Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Alimlerden sağlıkla ilgili tavsiyeler
Konu hakkında merak ettiklerinizi uzmanımıza sormak için hemen tıklayın.

Hz. Ömer (Radiyallahu Anh) buyuruyor ki; Sabahın erken vaktinde uyumaktan sakınınız. Zira ağız kokusu, neşesizlik ve tabiat kuruluğu meydana getirir. Hz. Ali (Radiyallahu Anh) buyuruyor ki; Sizden biriniz cinsi münasebette bulunduğu zaman idrar yapmadan Banyo yapmasını Eğer böyle yapmazsa, meni atıkları içeride kalır ve umulmaz yaralar meydana gelebilir.İ bni Abbas (Radiyallahu Anh) buruyor ki; Bir miskal (4.8 gr) şeker, 1 miskal akgünlük ile dövülüp karıştırılır ve 1 hafta aç karnına içilirse: idrarı söktürür.Hôris b. Kelede (R.A.) şöyle buyurur: Kim uzun süre yaşamak istiyorsa (ki ölümsüzlük yoktur) günün ilk yemeğini (öğle) erken yesin, akşam yemeğini de öne alsın. Hafif elbise giysin,cinsi münasebette az bulunsun.Yine Hôris (R.A.) şöyle buyurur:  Dört şey bedeni yıkar: Aşırı dolu mide ile cima etmek, tok karına hamama gitmek, kurututmuş et yemek, yaşlı kadınla cima etmek.Haris'in ölümü yaklaştığında insanlar başına toplandılar ve : Bize senden sonra yapacağımız bir tavsiyede bulun" dediler.

O da şöyle dedi: Meyveleri tam olgunlaşma zamanında yeyin, başka zaman yemeyin, sizden biriniz bedenine dert getirecek bir şeyle uğraşmasın. Her ay bir kere mutlaka midenizi temizlemelisiniz. Çünkü bu balgamı eritir, safrayı yok eder. Sizden biri öğle yemeğini yediği zaman akabinde bir müddet uyusun. Akşam yemeğini yediğinde de kırk adım yürüsün."İmam Şafii (R.A.) şöyle buyurur; Dört şey bedeni güçlendirir: Et yemek, güzel kokuk koklamak, Cinsel ilişki olmaksızın yıkanmak, keten elbise giymek. Dört şey bedeni zayıflatır: Aşırı cinsel ilişki, aşırı üzüntü, aç karnına fazla su içmek, fazla ekşi yemek. Dört şey görmeyi güçlendirir: Kabe'nin karşısında oturup kabeye bakmak. Uyuyacağı zaman göze sürme çekmek, yeşilliğe bakmak, oturulacak yeritemiz tutmak. Dört şey de görmeyi zayıflatır: Kazurata bakmak. asılmış kimseye bakmak, kadının fercine bakmak kıbleye sırt dönerek oturmak. Dört şeyaklı artırır: Lüzümsuz sözleri terk etmek, misvak kullanmak salih kimselerle beraber olmak alimler ile beraber olmak. İbn Bahtayşu şöyle der: Yumurta ile balığı aynı anda yemekten sakın. Çünkü onlar kulunç. Basur ve Diş ağrılarına sebebiyet verirler. Devamlı yumurta yemek yüzde çillikler doğurur. Mülüha (semiz otuna benzer ot) ve tuzlu balık yemek.

Hamamdan sonra hacamat olmak. behak (yüzde lekeler) ve uyuza sebebiyet verir. Devamlı koyun böbreği yemek. mesaneyi duruma uğratır. Taze balık yedikten sonra yıkanmak. felce sebebiyet verir. Kim kırk gün devamlı soğan yer de yüzü çil çi! olursa ancak kendisini kınasın. Kim midesinde yumurta ve balığı bir ayraya toplar da Felç ya da yüz felci geçirirse kendisinden başka kimseyi kınamasın. Tok karına hamama girip de felç geçiren ancak kendisinden başkasını kınasın. Sütle balığı bir arada yiyen kimseye baras (alaca hastalığı) cüzzam veya nikris (gut hastalığı) isabet ederse kusuru sadece kendisinde arasın. Midesinde sütle. nebizi (şıra) bir araya getiren kimseye eğer baras veya nikris (gut) isabet ederse kusuru başkasında aramasın. Kim ihtilam olur ve yıkanmadan karısı ile ilişkide bulunursa neticede de karısı mecnun veya manyak bir çocuk doğurursa kendisinden başka kimseyi kınamasın. Kim haşlanmış soğuk yumurta yer ve karnını onunla doldu rursa, sonra da astıma yakalanırsa kusuru sadece kendisinde bulsun.

Kim cinsel ilişkide bulunur ve boşalıncaya kadar sabr etmezse (onda taş böbrek taşı) oluşur, neticede başkasını kınamasın. Hayız olan kadınla cima etmek cüzzama sebep olur. Akabinde suyu dökmeden (boşalmadan) cimada bulunmak, taş oluşturur. Çıkış yolunda (mahrec) uzun süre beklemek, şiddetli dertler sebep olur. Hipokrat: "Zararlı şeyden azıcık almak, faydalı şeyden gereğinden fazla almaktan daha hayırlıdır" demiştir. Yine o: "Aşırı yorgunluktan, yiyecek ve içeceklerden tıka basa mideyi doldurmaktan kaçınmak suretiyle sıhhatinizi korumaya çalışınız" demiştir. Eflatun şöyle demiştir: "Beş şey vardır ki, bedeni eritir, insanı kahreder; Varlıklı kimselerin pintiliği, sevgililerden ayrı düşme, öfke ve kini yutma, öğüde kulak asmama, cahillerin akıllı kimselere gülmeleri. Me'mun'un saray doktoru şöyle demiştir: "Şu hasletlere iyi kulak vermelisin. Çünkü onları iyice belleyip de uygulayana ölümden başka illet musallat olmaz. Midende yemek varken yemek yeme, çiğnemekten dişini yoracak yiyecekleri sakın yeme, zira miden onu hazmetmekten aciz kalacaktır.

Fazla cinsel ilişkiden sakın. Çünkü o hayatın nurunu söndürür. Yaşlı kadınla asla cinsel ilişkiye girme, zira o füc'eten ölüme sebep olabilir. Zaruret olmadıkça asla kan aldırma. Yazın ara sıra kusmaya çalış."Galinos'a: "Niçin hasta olmuyorsun" diye sormuşlar. "Çünkü ben bir birine uyumu olmayan iki kötü yiyeceği bir araya getirmedim, hiçbir zaman yemek üstüne yemek almadım, kendisinden eza göreceğim hiçbir yemeği mideme indirmedim" diye cevap vermiş. Dört şey bedeni hasta eder; Çok konuşma, çok uyuma, çok yeme, çok cinsel ilişkide bulunma. Çok konuşma, beynin özünü azaltır ve onu zayıflatır, saçları çabuk ağartır. Çok Uyku: Yüzün rengini sarartır. kalbi kör eder. gözü tahrik eder. tembelleştirir. bedende rutubetler oluşturur. Çok Yeme: midenin ağzını bozar bedeni zayıflatır. yoğun yeller ve güç dertler doğurur. Çok Cinsel ilişki: bedeni çökertir.

Kuvvetleri zaafa uğratır. bedenin rutubetlerini kurutur sinirleri gevşetir. Tıkanıklıklara sebebiyet verir. zararı bütün bedeni kaplar. özellikle de dimağa zararı büyüktür. Çünkü onunla insanın hayat iksiri unsurundan pek çok çözülmeler olur. Onun beyni zayıflatması. ne var ne yok hep istifra etmenin zayıflatmasından daha çoktur. Onun dışarı atılmasıyla ruh cevherinden de çok şey atılmış olur. Cinsel ilişkiler içerisinde en faydalısı gerçek şehvetin bulunduğu bir zamanda ve helal olan eş ile yapılandır. Ayrıca şu unsurlar bulunmalıdır: Hararetli ve rutubetli bir mizaca sahip olmak. aradan zaman geçmek. Her türlü zihni meşgul edecek şeylerden uzak olmak. ifrata düşmemek, cima sırasında terki uygun olan şeylerden uzak olmak; bunları aşırı tokluk. aşırı açlık. istifra. tam riyaza, aşırı sıcaklık veya aşırı Soğukluk şeklinde sıralayabiliriz. Eğer cinsel ilişki sırasında bu on şeye riayet edilirse ilişkiden gerçekten fayda görülür. Bu şartlardan hangisi bulunmazsa. o oranda cinsel ilişki zararlı hal alır. Bu şartların hepsi veya yoğunluğu bulunmadan ilişkiye girişiliyorsa. o artık bir ilişki değil. acil bir helak halini alır. Sağlıklı halde aşırı diyet (perhiz): Hastalık sırasında karışık ve fazla yemek gibidir. Mutedil bir diyet ise faydalıdır.

Galinos, adamlarına şöyle demiş: Üç şeyden sakının dört şeye de sıkıca sarılırsanız doktora ihtiyacınız kalmaz: Tozdan dumandan ve pis kokudan sakınınız. Yağlı ete (iç yağı). güzel kokuya tatlıya devam ediniz ve sık sık hamama gidiniz. Doyduktan sonra daha fazla yemeyiniz. Badruc ve reyhan ile dişlerinizi kurcalamayınız. Akşam vakti ceviz yemeyiniz. Soğuk algınlığına ya kalanmış bir kimse ensesi üzerine uyumasın. Kederli bir kimse ekşi yemesin, kan aldıran kimse hızlı yürümesin, çünkü bunda ölüm tehlikesi vardır. Gözü ağrıyan kimse kusmasın. Yazın fazla et yemeyiniz. Soğuk özellikli humma sahibi güneşte uyumasın. Baharatlanmış eski patlıcana yaklaşmayınız. Kış mevsiminde her gün bir bardak sıcak su içen kimse hastalıktan emin olur. Hamamda bedenini nar kabuğu ile ovan kimse uyuz ve kaşıntıdan emin olur. Az susamı birazcık sakız, ham öd ve misk ile yiyen kimsenin ömrü billah midesi güçlü kalır ve bozulmaz. Kim karpuz (veya kavun) çekirdeğini şekerle yerse, midesindeki taşları temizler ve kendisinden idrar yanmasını izale eder.

Dört şey bedeni yıkar: Düşünce, üzüntü, açlık, uykusuzluk. Dört şey insanı ferahlatır: Yeşil manzaraya, akar suya, sevgiliye ve meyveye bakmak. Dört şey gözü karartır: Yalın ayak yürümek, sabah akşam kin duyulan kimseye, (hareketleri) ağır kimseye ve düşmana bakmak, çok ağlamak, ince yazıya çok bakmak. Dört şey cismi güçlendirir: Yumuşak elbiseler giymek, mutedil sıcaklıktaki hamama girmek, tatlı ve yağlı yemek yemek, güzel kokular koklamak. Dört şey yüzün suyunu kurutur, güzelliğini, revnaklığını alır götürür: Yalan, hayasızlık, cahilane aşırı sorular ve aşırı günaha dalmak. Dört şey yüzün suyunu ve güzelliğini artırır: Mürüvet, vefa,kerem ve takva. Dört şey başkalarının kin ve nefretini kazandırır: Kibir, hased, yalan ve laf götürüp getirme (nemtme) Dört şey rızkı celbeder: Gece ibadet etmek, seher vakti çokça istiğfar etmek, sadaka vermek, gündüzün başında ve sonunda zikretmek. Dört şey rızkı azaltır: Sabah uykusu, az namaz, tembellik etmek, hiyanet etmek.

Dört şey anlama melekesine ve zihne zarar verir: Devamlı ekşi meyve yemek. ense üstüne yatıp uyumak. düşünce ve keder. Dört şey anlayışı artırır: Kalbin başka şeylerle meşgul olmaması. yiyecek ve içecekle karnın iyice dolu olmaması. tatlı ve yağlı yiyeceklerin seçilmesi sureti ile gıda tanziminin iyi yapılmış olması, bedeni ağırlaştıran artıklar dışarı atılması. Akla zarar veren şeylerden bazıları: Devamlı soğan, bakla, zeytin ve patlıcan yemek, fazla cinsel ilişkide bulunmak, yalnızlık. efkar, sarhoşluk. çok gülmek ve gam. Krallardan birisi. saray doktoruna: Belki de fazla yaşamayacaksın. Bana sağlıklı yaşamak için tutacağım öğütte bulun! Demiş". O da şöyle nasihatta bulunmuştur: Sadece genç hayvan eti ye. hasta olmadan ilaç içme. Olgun olmadıkça meyve yeme. yemeği iyi çiğne. Gündüz yemek yediğinde. akabinde biraz uyumanda bir sakınca yoktur.

Geceleyin yediğinde ise elli adım da olsa. şöyle bir yürümeden uyuma. Acıkmadıkça yeme. isteksiz cinsel ilişkiye girişme geldiği zaman idrarını tutma. hamam senden nasibini almadan sen ondan nasiplen, midende yemek varken üzerine asla yemek yeme. dişlerinin çiğnemekten aciz kaldığı şeyleri yemekten zinhar sakın. Zira miden onu hazmetmekten aciz kalacaktır. Hafta da bir kusmalı ve bedenini temizlemelisin. Cesedindeki kan ne güzel bir hazinedir. dolayısıyla onu ancak ihtiyaç sırasında çıkar. hamama gitmeye devam et; zira o ilaçların nüfuz edemediği tabaklara ulaşır ve zararlı unsurları dışarı atar." Bilge kişilerden biri de şöyle demiştir: "Kim sıhhatli olmak istiyorsa. kaliteli gıdalar yesin. acıkınca yesin, susayınca içsin, suyu az içsin. günün ilk yemeğinde (öğle) sonra uzansın. Akşam yemeğinden sonra şöyle bir yürüsün, helaya gitmeden uyumasın, tok karına hamama gitmesin. Yazın bir kere hamama gitmek kışın on defa gitmekten daha hayırlıdır. Geceleyin kurutulmuş et yemek tükenmeye yardımcı olur. Yaşlı kadınlarla ilişkide bulunmak gençleri ihtiyarlatır sağlam bedenleri hasta eder.

Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Alan Güllü Çamur Llıcası
 • Bitkisel Güçlendiriciler
 • Demre İçmeleri
 • Doğal Sinüzit Tedavisi Nedir?
 • Dünbüldek Kaplıcası
 • Gemlik Kaplıcası
 • Güzellik Sermayesi
 • Hisaralan Kaplıcası
 • Kızıldere Ilıcası
 • Küre Kaplıcaları
 • Maden-Suyu
 • Ömerli Kaplıcası
 • Oylat Kaplıcası
 • Paşa Kaplıcası
 • Reis Dere Şifne İçme Kaplıcası
 • (Gdo) Genetik Olarak Değiştirilmiş Organizmalar
 • 1980 Ve 1990 Yıllarında Gen
 • 4 Kilo Vermek İçin
 • 45-60 Günde Tavuk Nasıl Büyür
 • 5 Günde Kilo Verme
 • 5 Kilo Verdiren Diyetler
 • 5 Kilo Verme
 • 5 Kilo Verme Diyeti
 • 5 Kilo Vermek İçin
 • 5 Kilo Vermek İstiyorum
 • 5 Kilo Vermenin Yolları
 • 500 Kalorilik Diyet
 • 800 Kalorilik Diyet
 • 900 Kalorilik Diyet
 • A Vitamini
 • Ab Ve Dogal Tarim
 • Ab''nin Arka Bahçesi
 • Abdullah Ibni Mübarek (Rh.a)In Bir Kaleyi Fethi
 • Aç Kalarak Zayıflanır Mı?
 • Aç Kalmadan Diyet
 • Aç Karına Bir Elma Ye Güzelleş
 • Aç Karnına Baklava Yemek Doğru Mudur? Ne Gibi Sonuçlar Doğurur?
 • Aç Karnına Sirke, Limon Suyu Ve Greyfurt Suyu Içilerek Zayıflanır Mı?
 • Acı Çay
 • Acı Su Kaplıcası
 • Açık Bir Zihne Sahip Olma
 • Açık Kaynak
 • Açıklama 1: Neden Bazı Besinler Gaz Yaparlar
 • Açıklama 2 : Zayıflama Ilaçları
 • Açıklama 3: Solanin Ve Patates
 • Açıklama 4: Sağlıklı Beslenmede Dikkat Edilecek Bazı Noktalar
 • Açıklama 5: Alerji Ve Beslenme
 • Açıklama 6: Sigara
 • Açıklama 7: Vitaminler
 • Açıklama 8: Bayanların Regli Dönemlerindeki Şikayetleri
 • Açıklama 9: Hazır Besinlerdeki Katkı Maddeleri
 • Acil Diyet
 • Acil Diyet Listesi
 • Acil Kilo Verdiren Diyetler
 • Acil Kilo Verme
 • Acil Kilo Verme Diyeti
 • Acil Kilo Verme Diyetleri
 • Acil Kilo Verme Yolları
 • Acil Kilo Verme Yöntemleri
 • Acil Kilo Vermek İstiyorum
 • Acil Zayıflama
 • Acil Zayıflama Diyeti
 • Acil Zayıflama Diyetleri
 • Acil Zayıflama Yolları
 • Acil Zayıflama Yöntemleri
 • Acil Zayıflamak İçin Ne Yapmalı
 • Açlıkta Metabolizma
 • Acth Hormonunun Biyolojik Etkisi
 • Ada Çayı (Kazankarası) Salatası
 • Ada Çayı 3
 • Ada Çayı Banyosu
 • Ada Çayı Demlenmesi
 • Adacık Hücrelerinin Öteki Hormonları
 • Adet Dönemlerinde Vücutta Biriken Fazla Suyu Atmak İçin Doğal Destek
 • Adet Düzensizliği İçin Doğal Destek
 • Adet Kanamaları Zamanında
 • Adh Sekresyonunun Düzenlenmesi
 • Adrenal Androjenler
 • Adrenokortikotrop Hormon
 • Adrenokortikotrop Hormon (Acth)
 • Afyon Çiçeği Banyosu
 • Afyon Kaplıcaları
 • Agar
 • Ağız İçinde Olan Yaralar (Stomotitte)
 • Ağız Kokusu Ve Boşanma
 • Ağız Ne Zaman Misvaklanır ?
 • Ağızda Sindirim
 • Ağızdan Ağza Suni Teneffüs
 • Ağrı Kaplıcaları
 • Ağrı Kesici Ve Tetanos Zamanı Kullanılan Otlar
 • Ağrıların İlahi Nefesle Tedavisinde
 • Ağrının Nefesle Tedavisinde
 • Ahlat Reçeli
 • Ahududu Marmelatı:
 • Ahududu Reçeli
 • Aile Planlaması
 • Akburçak Maskesi
 • Akçe Ağaç Maskesi
 • Akciğer , Karaciğer , Dalak Ve Deri Dolaşımları
 • Akciğer Alveollerinde Gaz Alım Verimi
 • Akciğer Fonksiyonlarının Ölçülmesinde Kullanılan Öteki Yöntemler
 • Akciğer Hacim Ve Kapasiteleri
 • Akciğer Hacim Ve Kapasitelerindeki Değişmelerin Anlamı
 • Akciğer İltihabı Tedavisinde
 • Akciğer Kanseri Macun
 • Akciğer Rahatsızlıkları
 • Akciğerlerde Gaz Alım Verimlyle Ilgili Bilgiler
 • Akciğerlerin Solunum Dışı Fonksiyonları
 • Akdeniz Ülkelerinde Ekolojik Tarım
 • Akhuş Melhemi
 • Akıcı Yatakta Dondurma
 • Akım, Basınç Ve Direnç İlişkileri
 • Aklı Başında Bir Yaşlılık Mümkün
 • Akrep Sokması
 • Akrep Sokmasının Tedavisinde
 • Aksar Melhemi
 • Aksırık
 • Akupunktur Diyet Listesi
 • Ala Güllü Kaplıcası
 • Aldosteron Salgısının Düzenlenmesi
 • Alerjik Astımda Kullanılacak İlaçlar
 • Alerjik Tepkiler
 • Alerjik Tepkilere Karşı Bitki Çayları
 • Alimlerden Sağlıkla Ilgili Tavsiyeler
 • Alkali Zehirlenmelerde İlk Yardım
 • Alkol Bağımlıları İçin
 • Allame Aynı (Rh.a) Ebu Amr
 • Allame Şevkani (Rh.a)''in Açıklaması
 • Alternatif Tarım
 • Alternatif Tarımda Kivi Başarısı Deve Kuşu Hüsranı.
 • Alternatif Tedavi
 • Alveoler Ventilasyon
 • Alveollerde Sürfaktanın Görevleri
 • Alyanak Maskesi
 • Alzheimer''e Karşı Bahçeli Evler
 • Amasya Kaplıcaları
 • Amberbaris Melhemi
 • Amerika Kıtasında Ekolojik Tarım
 • Amino Asidüti
 • Amino Asitlerin Non Nitrojen Kalıntıları
 • Amino Asitlerin Özel Metabolik Rolleri
 • Amonyak
 • Ana Kaynaklarına Göre Hastalıklar
 • Ani Soğutma
 • Anız Yakma Vahşeti
 • Anız Yakma Vahşeti
 • Anne Baba Fenotipi
 • Anne Sütü
 • Anne Sütü Ve Misvak
 • Anne Sütünden Beslenme Dersi
 • Anne Sütünü Arttırıcı Gıdalar
 • Anne Sütünü Çoğaltmak
 • Anormal Yetenek
 • Antalya Kaplıcaları
 • Anti-Enflamatuar Diyet
 • Anti-Inflamatuvar Etki
 • Antioksidan Bitkiler Aminler Ve Mineraller
 • Antioksidan Nedir?
 • Antiseptik
 • Antitiroid Maddeler
 • Antiviral Etkili
 • Anüs Yanması
 • Arap Sabunu, Cola Ve Tütün
 • Arginin Vasopressin (Antidiüretik Hormon, Adh)
 • Aritmi Nedenleri
 • Armutlu Kaplıcası
 • Aromatik Amino Asitler
 • Arteriosklerozdan Damar Sertliği Kurtulma
 • Arteryel Basınç Üzerine Etkili Faktörler
 • Arteryel Kan Basıncı Değişikliklerinin Koroner Kan Akımına Etkileri
 • Artrit Tedavisinde İç Ve Dıştan Uygulanan Tedavi
 • Artroz Ve Bahar Yorgunluğu
 • Aryertel Kan Basıncı
 • Asar Köy Ilıcıları
 • Aşerme
 • Asfiksi Hiperkapni
 • Asfiksiye Cevap
 • Ashab-I Kiramın Ve Alimlerin Misvağa Verdiği Önem
 • Asit Geliştiren Bir Kültürün Probiyotik Kültüre İlavesi
 • Aşkın Tedavisinde
 • Aşkınlığa Giriş - Meditasyon Tekniği
 • Aspartam
 • Asrın Belası
 • At
 • Ateroskleroz Çoğu Kardiyovasküler Hastalığın Kökeni
 • Ateşi Düşürmek
 • Atıl Dna
 • Atkestanesi Yaprağı Gübresi:
 • Atriyum Fiatter Ve Fibrilasyonu
 • Avrupa''da Ekolojik Tarım Verileri
 • Avustralya Ve Yeni Zellanda
 • Ay''a Bakarak Zayıflaya B Hirsiniz!
 • Ayak Kokusu
 • Ayak Refleks Bölgeleri
 • Ayak Yorgunluğu
 • Ayak-Bacak İncelmesi
 • Ayaş İçme Suları
 • Aybaşı Kanaması
 • Aylandız Maskesi
 • Aynı İlacı 23 Yıl Kullanınca
 • Aynı Safa Banyosu
 • Ayvalı Maske
 • B Kompleksi
 • B12 Vitamini (Siyanokobalamin)
 • Bacaklardaki Sarkmalar İçin Doğal Destek
 • Bademcik İltihabında Tedavi
 • Bademcik İltihabının Tedavisinde
 • Bademli Maske
 • Bağırsak Bakteriyel Dengesinin Yenilenmesi
 • Bağırsak Hareketlerinin Düzenlenmesi
 • Bağırsak Kanseri Riskini Azaltması
 • Bağırsak Kurtları
 • Bağırsak Ph''sını Düşürmesi
 • Bağırsak Rahatsızlıkları
 • Bağırsakların Sağlığına Kavuşması Ve İyileştirilmesi İçin
 • Bağışıklık Sistemi / Bitkisel Ilaçların Etki Şekli
 • Bağışıklık Sistemi Üzerine Etki
 • Baharatın Tarihçesi
 • Bahçeli Evler
 • Bakla, Yonca, Korunga Gübresi:
 • Baklalı Maske
 • Bal Maskesi
 • Baladur Melhemi
 • Balgamdan Doğan Baş Ağrısı
 • Balgamlı Öksürükler
 • Balıkesir Kaplıcaları
 • Baroreseptörler
 • Baş Rahatsızlıkları
 • Basedow-Graves Hastalığı (Ekzoftalmik Guvatr, Tirotoksikoz)
 • Baştaki Bitlenmenin Tedavisi
 • Basur
 • Basur Bitki Tedavisi
 • Basur Doğal Tedavi Yöntemleri
 • Basür Evde Tedavi
 • Basur Kesin Tedavisi
 • Basura Doğal Çözüm
 • Basura Evde Tedavi
 • Bayanlar Ve Sırt Ağrısı Çekenler Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun!
 • Bayılma 2
 • Bayır Turpu Maskesi
 • Bazal Metabolizma
 • Bazal Metabolizma Hızı
 • Bazalt Gübresi
 • Bebekler İçin Pişik Pudrası
 • Bebeklerde Ağız Pamukçuğu İçin Doğal Destek
 • Bebeklerde Karın Ağrısı İçin Doğal Destek
 • Beden Dili
 • Bel Ağrısında Çare Ne?
 • Bel Fıtığından Kurtuluş
 • Bel Tutulması Ve Kramplar
 • Belirmiş Ve Belirmemiş Gerçeklik
 • Bellek (Hafıza)
 • Bergeron (Sarsıntı)
 • Beri Beri (Vitamin Yetersizliği)
 • Beriberi
 • Besbase Maskesi
 • Besbase Melhemi
 • Besi Tavukları Masum Mu?
 • Besin Alınmasının Düzenlenmesi
 • Besin Destekleri
 • Besin Ve Meyveler
 • Besin Ve Meyvelerin Zararlarını Yardımcı Besinlerle Gidermek
 • Besin Ve Meyvelerin Zararlarını Yardımcı Besinlerle Gidermek 2
 • Besinler
 • Besinlerin Enerji Değerleri
 • Besinlerin Kalorisi Nasıl Hesaplanır
 • Beslenme 2
 • Beslenme Açısından Enerji
 • Beslenme Alışkanlıklarınızı Nasıl Değiştirebilirsiniz
 • Beslenme Değişikleri
 • Beslenme Ile Ilgili Başka Yararlı Bilgiler Verir Misiniz?
 • Beslenme Maddeleri Kaça Ayrılır?
 • Beslenme Nedir?
 • Beslenme Ve Kader
 • Besmele Ve Şükür
 • Beyin Kan Dolaşımı
 • Beyin Kanamalarında İlk Yardım
 • Bezelerdeki Şişkinlikte
 • Bezeleri Çalıştırıcı
 • Bezelyeli Maske
 • Biberiye Banyosu
 • Biberiye Melhemi
 • Bikarbonat Sisteminin Tampon Etkisi
 • Bilecik Kaplıcalar
 • Bileşiminde Acı Madde Ve Esans Bulunan Bitkisel İlaçlar
 • Bilinçli Zayıflama
 • Bilinçsiz Zihni Yönlendirme - Alışkanlığın Gücü
 • Bingöl Kaplıcaları
 • Bio Gaz Nasıl Elde Edilir
 • Bio Temizlik
 • Bipolar Derivasyonlar
 • Bir Bütündür Ve Bütünde Birdir
 • Bir Fransızın Gen Araştırması
 • Bir Hastanın Evde Bakımı Için Genel Bilgiler
 • Bir Kalp Dönemi Süresinde Koroner Dolaşım
 • Bir Kalp Döneminde Büyük Damarlar Ve Kalpteki Basınç, Değişmeleri
 • Bir Mutluluk Umudu
 • Bir Nba Oyuncusunun Geni
 • Bir Parça Önleyici Tedbir
 • Bir Sağlık Ve Güzellik Çizelgesi
 • Alimlerden

  sağlıkla

  ilgili

  tavsiyeler