Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Anne Sütü Sarılığı
Anne Sütü Sarılığı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Anne Sütü Sarılığı :

Bir bebeğin doğumundan sonraki ilk haftadan sonra, Sarılık olmasının nedeni, anne sütü (her ne kadar böyle bir durum, anne sütüyle beslenen ve normal zamanında doğmuş, her ikiyiz bebekten, birinde meydana geliyorsa da) veyahut da, kan ve karaciğer hastalıklarından olabilir. Kan bilirubin düzeyleri, meme emzirilen bebeklerde, biberonla beslenen bebeklere kıyasla, genelde daha yüksektir. Bu durum, uzun süre (altı hafta kadar) yüksek kalabilir.

Bunun abartılı fizyolojik sarılık olduğu ve tıbbi açıdan, önemli olmadığı düşünülmektedir. Bu durumda, emzirmeye devam edilmesi önerilir. Emzirmeyi kesenek ve bebeğe şekerli su vermek, bilirubin düzeylerini azaltmaktan çok, arttırır ve Süt üretimini de olumsuz etkiler. Gerçek anne sütünden kaynaklanan sarılık, bebeğin yaşamının ilk haftasının sonunda, bilirubin düzeyleri hızla arttığında veya patolojik sarılığın diğer nedenleri dışlandığında akla gelmelidir. Anne sütü sarığının nedeni henüz tababet bilimi "hekimlikçe" bilin melektedir. Sorumlu etkenin anne sütünde bulunan, bir madde olduğu düşünüldüğünden, bu tip sarılığa "anne sütü sanlığı" adı verilmiştir. Tanı, yaklaşık otuz altı saat süreyle, anne sütü yerine, mama verildiğinde, bilirubin düzeylerinde görülen, şaşırtıcı düşüş ile koyulur (bu süre içinde anne, memelerindeki sütü besleme zamanlarında toplamaya ve süt rezervini doldurmaya devam eder).

bebek emzirilmeye başlanıldığında bilirubin düzeyleri yeniden artar, fakat önceki düzeye kadar artmaz. Bu durum birkaç hafta içinde düzelir

Önemli not: Anne sütü sarılığı olan bebeklerin bazılarında, yaşamın ilk, üç gününde de, yüksek bilirubin düzeyleri görülür (erken tip). Bilirubin düzeyinin dördüncü günden başlayarak, giderek arttığı ve on ila onbeşinci günlerde, on ila yirmi miligram/desilitreye ulaştığı tipe de, "geç tip anne sütü sarılığı" adı verilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Anne

Sütü

Sarılığı