Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Anaokulunda Çocuk
Anaokulunda Çocuk
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Anaokulunda Çocuk :

Çocuk genellikle, anaokulu gibi, kreş ve bakım evi gibi yerlerde, yanında aileden birinin bulunmamasıyla, içinde bulunduğu toplulukta, kendisini yabancı ve soyutlanmış kabul eder.

Çocuğun içinde bulunduğu bu tedirgin ve endişeli psikolojisi, onun psişik yapısını, olabildiğince hassaslaştırır, Bu gibi durumlarda çocuk kendi içinde savunmalar geliştirir. Kendisini koruma ihtiyacı hissedebilir. Kendisini savunma gerekliliğini, arkadaşlarına karşı agresif ve saldırgan olarak giderebilir. Yahut da, aldığı istiridye pozisyonuyla içine dönüp, asosyal bir kişiliğe bürünür. Bu durumda çocuk, kendisine acımaya da başlar. O her gün hasta, yorgun, ağrılı ve yaşam aktivitesini yitirmiş, boşaltım sistemi sorunları yaşayan bir tip olup çıkıverir. İlk başlangıcında çocuğu ana okuluna, aileden biri 'özellikle de anne' götürmeli, okul çıkışında da, anne almalıdır.

çocuğu bu döneminde, okula kim bıraktıysa o almalıdır. Çocuk, okula bırakıldığı andan itibaren, kendisinin alınmasını düşleyecektir. Onun bu düşünün bozulması, iç derinliklerinde zedelenmelere ve annesine karşı endişe duymasına neden olur.

Anaokulunda, çocuğun birtakım kişisel ihtiyaçlannı karşılaması meselesi, diğer çocuklar tarafından komik ve eğlenceli bulunabilir. Böyle durumlar yaşayan çocuk, okula sıcak bakmadığı gibi, bundan böyle okulda arkadaş edinme konusunda da, sıkıntılara düşmesi pek muhtemeldir. Anaokulu öğretmeni ve diğer görevliler, çocukları katiyen gözetim dışında bırakmamalı, onların sürtüşmelerine, asla müsaade etmemelidir. Aileler, anaokulunun bir eğitim ve öğretim yeri olmadığını, burada edinilecek bir not bulunmadığını, anaokulunun bir okuldan ziyade, bilinçlice eğlenilip eğlenilirken de, birtakım kalıcı alışkanlıkların kazanıldığı, çocuğun geçiş dönemi olduğunu unutmamalıdır.

Buraya kadar kerelerce değinildiği gibi, ülkemizde anaokulu uygulaması yeni bir anlayış ve yeni bir uygulamadır. Bunun için, anaokulu öğretmenliği ve anaokulu yönetimi gibi, batı dünyasına göre yeni giriştiğimiz bu yolda, eksiklerimiz ve aksaklıklarımız had safhadadır. Bazı yerlerde, anaokulu öğretmenlerinin, eğitimsizlik ve tecrübesizliklerinden kaynaklanan, çocuk öğretmen ve öğretmen aile arası gerilimlerin olduğuna şahit olmak tabidir. Anaokulu öğretmeni, karşısındaki çocuğu, bir ilkokul öğrencisi olarak katiyen algılamamalıdır

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Anaokulunda

Çocuk