Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Asabi Tansiyon Tedavisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Asabi Tansiyon Tedavisi, Asabi Tansiyon Günümüzde Görülen Bir Hastalık Türüdür. Daha Fazla Bilgi İçin Makalemizi Okuyunuz.

Asabi Tansiyon Tedavisi


Halk arasında 'asabi hipertansiyon' olarak söylenen esansiyel hipertansiyon, bilinen bir başka nedeni olmayan hipertansiyon anlamında kullanılıyor. Ancak bu isimlendirme, yanlış bir anlayışa yol açıyor. Asabi ya da sinirsel hipertansiyon demek, sadece sinirlenince ortaya çıkan bir tansiyon yükselmesi değildir. Ne var ki halk arasında çoğu kez böyle anlaşıldığından; doğru dürüst tedavi ettirilmiyor, hasta sadece kendini kötü hissettiğinde ilaç alıyor ve bu şekilde tedavi olduğunu sanıyor. Oysa aşırı yüksek değerlere çıkmadıkça, hastanın, tansiyonun yükseldiğini hissetmesi mümkün değildir.

Yani, çoğu zaman tansiyon yüksek olmasına karşın, kişi kendini normal hissedebilir. Baş ağrıması, Baş Dönmesi ve göz kararması gibi şikayetler, tansiyon yüksekliğini göstermekte duyarlı ölçütler değildir. EVDE DÜZENLİ ÖLÇÜN Günümüzde artık neredeyse her evde tansiyon ölçmek üzere bir cihaz bulunuyor. Yüksek Tansiyon hastası olan evde; doğru ölçüm yaptığı test edilmiş, güvenilir bir alet bulundurulmalı ve hastanın kendisi veya bir yakını tansiyon ölçümünü doğru olarak yapabilmeyi öğrenmeli.

Henüz tam kontrol altına alınmamış hastaların kan basınçları, sabah ve akşam günde iki kez ölçülüp kaydedilmeli. İstenilen şey; ölçülen bu değerlerin, istenilen düzeyler arasında çıkmasıdır. Doğru olan; ister asabi ister değil, yüksek tansiyon teşhisi konulmuş olan kişilerin, her gün düzenli olarak ilaçlarını kullanmalarıdır. Yüksek tansiyon; kalp krizi, beyin kanaması, böbrek yetmezliği, Damar Sertliği ve görme kaybı gibi ciddi sorunlara yola açabilen bir durumdur.

Eğer kan basıncı düzenli olarak kontrol altında tutulmazsa ve sadece ara sıra ilaç alınırsa, bu tür istenmeyen kötü sonuçlarla yüzleşme olasılığı azaltılamaz. Yüksek tansiyonu olan hastaların ilaçlarını düzenli almalarının yanında; günlük hareketlerini artırıp her gün düzenli yürüyüş yapmaları, tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak kalmaları, aşırı kiloları varsa bundan kurtulmaları, stresle başa çıkmaları ve uyku düzenlerini korumaları da çok önemlidir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Asabi

Tansiyon

Tedavisi