir.
            Önce şunu söylemeliyim; hiç kimsenin tansiyonu sabit değildir. Evde normal çıkan tansiyonunuz on dakika sonra eczahanede ölçtürdüğünüz tansiyonla aynı olmaması normaldir. Gün içinde; sinirlenmeyle, üzüntüyle, korkuyla, ani bir haberle heyecanlandığımızda veya fiziksel bir eforla; yürümeyle, koşmayla, seks sırasında aynı kalp atışlarımız gibi tansiyon da yükselir ve sonra kendiliğinden düşer. Geçici tansiyon yükselmeleri aslında vücudumuzun savunma mekanizmalarından biridir. Olağan üstü durumlara karşı saldır veya kaç tepkisi vermek isteyen sinir sistemimiz kaslara gidecek kan miktarını artırmak için kalp hızını ve tansiyonu yükseltir. İşte bu nedenle hiç kimseye tek bir tansiyon ölçümü ile “yüksek tansiyon” tanısı koymuyoruz. En az bir haftalık bir takip ve değerlendirmeden sonra tanı konmak daha doğru bir yaklaşımdır. Bu nedenle arkadaşınız tansiyonunun ölçtürürken “seninkini de bir ölçelim” dediğinde tesadüfen ölçtürdüğünüz tansiyonunuzun yüksek çıkması durumunda telaşlanmayın. “Unutun, görmezden gelin” demiyorum, sadece “tansiyonunuzu takibe alın.”
 
Tansiyon nasıl takip edilir?
 
RESİM:9 Tansiyon ölçme işlemi sakin bir ortamda yapılmalıdır.
 
            Tansiyon takibi birkaç şekilde yapılabilir. Kendiniz evde ölçebilir ya da güvendiğiniz bir eczahanede günde iki kez 7 gün süreyle takip yaptırabilirsiniz. Üçüncü bir yol tansiyon holter dediğimiz kola takılan ve belirli aralıklarla kendisi otomatik olarak ölçüm yapan bir cihazla 24 saatlik bir tansiyon takibi yaptırmaktır. Ben birinci yolun, yani kendinizin yapacağı haftalık takibin daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Tansiyon takibini hep aynı saatte değil, günün değişik saatlerinde yapmaya çalışın. Sadece şikâyetiniz olduğunda değil rastgele saatlerde ölçüm yapmanız önemlidir. Ölçümlerin yemekten önce veya sonra yapılmasının bir önemi yoktur. Eğer çalışıyorsanız, aleti iş yerine götürüp iş yeri ölçümleri de yapmanızda fayda vardır.
 
Tansiyon nasıl ölçülür?
            Tansiyon ölçümü yaparken doktorların kullandığı manometreli (kulaktan dinlemeli) cihazları kullanmak en iyisidir. Piyasada satılan elektronik tansiyon aletlerine de güvenebilirsiniz yeter ki ölçüm kurallarına uyun. Pille çalışan bu aletlerin üst kola ve bileğe takılan türleri vardır. Yeni alet alacaksanız üst kola takılanı tercih edin.
 
RESİM:10 Üst kola takılan elektronik tansiyon aleti
 
Ø Tansiyon aletinin kutusunda ve içinde yazan şekil ve notları dikkatle okuyun. Cihazı kolunuza doğru yerleştirdiğinizden emin olun. Cihazın üzerinde hangi kola takılacağı yazmıyorsa sağ kolunuzdan ölçüm yapın.
Ø Elektronik tansiyon cihazların manşonu içinde nabzınızı hisseden kısmın damarın üzerine gelmesi çok önemlidir. Bileğinizde veya pazınızda birkaç santim yukarı veya aşağı takılması yanlış sonuç almanıza neden olabilir.
Ø Tansiyon ölçülürken konuşmayın, hareket etmeyin.
Ø Bilekten ölçen aletlerde tansiyon aletinin kalbiniz hizasında olması önemlidir, kolunuzu aşağıda veya fazla yukarda tutmayın.
Ø Tansiyon ölçmeden önce en az on dakika oturuyor olmasınız.
Ø Sabah yataktan kalktığınız anda tansiyonunuz yüksek çıkabilir. Bu yüzden ilk ölçümü kahvaltıdan bir saat sonra yapın.
Ø Tansiyon ölçümlerini yemek yerken veya yemekten hemen sonra yapmayın.
 
         Bir haftalık tansiyon takibinde ölçümlerin yarısından çoğu 140/90 mmHg'nın üzerinde ise tansiyonunuzun yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Gerçek tansiyon sorunu olan kişilerde takip sırasında birkaç normal değer çıkarsa da 110/70 ve altında değerler neredeyse hiç görülmez.
 
Sinirsel tansiyon veya asabi tansiyon nedir?
         Tansiyonun sadece sinirlenince ve gerilince yükselip diğer dönemlerde normal olmasına “sinirsel tansiyon” veya “asabi tansiyon” adını veriyoruz. Tabi ki hiç düşmeyen, örneğin tüm ölçümlerde 140/90 mmHg üzerinde çıkan bir tansiyon asabi tansiyondan daha tehlikeli ve daha zararlıdır. Buna rağmen asabi tansiyonun tamamen masum olduğunu kalp ve damarlara hiç zarar vermediğini söylemek de mümkün değildir. Özellikle Damar Sertliği olan yaşlı hastalardaki ani yükselmeler tehlikeli beyin kanamalarına neden olabilir. Hangi hastaya tedavi verilip hangi hastanın takibe alınacağına doktor karar verecektir.
 
RESİM:11 Tansiyonun yıllar içinde gelişimi
 
Değişik zamanlarda yaptığınız ölçümlerde;
-Değerlerin çoğu 120/85 mmHg üzerinde çıkıyorsa tansiyona yatkınlıktan söz edebiliriz.
-Değerlerin çoğu 130/90 mmHg üzerinde çıkıyorsa Yüksek Tansiyon tanısı koyar diyet, Spor vb. önlemlerle tansiyonu düşürmeye çalışırız.
-Önlemlere rağmen ölçümlerin çoğunun 140/90 mmHg’nın altına düşmemesi halinde ilaç tedavisini düşünmek gerekir.
      
Bazı hastalar tansiyon yüksekliğini önemsemez
            Tüm dünyada her üç kişiden birinde, 60 yaş üzerinde her üç kişiden ikisinde hipertansiyon vardır. Kalp krizi, felç, körlük, kalp ve böbrek yetmezliği gibi önemli rahatsızlıklara neden olmasına rağmen tansiyon yüksekliği gerektiği kadar önemsenmez.
Ben tansiyon hastalarını başlıca yedi gruba ayırıyorum.
1. “Ben hiç tansiyonumu ölçtürmedim” diyenler.
     Büyük şehirlerde bile 40 yaşına gelip de bir kez bile kolunu tansiyon aletine uzatmamış insanlar var. Bu kişilerin çoğu, “umursamaz” görünmekle birlikte aslında “aman başıma iş açmayayım” deyip doktordan uzak duran insanlardır. Deve kuşu gibi başlarını kuma gömüp damarları tıkanana kadar beklemeyi tercih ederler.
2. “Tansiyonum yüksek ama hiç şikayetim yok ki niye ilaç alayım?”diyenler.
     Bu gruptakiler tansiyon yüksekliğinin kendileri için normal olduğunu, eskiden beri yüksek olduğu için veya şikâyetleri olmadığı, örneğin başları ağrımadığı için kendilerine zarar vermeyeceğini düşünürler.
3. “Tansiyon ilacını alıyorum ya daha ne yapayım?” diyenler.
     Hasbelkader bir tansiyon ilacına başlamış, “kör değneğini beller” misali yıllardır aynı ilacı kullanan ama düzenli tansiyon kontrolü yapmayan kişilerdir. Bu gruptakiler genelde iştahlı ve kilolu olurlar, düzenli Spor yapmazlar ve akşam tıka basa karınlarını doyururken “nasıl olsa sabah tansiyon ilacımı alıyorum” düşüncesi ile kendilerini rahatlatırlar.
5. “Arkadaşım tansiyon ilacı aldığı günden beri “tık yok” diyor, ben hayatta almam arkadaş” diyenler.
     Bunlar kalp krizine de Felç geçirmeye de razı “şanlı erkekler” grubudur. Yeter ki “tık” larına bir halel gelmesin. Buradan hepsine tekrar müjdeliyorum ki artık “seksüel performanslarını” etkilemeyecek tansiyon ilaçları mevcut, bu korkularını açıkça söylemeleri halinde kendilerine bu grup bir ilaç reçete edebiliriz.
6. “Tansiyon ilacına bir kez başladın mı hayat boyu alacakmışsın” deyip ilaç almayanlar.
     “Bir ilacı hayat boyu alma zorunluluğunun” çoğu kişi için rahatsız edici bir duygu olduğunu kabul ediyorum. Buna karşılık tansiyon ilaçlarının insanın yaşam süresini uzattığı ve yaşam kalitesini artırdığı da açık bir gerçek. Tansiyon ilaçları ancak 24 saat etkili olduğundan ilacımızı düzenli almaktan başka çaremiz yoktur.
7. “Aslında bende tansiyon yok, sinirlenince çıkıyor” diyenler.
     BeYaz gömlek tansiyonu dediğimiz sadece heyecanla veya doktor muayenehanesinde çıkan ve daha sonra düşen tansiyonlar yüzünden pek çok insan boş yere tansiyon tedavisi alıyor veya aksi olarak gerçekte tansiyonu olan pek çok kişi de “bende heyecanla çıkıyor o halde tansiyonum yok” deyip kendini tansiyon hastası kabul etmiyor. Bu durumlarda en iyisi kararı konuyu bilen bir doktora bırakmaktır.  
 
“UNUTMAYIN!.. Tansiyonunuz ne kadar düşük olursa Kalp Krizi ve Felç geçirme riskinizi o kadar düşük olur. 120/80 mmHg tansiyon normaldir, buna karşılık uzun takiplerde tansiyonu 110/70 mmHg olanların 120/80 mmHg olanlardan daha uzun yaşadıkları gösterilmiştir.”
----------------------------------------------------
TABLO:4 Tedavi edilmeyen tansiyon nelere sebep olur?
     1-Kalp Krizi geçirme riskinizi artırır
     2-Felç geçirme riskinizi artırır
     3-Böbrek yetmezliği, yaşlandığınızda böbrek yetmezliği riskinizartar.
  4-Yaşlılıkta gözlerinizin iyi görmeme riski artar.
    5-Aorta anevrizması riski artar
Benim tansiyonum neden yüksek çıkıyor?
         Tansiyon hastalarının sık sorduğu ancak doğru dürüst cevap alamadıkları bir sorudur. Hastalar haklı olarak şöyle bir cevap beklerler “Sizin böbreğiniz rahatsız, tansiyonunuz bu nedenle yüksek çıkıyor” veya “Böbrek üstü bezinizde iyi huylu bir tümör var, tansiyon yüksekliği yapıyor.” Maalesef hastaların çoğuna böyle somut bir cevap veremeyiz. Her 100 tansiyon hastasından 95’inde tansiyonun neden yükseldiğini belgeleyemeyiz. Bu grup tansiyon yüksekliğine “Esansiyel tansiyon yüksekliği” adı verilir. Bir kişinin şişman olması, tuzu sevmesi, stresli bir hayatı olması, ailesinde tansiyon yüksekliği olması gibi faktörler o kişide Esansiyel tansiyon yüksekliği olma ihtimalini artırır.
 
Aşağıdaki kişilerde tansiyon yüksekliğinin nedeni konusunda özel bir araştırma yapmak gerekir:
1.      40 yaşından önce tansiyon yüksekliği görülenler.
2.      Tansiyonu devamlı olarak 170/110 mm Hg üzerinde olanlar
3.      Yüzde kızarma baş ağrısı ile birlikte ani tansiyon yüksekliği olanlar
 
Tansiyona yatkınlık dönemi (Prehipertansiyon) önemlidir
            Değişik rahatsızlıklara bağlı olarak kısa dönemde tansiyon sorunu çıkan hastalar varsa da genellikle tansiyon hastalığı yıllara yayılan bir süreç içinde çıkar. (Bakınız resim:11) Damarların elastikiyetini kaybetmediği çocukluk ve gençlik döneminde tansiyon değerleri 120/80 mmHg ve altında iken orta yaştan itibaren damarlardaki sertleşmeye bağlı olarak tansiyonda yükselmeler başlar. İdeal tansiyon olarak 120/80 mm Hg ve altını kabul ettiğimizi daha önce belirtmiştim. Değerlerin 120/80 ile 140/90 mm Hg arasında çıkması halinde “tansiyona yatkınlık” dan (prehipertansiyon) bahsedebiliriz. Tansiyona yatkınlık dönemindeki kişilerin tansiyonları gün içinde birkaç kez yüksek değerlere çıkıp tekrar normale iner. Hastalar tansiyonlarını bir yüksek bir düşük ölçerler. Yıllar geçip Damar Sertliği arttıkça bulunan yüksek ölçümlerin sayısı artmaya başlar. Tansiyona yatkınlık döneminde gerekli önlemleri alarak tansiyonunuzu tekrar normale döndürebilirsiniz. Bu dönemde gereken dikkati göstermeyen kişilerde birkaç yıl içinde tansiyon hastalığı ortaya çıkar.
 
BeYaz Gömlek Tansiyonu
            Tansiyonun sadece hastaneye ve doktora gidince yükselip evde hastanın kendisi tarafından yapılan ölçümlerde normal çıkması haline “beYaz gömlek tansiyonu” adını veriyoruz. Burada tansiyonun yükselmesinin nedeni doktor veya beYaz gömlek değil hastanın “sağlığında bir sorun olduğu endişesi” içine girmesidir. BeYaz gömlek tansiyonu olan kişiler genellikle anksiyete seviyeleri yüksek heyecanlı karakterlerdir. BeYaz gömlek tansiyonunun devamlı yüksek seyreden gerçek tansiyon kadar zararlı olmadığı kabul edilir. Eğer tansiyon yüksekliği doktor stresinin dışında iş görüşmelerinde, telefon geldiğinde veya diğer olumsuz durumlarda da görülüyorsa hastanın tansiyon takibine alınmasında yarar vardır.
 
Tansiyonu düşürmek için ne yapmamız gerekiyor?
            Daha önce belirttiğim gibi tansiyonun değerinizin art arda yapılan birkaç ölçümde hep 120/80 mm Hg ve üzerinde çıkması dikkatli olmanız gerektiğini, 140/90 ve üzerinde çıkması ise tedaviye ihtiyacınız olduğunu gösterir. Tedaviden kAstım hemen ilaca başlamak değildir. 180/120 mmHg gibi oldukça yüksek değerlere rağmen diyet, kilo verme ve Spor gibi basit önlemlerle tansiyonu normale inen pek çok hastam oldu. Çoğu hastaya diyet yapmak, Spor zor gelir, onun yerine ilaç alarak tansiyonlarını düşürmeyi tercih ederler. Sadece ilaçla tansiyonun tam olarak kontrol altına alınamayacağını ve bu hastaların yüksek tansiyonun kötü etkilerinden tam olarak kurtulamayacaklarını özellikle belirtmek isterim.   
 
Tansiyonunuz yüksekse
1. Kilo verin
Tansiyonu yüksek olan hastaların iki noktayı unutmaması gerekir:
Bir: Normal kilonuza inerek yüksek tansiyondan tamamen kurtulabilirsiniz.
İki: Eğer kilonuz fazla ise ne kadar ilaç alırsanız alın tansiyonunuzu tam olarak kontrol altına alamazsınız.
Zayıfladığınızda tansiyonunuz tam olarak normale dönmese bile hafif ilaçlarla kolayca kontrole girer. Boyunuz kaç cm ise son iki rakamına göre ideal kilonuzu belirleyin ve o kiloya inin.
“Unutmayın!.. Bir- iki kilo vermek tansiyonu düşürmek için yeterli değildir. Aşırı obez kişilerin beş on kilo zayıflaması bile yeterli düşmeyi sağlamayabilir. En iyisi ideal kiloya düşmeyi hedeflemektir.”
2.Spor yapın
Araştırmalar, haftada en az üç gün 45 dakika Spor yapan kişilerin tansiyonunda, iki ay içinde belirgin düşme olduğunu gösteriyor. Günde 20 dakika yürüyüş yapanlar tansiyon risklerini % 29 azaltırlar (45). Hafif orta şiddette bir Spor etkinliği ile büyük tansiyonunuzu 18 mmHg, küçük tansiyonunuzu 13 mmHg kadar düşürebilirsiniz.
“Bu hafta yüzmeye başlayacağım, tenis oynayacağım..” gibi olmayacak dualara amin demeyin. Günlük hayatınızın gerçeklerine ve ekonominize uygun bir Spor seçin örneğin, yürüyün veya koşun... Her ikisi içinde bir eşofman ve Spor ayakkabı dışında hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Sokakta, parkta, her yerde yürüyebilirsiniz.. “Bugün hava yağmurlu..” veya “İşte çok yoruldum....” gibi basit sebeplerle kendinizi kandırmayın. Spor yapın, terleyin ve bir duş alıp rahatlayın. Böylece hem stresinizi atmış olursunuz hem de tansiyonunuz yürüyüşe başlamadan önceki değerlere göre 2-3 derece düşer. Unutmayın, hızlı tempoda yapılan bir yürüyüş, aynı bir tansiyon ilacı gibi etki eder.
3.Stresten uzak durun
Baş etmesi en zor olan faktör budur. Nabzınızın yüksek attığını hissediyorsanız, içinizde bir heyecan hali veya kötü haber beklentisi varsa, vücudunuzun “rölanti ayarı yüksek” bir araba motoru gibi çalıştığını hissediyorsanız tansiyon yüksekliğinizin esas sebebi stresiniz olabilir. Öfke, hırs, nefret, kıskançlık gibi duygulardan uzaklaşmak tansiyonun düşmesini sağlar. Pek çok hastamda, Stres kaynağının ortadan kalkması ile mesela iş değişikliği veya eş değişikliği ile tansiyonun tamamen düzeldiğini görmüşümdür.
4.Günde 7-8 saat uyuyun
İyi uyuyamayan kişilerin tansiyonu, ilaç alsalar bile tam olarak kontrole girmez.
5.Sigarayı bırakın
Sigara bırakmanın tansiyon düşürücü bir etkisi yoktur. Neden bırakalım derseniz; sigarayı bırakan kişiler kalp damar hastalığı açısından önemli bir risk faktöründen kendi rızaları ile kurtulduklarından kardiyovasküler riskleri önemli ölçüde azalır.
 
6.Diyetiniz gözden geçirin
1.Yiyeceklerinizdeki tuz miktarını azaltın.
            Tuzlu yemek en önemli Yüksek Tansiyon nedenlerinden biridir.
            Vücudumuzun günlük sodyum ihtiyacı en fazla 2.300 mg' dır ki bu iki çay kaşığı tuza tekabül eder. Tansiyonu yüksek olanların günlük tuz alımını 1.500 mg altına indirmesi gerekir. Tuzun yüzde kırkı sodyum olduğu için (1 gram tuz 400 mg sodyum içerir) toplam 6 gram tuz yenilerek günlük sodyum ihtiyacı karşılanabilir. Ancak şunu unutmayalım ki aşağıdaki tabloda gördüğünüz gibi zeytin, yumurta, baklagiller, ekmek gibi temel gıda maddelerimizin içinde de sodyum vardır. Örneğin sadece iki dilim ekmek yemekle 750 mg sodyum alırsınız. Sebze ve meyvelerin sodyum içeriği düşük vücudumuza çok yararlı olan potasyum içeriği zengindir.
            Tuz kan basıncını artıran majör faktördür ve yaklaşık 10 erişkinin 3’ünde hipertansiyon sebebidir. İnme vakalarının % 64'ünden ve koroner kalp hastalığı vakalarının %49'undan sorumlu olan hipertansiyon, kalp-damar hastalıklarında en önemli risk faktörüdür.
--------------------------------------------
TABLO: 5 Besinlerin 100 gramındaki sodyum miktarları
100 gram                               Sodyum (Na) mg
Siyah zeytin                                       3280
Yeşil zeytin                                        1280
Turşu                                                  1353
Bisküvi-kraker                                   1200
Ekmek                                                 550
Ketçap                                                           1050
Peynir                                                  700
Yumurta                                              125
Dana eti                                                 80
Tavuk eti                                                50
Levrek                                                    70
Süt/yoğurt                                              55
Kuru baklagil                                        25
 
-------------------------------------------------
2.Kola ve diğer gazlı içecekler başta olmak üzere soda, hazır kutu meyve suları içmeyin.
4.Şeker, tatlılar, beYaz un, patates, pirinç pilavı gibi kötü karbonhidratlardan uzak durun. Kepekli pirinç, bulgur tercih edin.
6.Alkolü bırakın. Günde bir iki bardak gibi düşük dozlarda damar genişletici, daha yüksek dozlardaki alkolün ise damar büzücü ve tansiyon yükseltici etki yaptığı gösterilmiştir (46). Alkol aldığınızda ilk 4 saat tansiyonunuzda düşme olur ancak daha sonraki 10 saat boyunca tansiyonunuz yüksek seyreder.
5.Potasyum, magnezyum ve kalsiyumdan zengin yiyecekleri tercih edin. Kırmızı et, tavuk ve hindi potasyum açısından zengindir. Kolesterol sorununuz yoksa haftada birer öğün yiyebilirsiniz. Kuru üzüm potasyum açısından çok zengindir. Her gün bir avuç çekirdekli kara üzüm yenilebilir. Potasyumun kan basıncını düşürücü özelliği çok güçlüdür. Meyve ve sebzeler zengin potasyum kaynağıdır. Bir muzda yaklaşık 400 mg potasyum vardır. Keza patates, ıspanak, pirinç ve turunçgillerde de potasyumdan zengin besinlerdir. Kabuklu pirinç, bakla, barbunya, fasulye potasyum açısından zengindir. Tuzsuz yer fıstığı hem potasyum hem kalsiyum açısından zengindir.
 
 
 
-----------------------------------------------------------
            TABLO:6 Potasyumdan zengin besinler             
                                                                       POTASYUM                         SODYUM
                                   Malatya kaysısı           1380 mg                                 15 mg
                                   Kepekli buğday          1160 mg                                 28 mg
                                   Kuru üzüm                 1050 mg                                 20 mg
                                   İncir                            900 mg                                  60 mg
                                   Muz                            400 mg                                  1 mg
(x) Besinlerin 100 gramındaki potasyum ve sodyum miktarları.
-----------------------------------------------------------
6.Sebze ve meyve tüketiminizi artırın. Havuç, brokoli, karnabahar, kereviz yemeklerini tercih edin. Ayrıca portakal, mandalina ve greyfurt gibi narenciye ürünlerini bol tüketin.
7.Esmer ekmeği tercih edin.
8.Sarımsak faydalıdır ama yakınlarınızı rahatsız etmenize değecek kadar tansiyon düşürmez.
9.Pancar suyunun tansiyon düşürücü etkisi vardır. Günde bir bardak içilmesi tansiyon ilaçlarına benzer seviyede bir düşmeye neden olur. Londra tıp fakültesi tarafından yapılan bir çalışma günde 500 ml pancar suyunun tansiyonu 10 mmHg kadar düşürdüğünü göstermiştir.
10.Domatesin bir adının da “Pomme d’Amore” yani “aşk elması” olduğunu biliyor muydunuz? Hemen sevinmeyin, bir zamanlar iddia edilen Afrodizyak etkisi maalesef kanıtlanamadı buna karşılık içeriğindeki “Lycopene” maddesi çok kuvvetli bir antioksidandır ve tansiyon düşürücü etkisi vardır. İki ay süreyle günde iki domates yiyenlerin sistolik kan basıncında 10 mmHg, diastolik kan basıncında ise 4 mmHg düşme oluyor. Örneğin, tansiyonunuz 170/100 ise 160/96 ya düşüyor. Hormonsuz tarla domatesi bulduğunuz sürece bol bol domates yemenizde fayda var.
 
Tansiyon yüksekliğinde ilaç kullanımı
            Ben genellikle tansiyonu yeni tespit edilmiş ve çok yüksek olmayan hastalarıma, tansiyonlarını ilaçsız düşürebilmeleri için yapmaları gerekenleri söyler, kendilerine üç aylık bir süre veririm. Çoğu hemen tuzu azaltıp, yürüyüş yapmaya başlar. Eşlerine “tamam artık bugünden itibaren zayıflıyorum..” derler. Diyet listeleri, Spor planları derken birinci haftanın sonunda yürüyüşleri, ikinci hafta diyeti aksatmaya başlarlar. Üçüncü hafta “ ya bu yemeğinde tuzsuz hiç tadı olmuyor” deyip tuzluğa uzanırlar. Dördüncü hafta “acı patlıcanı kırağı çalmaz” haftasıdır ve üç ay sonra “eski hamam eski tas....” günleri başlar... Bu noktaya gelen bir hastayı diyet ve Spor konusunda yeniden motive eder ama bir yandan da ilaçla tansiyonunu düşürmeye çalışırım. Onlara bağımlılık yapmayacak, istediğim zaman bırakabileceğim ilaçlar yazar ve şöyle derim: “Dediğim kiloya inip her gün Spor yapar hale gelirseniz bu ilaçlardan kurtulabilirsiniz.” Bu iradeyi gösteren hasta sayısı çok az olsa da vardır.   
            Üç ay süreyle Spor ve diyet yapmanıza, normal kilonuza inmenize rağmen hala tansiyonunuz yüksekse ilaç kullanmak gerekir. Hangi ilacın size uygun olduğuna doktorunuz karar verecektir. “Sakın unutmayın; yüksek tansiyonun size vereceği zarar ilaçların yan etkilerinden çok çok daha fazladır.”
 
Yaşlılarda yüksek tansiyon
Bildiğiniz gibi yaşlandıkça tansiyonumuzda hafif de olsa bir yükselme olur. Bunun sebebi, zaman geçtikçe damarlarımızda oluşan kireçlenme, sertleşmedir. Çoğu yaşlı kişi bunu yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak kabul ettiği için tansiyon ilacı kullanmak istemez. İlaç önerdiğim bazı hastalarımın “Doktor bey bu yaşta tansiyonumun 12/8 olacak hali yok ya...” diyerek itiraz ettiklerini biliyorum. 2008 yılında yaşı 80 den büyük 3845 tansiyonlu hastaya ait bir çalışma yayınlandı. Tansiyonu 160/90 mmHg üzerinde olan hastaların bir kısmına ilaca benzer plasebo maddesi verilirken diğerlerine tansiyon düşürücü ilaç veriliyor ve daha çalışmanın süresi bitmeden görülüyor ki ilaçla tansiyonu düşürülen grupta beyin kanaması ve Felç riski yarı yarıya azalıyor.
Sonuç; “ben yaşlıyım, tansiyonumun yüksek olması normal,” demek doğru değildir, şunu unutmayalım ki yaşımız kaç olursa olsun, tansiyonumuz ne kadar düşük olursa kalp ve damar sorunlarımız o kadar az olur.
            British Medical Journal'de yayınlanan bir çalışma tansiyon ilacı alan hastaların % 97 sinin birtakım yan tesirlere maruz kaldığını ve hastaların %17 sinde bu yan tesirlerin devamlı olduğunu göstermiştir (47). Buna rağmen doktor kontrolünde, doğru ilaç kombinasyonlarıyla yapılan tedavinin hayat kurtarıcı olduğunun bilinmesi gerekir.  
 

Kış günlerinde tansiyona daha çok dikkat etmek gerekir
            Sıcak Yaz günleri, tansiyon düşürücü ilaç etkisi yapar. Bu yüzden bazı hastalarımda Temmuz, Ağustos aylarında tansiyon ilaçlarının dozunu azaltırım. 2008 yılında yayınlanan Washington kaynaklı bir çalışma tansiyon değerlerinin kış günlerinde sıcak Yaz günlerine göre % 8 daha arttığını gösterdi. Araştırmacılar bu değişikliğin hava sıcaklığına bağlı olmadığını, kışın daha az hareket etmemize ve kilo almamıza bağlı olduğunu söylüyorlar.
            Tansiyon ilacı alan hastaların dikkatli bir tansiyon takibi yapmaları son derece önemlidir. Ben nasılsa ilacımı alıyorum diyerek ölçümleri ihmal etmek doğru değildir. İlacınızı almanıza rağmen mevsimsel değişiklikler ve Stres seviyenize göre tansiyonunuzda değişiklikler olabilir. Bu yüzden tansiyon sorunu olan kişilerin hiçbir şikâyetleri olmasa bile haftada bir kez tansiyonlarını ölçüp bir kenara not etmelerinde büyük fayda var.
 
Eşinizi mutlu edin, tansiyonu düşsün
            Telefonda “Doktor Bey eşimin tansiyonu çıktı ne yapalım?” sorusunu çok sık duyarım. Evde ki herkes büyük bir panik içindedir. Hastaneye mi gidelim? Hangi ilacı verelim? Ya Felç geçirirse? Genellikle ev ahalisi panikledikçe hastanın tansiyonu daha da yükselir. Bu gibi durumlarda size tavsiyem öncelikle sakin olmanızdır. Doktorunuzun size verdiği dilaltı ilaçları kullanabilirsiniz ama çoğu hastanın tansiyonu sadece rahatlatılarak ve hasta olumlu yönde motive edilerek düşürülebilir.
            Bu tip ani tansiyon yükselmelerinin altında genellikle aşırı yorgunluk, stres, çözülmemiş sorunlar veya öfkeler olduğunu unutmayın. Altta yatan nedeni bulup halletmedikçe ilaç da verseniz ani tansiyon yükselmeleri sık sık tekrarlar.         Psikosomatik tıp dergisinin ekim sayısında yayınlanan bir araştırmada ani tansiyon yüksekliği olanlar için en iyi ilacın “mutluluk” olduğu gösterildi. Pozitif duygular, insanların kimyasal ve ruhsal olarak denge içinde kalmasını sağlayıp stresle baş etmesini kolaylaştırıyor. Bahsettiğim çalışmada 65 yaş üzerindeki 2650 kişi araştırmaya alınmış ve bir soru formu doldurularak duygu durumları tespit edilmiş. Kendini mutsuz, endişeli, stresli hisseden kişilerden düşünmeleri ve neden böyle olduklarını sorgulamaları istenmiş. Sonuçta strese neden olan sorunu bulup halleden kişilerin tansiyonlarının daha kolay düştüğü görülmüş. Sonuç olarak tansiyonu yükselen eşinize sevgi göstermeniz onu apar topar acil servise taşımanızdan daha yararlı olacağını söyleyebiliriz.
 
Ani tansiyon yükselmeleri
            Özellikle yaşlı hastalarda ve şeker hastalarında ani tansiyon yükselmeleri sık görülür. Genç hastalar Yüksek Tansiyon ataklarını daha kolay atlatırlar. Ani tansiyon yükselmelerinin sevmediğimiz yönü kanama riskini artırmasıdır. Göz içinde, burunda kanamalar, baş ağrısı ve ense ağrısı, kafada sersemlik hissi ve beyin kanamalarına neden olabilir.
 
 
-------------------------------------------------------------
TABLO: 7 Ani tansiyon yüksekliğinin sebepleri
1.      Stres ve gerginliğe bağlı olarak ani tansiyon yükselmeleri ortaya çıkabilir. Vefat olaylarından sonra veya tartışmaların arkasından sık görülür.
2.      Aşırı miktarda kahve, çay, alkol tüketimi ani tansiyon yüksekliği yapabilir.
3.      Bir kerede aşırı miktarda yemek tansiyonda ani yükselme yapabilir.
4.      Doğum kontrol hapları, Grip nezle ilaçları (dekonjestanlar), antienflamatuar ilaçlar (ağrı giderici ve Romatizma ilaçları), Antidepresan ilaçlar tansiyonu yükseltebilir.
5.      Ateşli hastalıklar veya başka bir sistemik hastalığın sonucu olarak tansiyon aniden yükselebilir.
6.      Hamilelikte ani yükselmeler görülebilir
-----------------------------------------------------------
Tek bir yüksek ölçümle hemen paniklememek gerekir. Rahatlamaya çalışın ve ikinci hatta üçüncü bir ölçüm daha yapın çoğu vakada tansiyonun kendiliğinden normale doğru indiğini görebilirsiniz. Bazen erken müdahaleler yüksek tansiyonun kendisinden daha çok zarar verir. 200/100 mmHg gibi yüksek değerler görseniz bile kısa süreli yükselmeler hemen zarar vermezler.
 


Yorumlar Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Diğer Makaleler
  0-3 Ay Bebek Bakımı 12V Hareket Sensörü
 3 İşlevli Baldır Masaj Aletiı  3 Motorlu Zayıflama Kemeri
 5 Motorlu Zayıflama Kemeri Able Masaj Aleti
 Accu-Chek Go Şeker Ölçüm Cihazı Accu Chek Şeker Ölçüm Cihazı
 Accumed Tansiyon Aleti Açık Alan Isıtma Sistemleri
 Açık Hava Isıtma Sistemleri Acısız Tüy Alma
 Açlık Kan Şekeri Açlık Kan Şekeri Belirtileri
 Açlık Kan Şekeri Değerleri Açlık Kan Şekeri Değerleri
 Açlık Kan Şekeri Düşüklüğü Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı
 Açlık Kan Şekeri Nasıl Düşürülür Açlık Kan Şekeri Nasıl Ölçülür
 Açlık Kan Şekeri Nedir Açlık Kan Şekeri Normal Değerleri
 Açlık Kan Şekeri Ölçümü Açlık Kan Şekeri Sınırı
 Açlık Tokluk Kan Şekeri Değerleri  Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Değerleri
 Acura Ac 640 Acura Ac 833 Masaj Aleti
 Acura Ayak Masaj Aleti Acura Bel Kemeri
 Acura Dijital Masaj Minderi  Acura Konuşan Tansiyon Aleti
 Acura Masaj Acura Masaj Aleti
 Acura Masaj Aleti Acura Masaj Aleti Fiyatları
 Acura Masaj Aletleri Acura Masaj Aletleri
  Acura Masaj Kemeri Acura Masaj Minderi
 Acura Tansiyon Acura Tansiyon Aleti
 Acura Tansiyon Aleti Acura Tansiyon Aleti Fiyatı
 Acura Tansiyon Aleti Fiyatı  Acura Tansiyon Aletleri
 Acura Tansiyon Aletleri Acura Tens
  Acura Zayıflama Kemeri Adım Ölçer
 Adım Ölçer Fiyat Adım Ölçer Fiyatı
 Adım Ölçer Saat  Adım Sayar
 Aeg Ateş Ölçer Aeg Masaj Aleti
 Aeg Tansiyon Aleti Aeg Tansiyon Aleti
 Aeg Tansiyon Aleti Fiyatı Aeron Tansiyon Aleti
 Aile Tartısı Airfel İnfrared Isıtıcı
 Akvaryum Termometre Alarmlı Termometre
 Alf Isıtıcı Alf Isıtıcı Fiyatları
 Alfacell Isıtıcı  Alfamet Tansiyon İlacı
 Alfamet Tansiyon İlacı Alın Temaslı Termometre
 Alın Termometresi Alından Ateş Ölçer
 Alından Ateş Ölçer Fiyatları Alkollü Termometre
 Analog Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır Analog Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır
 Ani Tansiyon Düşmesi Ani Tansiyon Düşmesi
 Ani Tansiyon Yükselmesi Ani Tansiyon Yükselmesi
 Ankara Manikür Antika Teraziler
 Araba Masaj Koltuğu Araba Masaj Minderi
 Araç İçi Termometre Araç Masaj Minderi
 Ardonat Isıtıcı Ares Masaj Koltuğu
  Armut Koltuklar Armut Minder
 Armut Minder İzmir Armut Puflar
  Armut Sandalye Armut Yastık
 Armut Yastık Fiyatları Arnica Hava Nemlendirici
 Arnica Hava Nemlendirici Arzum Ateş Ölçer
 Arzum Hava Nemlendirici Arzum Hava Nemlendirici
 Arzum Termometre Asabi Tansiyon
 Asabi Tansiyon Nedir Asabi Tansiyon Tedavisi
 Asabi Tansiyon Tedavisi Ateş Ölçer
 Ateş Ölçer Alından Ateş Ölçer Braun
 Ateş Ölçer Çeşitleri Ateş Ölçer Emzik
 Ateş Ölçer Fiyatları Ateş Ölçer Kulaktan
 Ateş Ölçer Tavsiye Ateşölçer
 Aura Masaj Aleti Ayak Altı Isıtıcı
 Ayak Banyosu Ayak Isıtıcı
 Ayak Isıtıcı Ayak Isıtıcı Çorap
 Ayak Isıtıcı Çorap Ayak Isıtıcı Fiyatları
 Ayak Isıtıcı Krem  Ayak Isıtıcı Taban
 Ayak Isıtıcı Tabanlık Ayak Isıtıcıları
 Ayak Isıtıcısı Ayak Masaj Aleti
 Ayak Masaj Aleti Ayak Masaj Aleti Fiyatları
 Ayak Masaj Aleti Sulu Ayak Masaj Aletleri
 Ayak Masaj Aletleri Ayak Masaj Terliği
 Ayak Masajı Aleti Ayak Masajı Aleti
 Ayak Sobası Ayaklı Isıtıcılar
 Baba Koltuğu Baba Koltuğu Fiyatları
 Bacak Masaj Aleti Bacak Masaj Aletleri
 Bakım Ve Güzellik Banyo Isıtıcı Fiyatları
 Barkodlu Teraziler  Baş Masaj Aleti
 Basküller Battaniye
 Battaniye Fiyatları  Battaniye Markaları
 Bayer Şeker Ölçüm Cihazı Bebek Ağırlık
 Bebek Ateş Ölçer  Bebek Ateş Ölçer
 Bebek Bakımı Bebek Bakımı ile İlgili Kitaplar
 Bebek Bakımı ve Beslenmesi Bebek Bakımı ve Gelişimi
 Bebek Beslenme Bebek Beslenmesi ve Bakımı
 Bebek Boyun Yastığı Bebek Diş Sağlığı
 Bebek Hava Nemlendirici Bebek Hava Nemlendirici
 Bebek Maması ve Biberon Isıtıcı Bebek Sağlıklı Hava
 Bebek Tansiyon Aleti Bebek Tartısı
 Bebek Telsizi Bebek Termometre
 Bekçi Kontrol Saatleri Bekçi Saatleri
 Bel Destek Yastığı Bel Fıtığı Kemeri
 Bel Fıtığı Yastığı Bel İncelten Kemer
 Bel İnceltme Kemeri Bel İnceltme Kemerleri
 Bel Masaj Aleti Bel Masaj Aletleri
 Bel Masaj Kemeri Bel Minderi Ortopedik
 Bel Yastığı Bel Yastığı
 Bel Yastığı Ortopedik Bel Yastıkları
 Beurer Ateş Ölçer Beurer Masaj Aleti
 Beurer Tansiyon Aleti Beurer Tansiyon Aleti
 Bilekten Tansiyon Aleti Bitkisel Selülit Tedavisi
 Bitkisel Selülit Tedavisi Bitkisel yüz bakımı
 Bluedot Masaj Aleti Böcek Sokmalarını İyileştirici
 Böcek Sokmalarını İyileştirici Bosch Masaj Aleti
 Bosch Tansiyon Aleti Bosch Tansiyon Aleti Fiyatları
 Boyun Destek Yastığı Boyun Fıtığı Yastığı
 Boyun Masaj Aleti  Boyun Masaj Aletleri
 Boyun Masaj Yastığı Boyun Yastığı
 Boyun Yastığı Braun 1700 Tansiyon Aleti
 Braun 3020 Ateş Ölçer Braun 4020 Ateş Ölçer
 Braun 4520 Ateş Ölçer Braun 4520 Ateş Ölçer
 Braun 4600 Tansiyon Aleti Braun 4900 Tansiyon Aleti
  Braun 5900 Tansiyon Aleti Braun Alından Ateş Ölçer
 Braun Ateş Ölçer Braun Ateş Ölçer 4020
 Braun Ateş Ölçer 6023 Braun Ateş Ölçer Fiyatları
 Braun Ateş Ölçer Kulaktan Braun Ateş Ölçer Modelleri
 Braun Bebek Ateş Ölçer Braun Bp 1600 Tansiyon Aleti
 Braun Bp 1700 Tansiyon Aleti Braun Bp 1750 Tansiyon Aleti
 Braun Bp 4010 Tansiyon Aleti Braun Bp 5900 Tansiyon Aleti
 Braun Bp 5900 Tansiyon Aleti Braun Dijital Tansiyon Aleti
 Braun irt 4520 Ateş Ölçer Braun İrt 4520 Ateş Ölçer
 Braun Kulaktan Ateş Ölçer Braun Tansiyon Aleti
  Braun Tansiyon Aleti 5900 Braun Tansiyon Aleti Fiyatları
 Braun Tansiyon Aleti Servisleri Braun Tansiyon Aletleri
 Braun Tansiyon Ölçer Braun Tansiyon Ölçer
 Braun Tansiyon Ölçme Aleti Braun Termometre
 Braun Thermoscan Ateş Ölçer Braun Thermoscan Ateş Ölçer 4520
 Braun Thermoscan Ateş Ölçer IRT-4520 Braun Thermoscan Irt 3020 Ateş Ölçer
 Buharlı Sterilizatör Büyük Tansiyon
 Büyük Tansiyon Nedir Cam Basküller
 Cam Termometre Carrera Masaj Minderi
 Çatlak ve Selülit Tedavisi  Cellini Masaj Koltuğu
 Cellini Masaj Koltuğu Fiyatı Cellini Masaj Koltuğu Fiyatları
 Cellini Masaj Koltukları Chicco Alından Ateş Ölçer
 Chicco Ateş Ölçer Alından  Chicco Hava Nemlendirici
 Chicco Hava Nemlendirici Chicco Termometre
 Çift Kişilik Battaniye Modelleri Çift Motorlu Zayıflama Kemeri
 Citizen Tansiyon Aleti Civalı Tansiyon Aleti
 Civalı Termometre Çocuk Tansiyon Aleti
 Çocuklarda Tansiyon Comfort KD-5915 Konuşan Tansiyon Aleti
 Comfort Tansiyon Aleti Contour Şeker Ölçüm Cihazı
 Days in Colors Battaniye Days İn Colours Battaniye
 Daysincolours Örgü Battaniye Demirdöküm İnfrared Isıtıcı
 Demirdöküm Isıtıcı Digital Tansiyon Aleti
 Dijital Ateş Ölçer Dijital Ateş Ölçer Fiyatları
 Dijital Banyo Termometresi Dijital Ems Aleti
 Dijital Saat Termometre Dijital Tansiyon Aleti
 Dijital Tansiyon Aleti Fiyatları Dijital Tansiyon Aletleri
 Dijital Tens Aleti Dijital Teraziler
 Dijital Termometre Dijital Termometre
 Dijital Termometre Devresi Dijital Termometre Fiyat
 Dijital Termometre Fiyatları Dijital Termometre Nedir
 Dış Mekan Isıtıcı Dış Mekan Isıtma
 Discover Hava Temizleyici Diyabet Ölçme
 Doğal Kozmetik Ürünler Doğal Yüz Bakımı
  Doğalgazlı Isıtıcılar Dr Tens Terapy
 Düşük Kan Şekeri Düşük Kan Şekeri Belirtileri
 Düşük Kan Şekeri Değerleri Düşük Kan Şekeri Tedavisi
 Düşük Küçük Tansiyon Düşük Tansiyon
 Düşük Tansiyon Belirtileri Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir
 Düşük Tansiyon İlaçları Düşük Tansiyon Nasıl Yükseltilir
 Düşük Tansiyon Nedenleri Düşük Tansiyon Sebepleri
 Düşük Tansiyon Tedavi Düşük Tansiyon Tedavisi
 Duvar Isıtıcıları Duvar Tipi Fanlı Isıtıcı
 Duvar Tipi Isıtıcı Düzensiz Tansiyon
 Ebsensor Şeker Ölçüm Cihazı Egzersiz Bisikletleri
 Ekonomik Isıtıcı Ekonomik Isıtıcılar
 Ekspres Termometre Ekspres Termometre
 El Çantası Seti  El Masaj Aleti
 El Masaj Aletleri Electrolux Ems 20400
 Electrolux Hava Temizleyici Elektirikli Isıtıcı
 Elektirikli Isıtıcılar Elektrikli Ayak Isıtıcılar
 Elektrikli Battaniye Elektrikli Battaniye
 Elektrikli Battaniye  Elektrikli Battaniye Fiyat
 Elektrikli Battaniye Fiyat Elektrikli Battaniye Fiyatları
 Elektrikli Battaniye Fiyatları Elektrikli Battaniye, hakkında detaylı bilgi makal...
 Elektrikli Battaniye İzmir Elektrikli Battaniye Kablosu
 Elektrikli Battaniye Kablosu Elektrikli Battaniye Kullanımı
 Elektrikli Battaniye Nasıl Çalışır Elektrikli Battaniye Nasıl Çalışır
 Elektrikli Battaniye Nasıl Yapılır Elektrikli Battaniye Nasıl Yapılır
 Elektrikli Battaniye Nedir Elektrikli Battaniye Rezistansı
 Elektrikli Battaniye Teli Elektrikli Battaniye Üreticileri
 Elektrikli Battaniye Zararları Elektrikli Battaniye Zararlımı
 Elektrikli Fanlı Isıtıcı Elektrikli Fanlı Isıtıcılar
 Elektrıklı Isıtıcı Elektrikli Isıtıcı Çeşitleri
 Elektrikli Isıtıcı Fiyatları Elektrikli Isıtıcılar
 Elektrikli Isıtıcılar Fiyatları Elektrikli Konvektör Isıtıcı
 Elektrikli Manikür Pedikür Seti Elektrikli Masaj Aleti
 Elektrikli Masaj Minderi Elektrikli Minder
 Elektrikli Soba Çeşitleri Elektrikli Soba Fiyatları
 Elektrikli Sobalar Elektrikli Sonik Diş Fırçası
 Elektrikli Zayıflma Kemeri Elektronik Ateş Ölçer
 Elektronik Manikür Seti Elektronik Masaj Aleti
 Elektronik Masaj Aletleri Elektronik Tansiyon Aleti
 Elektronik Tansiyon Ölçme Aleti Elektronik Teraziler
 Elektronik Termometre Elektronik Termometre Fiyatları
 Elite Ateş Ölçer Elite Termometre
 Ems Ems 20400 W
 Ems Ambulans Ems Ambulans Ankara
 Ems Ankara Ems Elektromekanik
 Ems Elektronik Ems Mobil
 Ems Mobil Sistemler Ems Mobil Sistemleri
 Ems Motor Ems Nedir
 Ems Röntgen Ems Servis
 Ems Sistem Ems Türkiye
 Ems yazılım Emzik termometresi
 Emzirme Yastığı Emzirme Yastığı
 En Ekonomik Isıtıcı En Etkili Selülit Tedavisi
 En Güzel Oyun Oyunları En İyi Ateş Ölçer
 En İyi Dijital Tansiyon Aleti En İyi Hava Nemlendirici
 En İyi Kan Şekeri Ölçüm Cihazı En iyi Masaj Aleti
 En İyi Masaj Aleti Hangisi  En İyi Masaj Koltuğu
 En İyi Şeker Ölçüm Cihazı En İyi Selülit Tedavisi
 En İyi Tansiyon Aleti En İyi Tansiyon Aleti Hangisi
 En İyi Tansiyon Aleti Markaları En İyi Tansiyon Aleti Markası
 En İyi Tansiyon Aletleri En İyi Tansiyon İlacı
 En İyi Tansiyon Ölçme Aleti En İyi Tüy Alma Yöntemi
 En Tasarruflu Isıtıcı En Ucuz Ateş Ölçer
 En Ucuz Hava Nemlendirici En Ucuz İnfrared Isıtıcı
 En Ucuz Isıtıcılar En Ucuz Kulaktan Ateş Ölçer
 En Ucuz Masaj Aleti En Ucuz Masaj Aletleri
 En Ucuz Tansiyon Aleti Ender Saraç Selülit Tedavisi
 Enhalasyon Enhalasyon Başlığı
 Enhalatör  Enhalatörler
 Ense Ağrısı Tansiyon Ense Masaj
 Ense Masaj Aleti, Erka Perfect Aneroid Tansiyon Aleti
 Erka Tansiyon Erka Tansiyon Aleti
 Erka Tansiyon Aleti Fiyat  Erka Tansiyon Aleti Fiyatı
 Erka Tansiyon Aletleri Erkek Manikür
 Erkek Yüz Bakımı Erkek Yüz Bakımı Nasıl Yapılır
 Erkekler İçin Yüz Bakımı  Erkeklerde Yüz Bakımı
 Eşit Kollu Teraziler Eski Teraziler
 Ev Baskülü Ev Terazisi
 Ev Tipi Masaj Koltuğu Evde Manikür
  Evde Masaj Evde Selülit Tedavisi
 Fakir Ateş Ölçer Fakir Elektrikli Isıtıcı
  Fakir Fanlı Isıtıcı Fakir Hava Nemlendirici
 Fakir Hava Temizleyici Fakir Isıtıcı
 Fakir Isıtıcı Fiyatları Fakir Tansiyon Aleti
 Fakir Vigor Plus İyonik Hava Temizleyici Fanlı Elektrikli Isıtıcı
 Fanlı Isıtıcılar Fanlı Soba
 Febbre Fanlı Isıtıcı Fefal Hava Nemlendirici
 Felix Ateş Ölçer Fizik Tedavi Aleti
  Fizik Tedavi Aletleri  Fizik Tedavi Tens
 Fizik Tedavi Tens Fizik Teraziler
 Fluke Termometre French Manikür
 French Manikür Seti French Manikür Yapımı
 French Manikür Yüzükleri G5 Masaj Aleti
 Galena Tansiyon Aleti Gazlı Termometre
 Gebelikte Düşük Tansiyon Gebelikte Tansiyon Düşmesi
 Gebelikte Yüksek Tansiyon Gençlerde Tansiyon
 Giyilebilir Battaniye Gizli Kan Şekeri
 Gizli Kan Şekeri Belirtileri Gizli Tansiyon
 Gizli Tansiyon Belirtileri Göbek Eritme Masaj Aleti
 Göbek Masaj Aleti Göğüs Kemersiz Nabız Saati
 Golfen Zayıflama Kemeri Göz Masaj Aleti
 Gün Işığı Gün Işığı
 Gün Işığı Ampul Gün Işığı Ampul
 Gün Işığı Aydınlatma Gün Işığı İle Aydınlatma
 Gün Işığı İle Aydınlatma Gün Işığı Lambası
 Gün Işığı Lambası Gün Işığı Led
 Gün Işığı Temizleme Şirketi Güneş Enerjili Basküller
 Güneş Enerjili Teraziler Güzellik ve Bakım
 Güzellik Ve Bakım Önerileri Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri
 Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı Haizel Masaj Koltuğu
 Halojen Isıtıcı Hama Termometre
 Hamilelikte Düşük Tansiyon Hamilelikte Elektrikli Battaniye
 Hamilelikte Kan Şekeri Değerleri Hamilelikte Tansiyon
 Hamilelikte Tansiyon Yükselmesi Hamilelikte Yüksek Tansiyon
  Hangi Tansiyon Aleti Hangi Tansiyon Aletini Almalıyım
  Hareket Algılayıcı Sensör Hareket Ölçer
 Hareket Sensör Hareket Sensörü
 Hareket Sensörü Bağlantısı Hareket Sensörü Devresi
  Hareket Sensörü Fiyatları Hareket Sensörü Nedir
 Hareket Sensörü Yapımı  Hassas Teraziler
  Hassas Termometre Hava Nemlendirici
 Hava Nemlendirici Hava Nemlendirici Faydaları
 Hava Nemlendirici Faydaları Hava Nemlendirici Fiyatları
 Hava Nemlendirici Fiyatları Hava Nemlendirici Tavsiye
 Hava Nemlendirici ve Temizleyici Hava Nemlendirici ve Temizleyici
 Hava Temizleyici Hava Temizleyici Fiyatları
 Hava Yıkayıcı Healthmaxx Ateş Ölçer
 Hemşire Tipi Tansiyon Aleti Hepsiburada Tansiyon Aleti
 Himalaya Tuzu Tansiyon Hipertansiyon Nedir
 Holter Tansiyon Homedics Masaj Aleti
 İç Dış Termometre  İdeal Tansiyon
 İdeal Tansiyon Değerleri  İkinci El Masaj Koltuğu
 İkinci El Masaj Koltukları İmportance Tansiyon Aleti
 İnada Masaj Koltuğu Fiyatı İnceltici Kemer
 İnceltici Kemerler İnfrared Ateş Ölçer
 İnfrared Isıtıcı İnfrared Isıtıcı Fiyatları
 İnfrared Isıtıcı Markaları Infrared Isıtıcılar
  İnfrared Soba İnfrared Termometre
 İphone Hareket Sensörü İşbir Masaj Minderi
 Isı Ölçer Termometre Isı Yastıkları
 Isı Yastıkları Işıklı Çalar Saat
 Işıklı Çalar Saat Işıklı Cep Aynası
 Işıklı Cımbız Işıklı Makyaj Aynası
 Isımak Isıtıcı Isımat Ayak Isıtıcı
 Isıtel Elektrikli Battaniye Isıtel Elektrikli Battaniye
 Isıtıcı Isıtıcı Ayağı
 Isıtıcı Çeşitleri Isıtıcı Fan
 Isıtıcı Fiyatları Isıtıcı Soba
 Isıtıcı Sobalar Isıtıcılar Hakında Bilgi
 Isıtıcılı Masaj Isıtmalı Örtü
 Isıtmalı Örtü İyonizerli Hava Nemlendirici
 İyonizerli Hava Nemlendirici Jintong Tansiyon Dengeleyici
 Jintong Tansiyon Dengeleyici Bileklik Kafa Masaj Aleti
 Kaliteli Tansiyon Aleti Kaloriferli Soba Çeşitleri
 Kalp Ve Tansiyon Kan Şeker Ölçüm Cihazı
 Kan Şekeri Kan Şekeri Belirtileri
 Kan Şekeri Değeri Kan Şekeri Değerleri
 Kan Şekeri Değerleri Kaç Olmalı Kan Şekeri Düşme Belirtileri
  Kan Şekeri Düşmesi Kan Şekeri Düşmesi Belirtileri
 Kan Şekeri Düşmesi Tedavisi Kan Şekeri Düşmesinin Belirtileri
 Kan Şekeri Düşmesinin Nedenleri  Kan Şekeri Düşüklüğü
 Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri, Kan Şekeri Hastalığı
 Kan Şekeri Kaç Olmalı ? Kan Şekeri Nasıl Düşer
  Kan Şekeri Nasıl Düşürülür Kan şekeri Nasıl Ölçülür
 Kan Şekeri Neden Düşer Kan Şekeri Neden Yükselir
 Kan Şekeri Normal Değerleri Kan Şekeri Ölçme Aleti
 Kan Şekeri Ölçüm Aleti Kan Şekeri Ölçüm Cihazı
 Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Fiyatları Kan Şekeri Ölçüm Cihazları
 Kan Şekeri Ölçüm Çubuğu Kan Şekeri Ölçüm Değerleri
  Kan Şekeri Ölçümü Kan Şekeri Ölçümü Nasıl Yapılır
 Kan Şekeri Oranları  Kan Şekeri Tedavisi
 Kan Şekeri Testi Kan Şekeri Yüksekliği Belirtileri
 Kan Şekeri Yükselmesi  Karın Kası Kemeri
 Karın Kası Kemeri Karın Masaj Aleti
 King Hava Nemlendirici King Hava Nemlendirici
 Kızılötesi Isı Işını Kızılötesi Işık
 Kızılötesi Işık Kızılötesi Lamba
 Kızılötesi Lamba Kızılötesi Masaj Aleti
 Klasik Tansiyon Aleti Klasik Tansiyon Aleti Fiyatları
  Koldan Ölçer Tansiyon Aleti Koldan Tansiyon Aleti
 Kollu Battaniye Koltuk Bel Yastığı
 Koltuk Isıtıcı Koltuk Masaj Minderi
 Koltuk Minder Konuşan Tansiyon Aleti
 Konvektör Isıtıcı Konvektör Isıtıcı Fiyatları
 Konvektör Isıtıcılar Kozmetik Ürünler
 Kraft Ateş Ölçer Kraft Kulaktan Ateş Ölçer
 Küçük Tansiyon Küçük Tansiyon Düşüklüğü
 Küçük Tansiyon Nasıl Düşürülür Küçük Tansiyon Neden Düşer
 Küçük Tansiyon Neden Düşer Küçük Tansiyon Neden Yüksek Çıkar
 Küçük Tansiyon Neden Yükselir Küçük Tansiyon Nedir
 Küçük Tansiyon Tedavisi Küçük Tansiyon Tedavisi
 Küçük Tansiyon Yüksekliği Küçük Tansiyon Yüksekliğinin Nedenleri
 Küçük Tansiyon Yükselmesi Küçük Tansiyon Yükselmesi
 Kulak Termometresi Kulaktan Ateş Ölçer
 Kulaktan Ateş Ölçer Braun Kulaktan Ateş Ölçer Fiyatları
 Kumandalı Masaj Koltuğu Kumtel Elektrikli Isıtıcı
 Kumtel Fanlı Isıtıcı Kumtel İnfrared
 Kumtel İnfrared Isıtıcı Kumtel Isıtıcı
 Kumtel Isıtıcı Fiyatları Kumtel Isıtıcılar
 Kumtel Quartz Soba Kupa Çekme Vakumlu Masaj Aleti
 Kuru Manikür Lanaform Masaj Aleti
 Lanset Lazer Ateş Ölçer
 Lazer Termometre Lazerle Selülit Tedavisi
 Lazerli Teraziler Lazerli Termometre
 Lpg İle Selülit Tedavisi Lpg Selülit Tedavisi Fiyatları
 Luxell Fanlı Isıtıcı Luxell Isıtıcı
 Maden Suyu Tansiyon Maden Suyu Tansiyon 2
 Maksimus Isıtıcı Manikür Aleti
 Manikür Aletleri Manikür Çeşitleri
 Manikür Fiyatları Manikür Kalemi
 Manikür Kremi Manikür Makası
 Manikür Makinası Manikür Makinesi
 Manikür Malzemeleri Manikür Oyunları
 Manikür Pedikür Kursları Manikür Pedikür Makinesi
 Manikür Pedikür Malzemeleri Manikür Pedikür Salonları
 Manikür Pedikür Salonu Manikür Pedikür Set
 Manikür Pedikür Seti Manikür Pensi
 Manikür Salonu Oyunu Manikür Set
 Manikür Seti Manikür Seti Fiyatı
 Manikür Seti Kullanımı Manikür Setleri
 Manikür Takımı Manikür ve Pedikür
 Manikür ve Pedikür Setleri Manikür Yapımı
 Manuel Tansiyon Aleti Fiyatları Manuel Tansiyon Aletleri
 Masaj Masaj Alet
 Masaj Aletı Masaj Aleti Acura
 Masaj Aleti Acura Masaj Aleti Fiyatları
 Masaj Aleti ile Zayıflama Masaj Aleti Markaları
  Masaj Aleti Selülit Masaj Aleti Tavsiye
 Masaj Aleti Zararları  Masaj Aletlerı
 Masaj Aletleri Ankara Masaj Aletleri Fiyatları
 Masaj Aletleri İzmir Masaj Aletleri Zararları
 Masaj Aletleri Zayıflatırmı Masaj Aletlerinin Faydaları
  Masaj Aletlerinin Zararları Masaj Çeşitleri
 Masaj Fiyatları Masaj Kemeri
 Masaj Kemeri Masaj Kemeri Fiyatları
 Masaj Kemerleri Masaj Kemerleri
 Masaj Koltuğu Masaj Koltuğu Ankara
  Masaj Koltuğu Fiyat Masaj Koltuğu Fiyatı
  Masaj Koltuğu Fiyatları  Masaj Koltuğu İkinci El
 Masaj Koltuğu İzmir Masaj Koltuğu Kiralama
 Masaj Koltuğu Sahibinden Masaj Koltuk
 Masaj Koltukları  Masaj Koltukları Fiyatları
 Masaj Makinaları  Masaj Malzemeleri
 Masaj Masası Masaj Masası
 Masaj Minderi Fiyatları  Masaj Minderi Forum
 Masaj Minderleri Masaj Nasıl Yapılır ?
 Masaj Salonları İstanbul Masaj Salonu İstanbul
 Masaj Sandalyesi  Masaj Şilteleri
 Masaj Şiltesi Masaj Teknikleri
 Masaj Terliği Masaj Terlikleri
 Masaj Ürünleri Masaj Yağı
 Masaj Yapan Koltuk Masaj Yastığı
 Masaj Yastıkları Masaj Yatağı
 Masaj Yatağı Masaj Yatakları
 Masaj Yatakları Masajaleti
 Masajaletleri MasajKoltuğu
 MasajKoltukları  Masajlı Koltuk
 Maximus Isıtıcı Media Markt Tansiyon Aleti
 Medikal Masaj Aletleri Medilix Masaj Aleti
 Medilix Tansiyon Aleti Medisana Ayak Masaj Aleti
  Medisana Masaj Aleti Medisana Tansiyon Aleti
 Megep Güzellik Ve Saç Bakım Hizmetleri  Mekanik Tansiyon Aleti
 Mekanik Termometre  Microlife Alından Ateş Ölçer
 Microlife Ateş Ölçer Microlife Kulaktan Ateş Ölçer
 Microlife Tansiyon Microlife Tansiyon Aleti
 Microlife Tansiyon Aleti Fiyatı Microlife Tansiyon Aleti Fiyatları
  Mikrodalga Buharlı Sterilizatör Mimo masaj aleti
 Mimo Mini Masaj Aleti Minder Koltuk
 Mini Ayak Masaj Aleti Mini Hareket Sensörü
 Mini Masaj Aleti Mink Battaniye
 Mink Battaniye Fiyatları Monida Masaj Yastığı
 Mutfak Terazileri Mutfakta Baskülü
 Myso Ayak Isıtıcı Myso Ayak Isıtıcı
 N95 Hareket Sensörü  Nabız Saatleri
 Nade Hareket Sensörü Nobo Isıtma Sistemleri
 Normal Kan Şekeri Değerleri Normal Tansiyon
 Normal Tansiyon Değerleri  Normal Tansiyon Kaç Olmalı
 Oda Hava Temizleyici Oda Termometre
 Odak Isıtıcı Omron Adım Ölçer
 Omron Dijital Tansiyon Aleti Omron Dijital Tansiyon Aleti
 Omron Koldan Ölçer Tansiyon Aleti Omron m10 Tansiyon Aleti
  Omron M2 Tansiyon Aleti Omron M3 Tam Otomatik Tansiyon Aleti
 Omron M3 Tansiyon Aleti Omron M6 Tansiyon Aleti
 Omron R2 Tansiyon Aleti  Omron R6 Tansiyon Aleti
 Omron R6 Tansiyon Aleti Omron Tansiyon
 Omron Tansiyon Aleti Omron Tansiyon Aleti Ankara
 Omron Tansiyon Aleti Fiyatı  Omron Tansiyon Aleti Fiyatları
 Omron Tansiyon Aleti M6 Omron Tansiyon Aletleri
 Omuz Masaj Aleti One Touch Şeker Ölçüm Cihazı
 Online Termometre  Optimed Tens
 Optimed Tens Optium Şeker Ölçüm Cihazı
 Organik Kozmetik Ürünler Örgü Battaniye
 Örgü Battaniye Seti Ortopedi Yastık
 Ortopedi Yastık Ortopedik Bebek Ayakkabıları
 Ortopedik Bebek Yastığı Ortopedik Bel Minderi
  Ortopedik Bel Yastığı Ortopedik Bel Yastıkları
 Ortopedik Boyun Yastığı Ortopedik Koltuk Yastığı
 Ortopedik Minder Ortopedik Oturma Minderi
 Ortopedik Oturma Simidi Ortopedik Sırt Minderi
 Ortopedik Sırt Yastığı Ortopedik Yastık
 Ortopedik Yastık Ortopedik Yastıklar
 Oto Masaj Koltuğu Oto Masaj Minderi
 Oto Termometre Otomatik Tansiyon Aleti
 Ovmalı Masaj Minderi Özel Tasarım Basküller
 Özel Tasarım Teraziler  Panasonic Tansiyon Aleti
 Panasonic Tansiyon Aletleri Panik Atak Tansiyon
 Panik Atak Ve Tansiyon Parmak Sensörlü
 Pediatrik Tansiyon Aleti Pedikür
 Pedikür Manikür Pedikür Seti
 Pedometre Petek Isıtıcılar
 Philips Ateş Ölçer Philips Hava Nemlendirici
 Philips Hava Nemlendirici  Philips Sch580 Hava Nemlendirici
 Philips Selülit Masaj Aleti Philips Tansiyon Aleti
 Pilli Masaj Aleti  Pır Hareket Sensörü
 Plusmed Ateş Ölçer Plusmed Şeker Ölçüm Cihazı
 Polardan Battaniye Yapımı  Polo Battaniye
 Pompalı Tansiyon Aleti Portatif Tens
 Premier Hava Nemlendirici Problu Termometre
 Profesyonel Manikür Seti  Proslim Twin Zayıflama Kemeri
 Puf Koltuklar Puf Modelleri Puf Minder Fiyatları
 Quartz Isıtıcı  Quartz Isıtıcılar
 Quick Manikür Radyan Isıtıcı
 Radyant Isıtıcı Radyant Isıtıcı Fiyatları
 Radyant Isıtıcılar Radyant Isıtma
 Raks Isıtıcı Refleksoloji Masaj Aleti
 Relax Masaj Aleti Relax Tens
  Relax Tone Masaj Aleti Rezistans Termometre
 Riester Tansiyon Aleti Rock Masaj Aleti
 Rocytell Masaj Aleti Rocytell Zayıflama Kemeri
 Rositell Ayak Masaj Aleti Rositell Dr Tens
 Rositell Masaj Aleti Rositell Masaj Aleti Fiyatı
 Rositell Masaj Kemeri Fiyatı Rossmax Tansiyon Aleti
 Rowenta Ayak Masaj Aleti Rowenta Fanlı Isıtıcı
 Saat Termometre Saç Masaj Aleti
 Sahibinden Masaj Koltuğu Samsung Tansiyon Aleti
 Samsung Tansiyon Aleti Sanayi Tipi Isıtıcı
 Sanyo Hava Temizleyiciler Saplama Termometre
 Sarımsak Tansiyon Şarjlı Manikür Seti
 Şarjlı Zayıflama Kemeri Satılık Masaj Koltuğu
 Scala Tansiyon Aleti  Scala Tansiyon Aleti Fiyatı
 Scala Tansiyon Aleti Fiyatı  Şeker Aleti
 Şeker Cihazı Şeker Ölçme
 Şeker Ölçme Aleti Şeker Ölçme Aletleri
 Şeker Ölçme Aletleri 2 Şeker Ölçme Aletleri Fiyatları
 Şeker Ölçme Cihazı Şeker Ölçüm Aleti
 Şeker Ölçüm Aleti Fiyatı Şeker Ölçüm Cihazı
 Şeker Ölçüm Cihazı Fiyat  Şeker Ölçüm Cihazı Fiyatları
 Şeker Ve Tansiyon Şeker ve Tansiyon 2
 Sekreter Koltukları Selülit Aletleri
  Selülit Masaj Aleti Selülit Masaj Aletleri
 Selülit Masajı Selülit Tedavisi
 Selülit ve Çatlak Tedavisi Seramik Isıtıcı
 Sesli Tansiyon Aleti Shiatsu Ayak Masaj Aleti
 Shiatsu Masaj Altlığı Shiatsu Masaj Minderi
 Shiatsu Masaj Yastığı Shiatsu Minderi
 Shiatsu ve Masaj Şifalı Bitkiler Yüksek Tansiyon
 Sihirli Isıtıcı Sınar Termometre
 Sinbo 6101 Hava Nemlendirici Sinbo Elektrikli Isıtıcı
 Sinbo Elektrikli Soba Sinbo Fanlı Isıtıcı
 Sinbo Hava Nemlendirici Sinbo Hava Nemlendirici
 Sinbo Hava Nemlendirici Fiyatları Sinbo Hava Nemlendirici Fiyatları
 Sinbo Hava Temizleyici  Sinbo İnfrared Isıtıcı
 Sinbo Isıtıcı Sinbo ısıtıcı Fiyatları
 Sinbo Isıtıcılar Sinbo Sah-6101 Hava Nemlendirici
 Sinbo Sah-6101 Hava Nemlendirici  Sinbo Soba
 Sinbo Tansiyon Aleti  Sinbo Tansiyon Aleti Fiyatları
 Sinbo Tansiyon Aleti Fiyatları  Sinirsel Tansiyon
  Sinirsel Tansiyon Yükselmesi Sinirsel Tansiyon Yükselmesi
 Sırt Masaj Aleti Sırt Masaj Aletleri
 Sırt Yastığı  Sırt Yastığı Ortopedik
 Sırt Yastıkları Sıvı Termometre
 Smart Masaj Aleti Smart Masaj Aleti
 Soba Tipi Kat Kaloriferi Spa Manikür
 Spor Aktivite Steteskoplu Tansiyon Aleti
 Steteskoplu Tansiyon Aleti Fiyatları Su Geçirmez Termometre
 Sulu Ayak Masaj Aleti Taç Battaniye
 Taniyon Neden Yükselir Tansiyon
 Tansiyon Alet Tansiyon Aleti
 Tansiyon Aleti Braun Tansiyon Aleti Çeşitleri
 Tansiyon Aleti En Ucuz Tansiyon Aleti Erka
 Tansiyon Aleti Fiyat Tansiyon Aleti Fiyatı
 Tansiyon Aleti Fiyatları Tansiyon Aleti Fiyatları
 Tansiyon Aleti Fiyatları 2  Tansiyon Aleti Kullanımı
 Tansiyon Aleti Markaları Tansiyon Aleti Nasıl Kullanılır
 Tansiyon Aleti Nedir Tansiyon Aleti Omron
 Tansiyon Aleti Şartnamesi Tansiyon Aleti Tavsiye
 Tansiyon Aleti Tavsiyesi Tansiyon Aletleri Çeşitleri
 Tansiyon Aletleri Fiyatları Tansiyon Aletleri ve Fiyatları
 Tansiyon Aletlerinin Fiyatları Tansiyon Baş Ağrısı
 Tansiyon Belirtileri Nelerdir Tansiyon Bitkisel Çözüm
 Tansiyon Bitkisel Çözüm Tansiyon Bitkisel Tedavi
 Tansiyon Çeşitleri Tansiyon Çeşitleri 2
 Tansiyon Çıkmasının Belirtileri Tansiyon Değerleri
 Tansiyon Değerleri Tablosu Tansiyon Dengeleme
 Tansiyon Dengeleyen Bitkiler Tansiyon Dengeleyici
 Tansiyon Dengeleyici Bitkiler Tansiyon Dengesizliği
 Tansiyon Diyeti Tansiyon Diyeti
 Tansiyon Düşmesi Tansiyon Düşmesi Belirtileri
 Tansiyon Düşmesinin Belirtileri  Tansiyon Düşmesinin Sebepleri
 Tansiyon Düşüklüğü Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri
 Tansiyon Düşüklüğü Tedavisi Tansiyon Düşüklüğüne
 Tansiyon Düşüklüğünün Belirtileri Tansiyon Düşüklüğünün Sebepleri
  Tansiyon Düşüren Bitki Çayları Tansiyon Düşüren Bitkiler
 Tansiyon Düşüren Gıdalar Tansiyon Düşüren İlaçlar
 Tansiyon Düşüren Meyveler Tansiyon Düşürme
 Tansiyon Düşürmek Tansiyon Düşürmek İçin
 Tansiyon Düşürücü Tansiyon Düşürücü Bitkiler
 Tansiyon Düşürücü Çaylar Tansiyon Düşürücü İlaçlar
 Tansiyon Düşürücü Meyveler  Tansiyon Düşürücü Yiyecekler
 Tansiyon Düşürücüler Tansiyon Düzenleyici
 Tansiyon Düzenleyici Bitkiler Tansiyon Düzenleyici Bitkiler:
 Tansiyon Düzenleyici Bitkiler Tansiyon Hangi Koldan Ölçülür
  Tansiyon Hapları  Tansiyon Haplarının Yan Etkileri
 Tansiyon Hastaları Tansiyon Hastalığı
 Tansiyon Hastalığı Belirtileri Tansiyon Hastalığı Belirtileri
 Tansiyon Hastalığının Belirtileri Tansiyon Hastalıkları
 Tansiyon Holter Tansiyon Holteri
 Tansiyon İçin Tansiyon İçin Bitkisel Çözüm
 Tansiyon İçin Şifalı Bitkiler Tansiyon İlaç İsimleri
 Tansiyon İlaçları İsimleri Tansiyon İlaçları Listesi
 Tansiyon İlaçlarının Yan Etkileri Tansiyon İlaçlarının Yan Etkileri
 Tansiyon İlaçlarının Zararları Tansiyon Kaç Olmalı
 Tansiyon Manşonu Tansiyon Nasıl Düşer
 Tansiyon Nasıl Düşürülür Tansiyon Nasıl Düşürülür Bitkisel
 Tansiyon Nasıl Ölçülür Tansiyon Nasıl Yükseltilir
 Tansiyon Neden Çıkar Tansiyon Neden Çıkar
 Tansiyon Neden Düşer Tansiyon Nedenleri
 Tansiyon Normal Değerleri Tansiyon Ölçen Saat
 Tansiyon Ölçme Tansiyon Ölçme Aleti
 Tansiyon Ölçme Aleti Fiyatları Tansiyon Ölçme Aletleri
 Tansiyon Ölçme Aletleri Tansiyon Ölçmek
 Tansiyon Ölçüleri Tansiyon Ölçüm Aleti
 Tansiyon Ölçüm Aletleri Tansiyon Ölçümü
 Tansiyon Saati Tansiyon Şifalı Bitkiler
 Tansiyon Tedavi Yöntemleri Tansiyon Tedavisi
 Tansiyon Yüksek Tansiyon Yüksekliği
  Tansiyon Yüksekliği Belirtileri Tansiyon Yüksekliğinin Belirtileri
 Tansiyon Yükselmesi Tansiyon Yükselmesi Belirtileri
 Tansiyon Yükselmesinin Nedenleri Tansiyon Yükselten Besinler
 Tansiyon Yükselten Bitkiler Tansiyon Yükselten Bitkiler
 Tansiyon Yükselten Yiyecekler Tasarruflu ısıtıcı
 Tefal Aroma Hava Nemlendirici Tefal Aroma Hava Nemlendirici
 Tefal Hava Nemlendirici Tefal Hava Nemlendirici Aroma
 Tefal Hava Nemlendirici Aroma Tefal Hava Nemlendirici Fiyatı
 Tefal Hava Nemlendirici Fiyatı Tefal Hava Temizleyici
  Tefal Kompakt Hava Nemlendirici Tefal Kompakt Hava Nemlendirici
 Tek Kişilik Battaniye Fiyatları Tekne Isıtıcıları
 Temassız Ateş Ölçer  Temassız Termometre
 Tens Tens
 Tens Aleti Tens Aleti
 Tens Aletleri Tens Aletleri
 Tens Aletli Sırt Kemeri Tens Elektrodu
  Tens Fizik Tedavi Tens Fizik Tedavi
 Tens Masaj Aleti  Tens Nedir
 Tens Pedi Tens Tedavisi
 Tensoval Tansiyon Aleti Teraziler
 Termometre Termometre Çeşitleri
 Termometre Çeşitleri Nelerdir Termometre Dijital
 Termometre Fiyat Termometre Fiyatları
 Termometre Hakkında Bilgi Termometre Higrometre
 Termometre Nasıl Çalışır Termometre Nem Ölçer
 Termometre Nerede Satılır Termometre Satış
 Termometre Ve Çeşitleri Termometre Yapılışı
 Termometre Yapımı Termostatlı Isıtıcı
 Test Şeritleri Tfa Termometre
 Thermoflash Ateş Ölçer Thermoflash lx-26 Enfrarujlu Ateş Ölçer
 Thermofocus Ateş Ölçer Thermolex Elektrikli Battaniye
 Thrıve Masaj Aleti Ticari Masaj Koltuğu
 Tırnak Bakımı Manikür Titreşimli Masaj
 Titreşimli Masaj Aleti Titreşimli Masaj Aleti Zararları
 Titreşimli Masaj Aletleri Titreşimli Masaj Örtüsü
 Titreşimli Minder Titreşimli Spor Aletleri
 Titreşimli Zayıflama Aleti Titreşimli Zayıflama Aleti
 Titreşimli Zayıflama Aletleri Tok Karnına Kan Şekeri Kaç Olmalı
 Tokluk Kan Şekeri Tokluk Kan Şekeri Değeri
 Tokluk Kan Şekeri Değerleri Tokluk Kan Şekeri Düşmesi
 Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalıdır
 Tokluk Kan Şekeri Nasıl Ölçülür Tokluk Kan Şekeri Ölçümü
 Tokluk Kan Şekeri Sınırı Tokluk Kan Şekeri Sınırları
 Türkçe Konuşan Tansiyon Aleti Tuvalet Koku Giderici
 Tüy Alma Tüy Alma Aleti
 Tuzlu Ayran Tansiyon  Tv Koltuğu
 Tv Koltukları  Tv Koltukları Fiyatları
 Ucuz Battaniye Ucuz Battaniye Fiyatları
 Ucuz Masaj Koltuğu Ucuz Tansiyon Aleti
  Üflemeli Isıtıcılar Ultrason Cihazı Pure Sonic
  Ultrasonik Enhalatör Uniden Masaj Aleti
 Üst Kol Tansiyon Aleti Uzaktan Ateş Ölçer
 Vakum Masaj Aleti Vakumlu Masaj Aleti
 Vakumlu Masaj Aletleri Vakumlu Selülit Masaj Aleti
 Vebosta Isıtıcı Vecta Isıtıcı
 Veito Isıtıcı Veito Isıtıcı Fiyatları
 Veito Isıtıcılar Vıbro Shape
 Vıbro Shape Vibro Shape Cosfer Zayıflama Kemeri
 Vibro Shape Relax Zayıflama Kemeri  Vibro Shape Zayıflama Kemeri
 Vibro Zayıflama Kemeri Vicks Ateş Ölçer
 Video Bebek Telsizi Visomat Tansiyon Aleti
 Voit Adım Ölçer Voit Masaj
 Voit Masaj Aleti Voit Masaj Koltuğu
 Voit Masaj Minderi Voit Zayıflama Kemeri
 Vücut Şekillendirici Korse Vücut Şekillendirici Masaj Aleti
 Weewell Dijital Alın Termometre Weewell Termometre
 Weinberger Tansiyon Aleti Weinberger Tansiyon Aleti
 Wireless Termometre  Wollex Masaj
 Wollex Masaj Aleti Wollex Masaj Aleti Fiyatı
 Wollex Masaj Koltuğu Wollex Masaj Şiltesi
 Wollex Tansiyon Aleti Wollex Tansiyon Aleti Fiyatları
 Wollex Tens Wollex Tens
 Wollex Zayıflama Kemeri Yağlı Yüz Bakımı
 Yaşa Göre Tansiyon Yaşa Göre Tansiyon Değerleri
  Yataş Battaniye Yedek Diş Fırçaları
 Yedek Işık Kartuşu  Yeni Doğan Bebek Bakımı
 Yeni Doğmuş Bebek Bakımı Yüksek Kan Şekeri
 Yüksek Küçük Tansiyon Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir
 Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir Yüksek Tansiyon Belirtileri Tehlikeli Derecede
 Yüksek Tansiyon Beslenme  Yüksek Tansiyon Bitkisel
 Yüksek Tansiyon Bitkisel Tedavi Yüksek Tansiyon Bitkisel Tedavisi
 Yüksek Tansiyon Diyeti Yüksek Tansiyon Düşürme
 Yüksek Tansiyon Düşürmek Yüksek Tansiyon Hastalığı
 Yüksek Tansiyon Hastalığı Yüksek Tansiyon İçin Şifalı Bitkiler
 Yüksek Tansiyon İlaçları Yüksek Tansiyon İlaçlarının İsimleri
 Yüksek Tansiyon Kaçtır Yüksek Tansiyon Limon
 Yüksek Tansiyon Nasıl Düşer Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür
 Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür Bitkisel Yüksek Tansiyon Neden Olur
 Yüksek Tansiyon Nedenleri Yüksek Tansiyon Nedir
 Yüksek Tansiyon Sarımsak Yüksek Tansiyon Sebepleri
 Yüksek Tansiyon Tedavi Yüksek Tansiyon Tedavisi
  Yüksek Tansiyon Yemekleri Yüksek Tansiyon Yemekleri
 Yumuşak Lazer Yumuşak Terapi
 Yumuşak Terapi Yüz Bakımı
 Yüz Bakımı Bitkisel Yüz Bakımı Erkek
 Yüz Bakımı Evde Yüz Bakımı Evde Nasıl Yapılır
 Yüz Bakımı İçin Doğal Yöntemler Yüz Bakımı İçin Neler Yapılmalı
 Yüz Bakımı Maskeleri Yüz Bakımı Nasıl Yapılır
 Yüz Cildi Bakımı Yüz Masaj Aleti
 Yüz Masaj Aletleri Yüz Saunası
 Yüz Temizliği Ve Bakım Zayıfla Kemeri
 Zayıflama Aletlerı Zayıflama Aletleri Titreşimli
 Zayıflama Bel Kemeri  Zayıflama Kemer
 Zayıflama Kemeri Zayıflama Kemerleri
 Zayıflama Kemerleri Fiyatları Zayıflama Masaj Aleti
 Zayıflama Masaj Aletleri Zayıflatan Masaj Aletleri
 Zayıflatıcı Kemerler Zayıflatma Kemeri
  Zayıflatma Kemerleri Zeminden Isıtma Sistemleri

Bu sitedeki açıklamalar sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir. Ürünler ilaç değildir, tıp ve sağlık profesyonellerinin tavsiye ettiği ilaçlar ile eşdeğer değildir. Ürün bilgileri ambalajlardaki açıklamalardan ve üreticilerin tanıtım broşürlerinden alınmıştır. Üreticilerin ürünleri hakkında verdiği bilgilerden ve yazım hatalarından kaynaklanan sorunlardan ve şikayetlerden sifamarket.com sorumlu değildir. Ürünlerin kullanımı ve sağlık sorunlarınız için öncelikle bir sağlık uzmanına, hekime, eczacıya danışınız.

%100 Güvenli Alışveriş

Copyright © 2013 Şifa Market. Tüm hakları saklıdır.