Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Alimlerden sağlıkla ilgili tavsiyeler
Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Hz. Ömer (Radiyallahu Anh) buyuruyor ki; Sabahın erken vaktinde uyumaktan sakınınız. Zira ağız kokusu, neşesizlik ve tabiat kuruluğu meydana getirir. Hz. Ali (Radiyallahu Anh) buyuruyor ki; Sizden biriniz cinsi münasebette bulunduğu zaman idrar yapmadan banyo yapmasını Eğer böyle yapmazsa, meni atıkları içeride kalır ve umulmaz yaralar meydana gelebilir.İ bni Abbas (Radiyallahu Anh) buruyor ki; Bir miskal (4.8 gr) şeker, 1 miskal akgünlük ile dövülüp karıştırılır ve 1 hafta aç karnına içilirse: idrarı söktürür.Hôris b. Kelede (R.A.) şöyle buyurur: Kim uzun süre yaşamak istiyorsa (ki ölümsüzlük yoktur) günün ilk yemeğini (öğle) erken yesin, akşam yemeğini de öne alsın. Hafif elbise giysin,cinsi münasebette az bulunsun.Yine Hôris (R.A.) şöyle buyurur:  Dört şey bedeni yıkar: Aşırı dolu mide ile cima etmek, tok karına hamama gitmek, kurututmuş et yemek, yaşlı kadınla cima etmek.Haris'in ölümü yaklaştığında insanlar başına toplandılar ve : Bize senden sonra yapacağımız bir tavsiyede bulun" dediler.

O da şöyle dedi: Meyveleri tam olgunlaşma zamanında yeyin, başka zaman yemeyin, sizden biriniz bedenine dert getirecek bir şeyle uğraşmasın. Her ay bir kere mutlaka midenizi temizlemelisiniz. Çünkü bu balgamı eritir, safrayı yok eder. Sizden biri öğle yemeğini yediği zaman akabinde bir müddet uyusun. Akşam yemeğini yediğinde de kırk adım yürüsün."İmam Şafii (R.A.) şöyle buyurur; Dört şey bedeni güçlendirir: Et yemek, güzel kokuk koklamak, Cinsel ilişki olmaksızın yıkanmak, keten elbise giymek. Dört şey bedeni zayıflatır: Aşırı cinsel ilişki, aşırı üzüntü, aç karnına fazla su içmek, fazla ekşi yemek. Dört şey görmeyi güçlendirir: Kabe'nin karşısında oturup kabeye bakmak. Uyuyacağı zaman göze sürme çekmek, yeşilliğe bakmak, oturulacak yeritemiz tutmak. Dört şey de görmeyi zayıflatır: Kazurata bakmak. asılmış kimseye bakmak, kadının fercine bakmak kıbleye sırt dönerek oturmak. Dört şeyaklı artırır: Lüzümsuz sözleri terk etmek, misvak kullanmak salih kimselerle beraber olmak alimler ile beraber olmak. İbn Bahtayşu şöyle der: Yumurta ile balığı aynı anda yemekten sakın. Çünkü onlar kulunç. Basur ve diş ağrılarına sebebiyet verirler. Devamlı yumurta yemek yüzde çillikler doğurur. Mülüha (semiz otuna benzer ot) ve tuzlu balık yemek.

Hamamdan sonra hacamat olmak. behak (yüzde lekeler) ve uyuza sebebiyet verir. Devamlı koyun böbreği yemek. mesaneyi duruma uğratır. Taze balık yedikten sonra yıkanmak. felce sebebiyet verir. Kim kırk gün devamlı soğan yer de yüzü çil çi! olursa ancak kendisini kınasın. Kim midesinde yumurta ve balığı bir ayraya toplar da Felç ya da yüz felci geçirirse kendisinden başka kimseyi kınamasın. Tok karına hamama girip de felç geçiren ancak kendisinden başkasını kınasın. Sütle balığı bir arada yiyen kimseye baras (alaca hastalığı) cüzzam veya nikris (gut hastalığı) isabet ederse kusuru sadece kendisinde arasın. Midesinde sütle. nebizi (şıra) bir araya getiren kimseye eğer baras veya nikris (gut) isabet ederse kusuru başkasında aramasın. Kim ihtilam olur ve yıkanmadan karısı ile ilişkide bulunursa neticede de karısı mecnun veya manyak bir çocuk doğurursa kendisinden başka kimseyi kınamasın. Kim haşlanmış soğuk yumurta yer ve karnını onunla doldu rursa, sonra da astıma yakalanırsa kusuru sadece kendisinde bulsun.

Kim cinsel ilişkide bulunur ve boşalıncaya kadar sabr etmezse (onda taş böbrek taşı) oluşur, neticede başkasını kınamasın. Hayız olan kadınla cima etmek cüzzama sebep olur. Akabinde suyu dökmeden (boşalmadan) cimada bulunmak, taş oluşturur. Çıkış yolunda (mahrec) uzun süre beklemek, şiddetli dertler sebep olur. Hipokrat: "Zararlı şeyden azıcık almak, faydalı şeyden gereğinden fazla almaktan daha hayırlıdır" demiştir. Yine o: "Aşırı yorgunluktan, yiyecek ve içeceklerden tıka basa mideyi doldurmaktan kaçınmak suretiyle sıhhatinizi korumaya çalışınız" demiştir. Eflatun şöyle demiştir: "Beş şey vardır ki, bedeni eritir, insanı kahreder; Varlıklı kimselerin pintiliği, sevgililerden ayrı düşme, öfke ve kini yutma, öğüde kulak asmama, cahillerin akıllı kimselere gülmeleri. Me'mun'un saray doktoru şöyle demiştir: "Şu hasletlere iyi kulak vermelisin. Çünkü onları iyice belleyip de uygulayana ölümden başka illet musallat olmaz. Midende yemek varken yemek yeme, çiğnemekten dişini yoracak yiyecekleri sakın yeme, zira miden onu hazmetmekten aciz kalacaktır.

Fazla cinsel ilişkiden sakın. Çünkü o hayatın nurunu söndürür. Yaşlı kadınla asla cinsel ilişkiye girme, zira o füc'eten ölüme sebep olabilir. Zaruret olmadıkça asla kan aldırma. Yazın ara sıra kusmaya çalış."Galinos'a: "Niçin hasta olmuyorsun" diye sormuşlar. "Çünkü ben bir birine uyumu olmayan iki kötü yiyeceği bir araya getirmedim, hiçbir zaman yemek üstüne yemek almadım, kendisinden eza göreceğim hiçbir yemeği mideme indirmedim" diye cevap vermiş. Dört şey bedeni hasta eder; Çok konuşma, çok uyuma, çok yeme, çok cinsel ilişkide bulunma. Çok konuşma, beynin özünü azaltır ve onu zayıflatır, saçları çabuk ağartır. Çok Uyku: Yüzün rengini sarartır. kalbi kör eder. gözü tahrik eder. tembelleştirir. bedende rutubetler oluşturur. Çok Yeme: midenin ağzını bozar bedeni zayıflatır. yoğun yeller ve güç dertler doğurur. Çok Cinsel ilişki: bedeni çökertir.

Kuvvetleri zaafa uğratır. bedenin rutubetlerini kurutur sinirleri gevşetir. Tıkanıklıklara sebebiyet verir. zararı bütün bedeni kaplar. özellikle de dimağa zararı büyüktür. Çünkü onunla insanın hayat iksiri unsurundan pek çok çözülmeler olur. Onun beyni zayıflatması. ne var ne yok hep istifra etmenin zayıflatmasından daha çoktur. Onun dışarı atılmasıyla ruh cevherinden de çok şey atılmış olur. Cinsel ilişkiler içerisinde en faydalısı gerçek şehvetin bulunduğu bir zamanda ve helal olan eş ile yapılandır. Ayrıca şu unsurlar bulunmalıdır: Hararetli ve rutubetli bir mizaca sahip olmak. aradan zaman geçmek. Her türlü zihni meşgul edecek şeylerden uzak olmak. ifrata düşmemek, cima sırasında terki uygun olan şeylerden uzak olmak; bunları aşırı tokluk. aşırı açlık. istifra. tam riyaza, aşırı sıcaklık veya aşırı Soğukluk şeklinde sıralayabiliriz. Eğer cinsel ilişki sırasında bu on şeye riayet edilirse ilişkiden gerçekten fayda görülür. Bu şartlardan hangisi bulunmazsa. o oranda cinsel ilişki zararlı hal alır. Bu şartların hepsi veya yoğunluğu bulunmadan ilişkiye girişiliyorsa. o artık bir ilişki değil. acil bir helak halini alır. Sağlıklı halde aşırı diyet (perhiz): Hastalık sırasında karışık ve fazla yemek gibidir. Mutedil bir diyet ise faydalıdır.

Galinos, adamlarına şöyle demiş: Üç şeyden sakının dört şeye de sıkıca sarılırsanız doktora ihtiyacınız kalmaz: Tozdan dumandan ve pis kokudan sakınınız. Yağlı ete (iç yağı). güzel kokuya tatlıya devam ediniz ve sık sık hamama gidiniz. Doyduktan sonra daha fazla yemeyiniz. Badruc ve reyhan ile dişlerinizi kurcalamayınız. Akşam vakti ceviz yemeyiniz. Soğuk algınlığına ya kalanmış bir kimse ensesi üzerine uyumasın. Kederli bir kimse ekşi yemesin, kan aldıran kimse hızlı yürümesin, çünkü bunda ölüm tehlikesi vardır. Gözü ağrıyan kimse kusmasın. Yazın fazla et yemeyiniz. Soğuk özellikli humma sahibi güneşte uyumasın. Baharatlanmış eski patlıcana yaklaşmayınız. Kış mevsiminde her gün bir bardak sıcak su içen kimse hastalıktan emin olur. Hamamda bedenini nar kabuğu ile ovan kimse uyuz ve kaşıntıdan emin olur. Az susamı birazcık sakız, ham öd ve misk ile yiyen kimsenin ömrü billah midesi güçlü kalır ve bozulmaz. Kim karpuz (veya kavun) çekirdeğini şekerle yerse, midesindeki taşları temizler ve kendisinden idrar yanmasını izale eder.

Dört şey bedeni yıkar: Düşünce, üzüntü, açlık, uykusuzluk. Dört şey insanı ferahlatır: Yeşil manzaraya, akar suya, sevgiliye ve meyveye bakmak. Dört şey gözü karartır: Yalın ayak yürümek, sabah akşam kin duyulan kimseye, (hareketleri) ağır kimseye ve düşmana bakmak, çok ağlamak, ince yazıya çok bakmak. Dört şey cismi güçlendirir: Yumuşak elbiseler giymek, mutedil sıcaklıktaki hamama girmek, tatlı ve yağlı yemek yemek, güzel kokular koklamak. Dört şey yüzün suyunu kurutur, güzelliğini, revnaklığını alır götürür: Yalan, hayasızlık, cahilane aşırı sorular ve aşırı günaha dalmak. Dört şey yüzün suyunu ve güzelliğini artırır: Mürüvet, vefa,kerem ve takva. Dört şey başkalarının kin ve nefretini kazandırır: Kibir, hased, yalan ve laf götürüp getirme (nemtme) Dört şey rızkı celbeder: Gece ibadet etmek, seher vakti çokça istiğfar etmek, sadaka vermek, gündüzün başında ve sonunda zikretmek. Dört şey rızkı azaltır: Sabah uykusu, az namaz, tembellik etmek, hiyanet etmek.

Dört şey anlama melekesine ve zihne zarar verir: Devamlı ekşi meyve yemek. ense üstüne yatıp uyumak. düşünce ve keder. Dört şey anlayışı artırır: Kalbin başka şeylerle meşgul olmaması. yiyecek ve içecekle karnın iyice dolu olmaması. tatlı ve yağlı yiyeceklerin seçilmesi sureti ile gıda tanziminin iyi yapılmış olması, bedeni ağırlaştıran artıklar dışarı atılması. Akla zarar veren şeylerden bazıları: Devamlı soğan, bakla, zeytin ve patlıcan yemek, fazla cinsel ilişkide bulunmak, yalnızlık. efkar, sarhoşluk. çok gülmek ve gam. Krallardan birisi. saray doktoruna: Belki de fazla yaşamayacaksın. Bana sağlıklı yaşamak için tutacağım öğütte bulun! Demiş". O da şöyle nasihatta bulunmuştur: Sadece genç hayvan eti ye. hasta olmadan ilaç içme. Olgun olmadıkça meyve yeme. yemeği iyi çiğne. Gündüz yemek yediğinde. akabinde biraz uyumanda bir sakınca yoktur.

Geceleyin yediğinde ise elli adım da olsa. şöyle bir yürümeden uyuma. Acıkmadıkça yeme. isteksiz cinsel ilişkiye girişme geldiği zaman idrarını tutma. hamam senden nasibini almadan sen ondan nasiplen, midende yemek varken üzerine asla yemek yeme. dişlerinin çiğnemekten aciz kaldığı şeyleri yemekten zinhar sakın. Zira miden onu hazmetmekten aciz kalacaktır. Hafta da bir kusmalı ve bedenini temizlemelisin. Cesedindeki kan ne güzel bir hazinedir. dolayısıyla onu ancak ihtiyaç sırasında çıkar. hamama gitmeye devam et; zira o ilaçların nüfuz edemediği tabaklara ulaşır ve zararlı unsurları dışarı atar." Bilge kişilerden biri de şöyle demiştir: "Kim sıhhatli olmak istiyorsa. kaliteli gıdalar yesin. acıkınca yesin, susayınca içsin, suyu az içsin. günün ilk yemeğinde (öğle) sonra uzansın. Akşam yemeğinden sonra şöyle bir yürüsün, helaya gitmeden uyumasın, tok karına hamama gitmesin. Yazın bir kere hamama gitmek kışın on defa gitmekten daha hayırlıdır. Geceleyin kurutulmuş et yemek tükenmeye yardımcı olur. Yaşlı kadınlarla ilişkide bulunmak gençleri ihtiyarlatır sağlam bedenleri hasta eder.

Bu Makaleler İlginizi Çekebilir
Bunlar İlginizi Çekebilir
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Diğer Makaleler
 • Kan Aldırma 2
 • Beyin Kanamalarında İlk Yardım
 • Solunum Yolları
 • Erkek Çocuk Nasıl Yapılır?
 • Karaciğerin Metabolik Fonksiyonları
 • Akıcı Yatakta Dondurma
 • Bitkisel Doktorlar
 • Bitkisel İlaçlar Firmaları
 • Bitkisel Şifalı Otlar
 • Bitkisel Tedavi Ürünleri
 • Şifa Zencefilli
 • Şifalı Bitkiler Sitesi
 • Şifalı Bitkiler
 • Şifalı Kürler
 • Şifalı Ürünler
 • Şifali Bitkilerler
 • 4 Kilo Vermek İçin
 • 5 Günde Kilo Verme
 • 5 Kilo Verdiren Diyetler
 • 5 Kilo Verme
 • 5 Kilo Verme Diyeti
 • 5 Kilo Vermek İçin
 • 5 Kilo Vermek İstiyorum
 • 5 Kilo Vermenin Yolları
 • 500 Kalorilik Diyet
 • 800 Kalorilik Diyet
 • 900 Kalorilik Diyet
 • Acil Diyet
 • Acil Diyet Listesi
 • Acil Kilo Verdiren Diyetler
 • Acil Kilo Verme
 • Acil Kilo Verme Diyeti
 • Acil Kilo Verme Diyetleri
 • Acil Kilo Verme Yolları
 • Acil Kilo Verme Yöntemleri
 • Acil Kilo Vermek İstiyorum
 • Acil Zayıflama
 • Acil Zayıflama Diyeti
 • Acil Zayıflama Diyetleri
 • Acil Zayıflama Yolları
 • Acil Zayıflama Yöntemleri
 • Acil Zayıflamak İçin Ne Yapmalı
 • Aç Kalmadan Diyet
 • Akupunktur Diyet Listesi
 • Alternatif Tedavi
 • Basur Bitki Tedavisi
 • Basur Doğal Tedavi Yöntemleri
 • Basur Kesin Tedavisi
 • Basura Doğal Çözüm
 • Basura Evde Tedavi
 • Basür Evde Tedavi
 • Bıtkilerle Tedavi
 • Bitkisel Gıda Takviyeleri
 • Bitkisel Gıda Takviyesi
 • Bitkisel Güçlendiriciler
 • Kalp Çarpıntısına İyi Gelen Bitkiler
 • Bitkisel Kapsüller
 • Bitkisel Sağlık
 • Bitkisel Takviye
 • Bitkisel Takviyeler
 • Bitkisel Ürünler Bursa
 • Bitkisel Kalp İlaçları
 • Doğal Gıda Ürünleri
 • Doğal Sinüzit Tedavisi Nedir?
 • Hemoroid Doğal Tedavi Yöntemleri
 • İhraç Ürünleri
 • İthal Ve İhraç Ürünlerimiz
 • İthalat Ürünleri
 • Kesin Çözüm Zayıflama
 • Organik Ürünler
 • Prostata Doğal Çözüm
 • Sağlık Ürünleri
 • Türkiyenin İthal Ürünleri
 • Türkiyenin İthalat Ürünleri
 • Türkiyenin İthalat Ve İhracatı
 • Zayıflama Çözümleri
 • Zayıflamaya Kesin Çözüm
 • Bıtkısel Urunler
 • Dogal Bitkiler
 • Dogal Sabun
 • Bitki İlaclari
 • Sifalibitkiler
 • Sağlıklı Bitkiler
 • Doğal Bakım Ürünleri
 • Doğal Destek Ürünleri
 • Doğal Ürünler Nelerdir
 • Doğal Zayıflama Ürünleri
 • Şifalı Bitkiler Bursa
 • Saglikurunleri
 • Bitkisel Çözümler
 • Bitkisel Cozum
 • Bitkisel İlac
 • Bıtkısel Tedavı
 • Şeker Hastalığı Doğal Tedavi
 • Bitkisel Besin Takviyesi
 • Prostat Kesin Çözüm
 • Hastalıklara Bitkisel Çözümler
 • Güzellik
 • Güzel Hanımlar
 • Yüzlerce Gül Yaprağı
 • Bir Mutluluk Umudu
 • Kendiyle Barışık Olmak
 • Güzellik Sermayesi
 • Bir Sağlık Ve Güzellik Çizelgesi
 • Doyasıya Nefes Almak
 • Yaşamak Için Yemek
 • Rejim Gerekli Mi Değil Mi
 • Ekmek Fakat Çok Az Yağ
 • Şeker Ve Başka Düşmanlar
 • Tütün Her Zaman Tütün
 • Koşullu Rejim
 • İyileşmek Için Çaba
 • Mutluluk
 • Hamilelerde Cilt Bakımı 2
 • Lohusalar İçin Göğüs Bakımı
 • Lohusalar İçin Beslenme Desteği
 • Adet Dönemlerinde Vücutta Biriken Fazla Suyu Atmak İçin Doğal Destek
 • Adet Düzensizliği İçin Doğal Destek
 • Bebeklerde Karın Ağrısı İçin Doğal Destek
 • Bebeklerde Ağız Pamukçuğu İçin Doğal Destek
 • Bebekler İçin Pişik Pudrası
 • Menapoz / Kemikleri Güçlendirmek İçin Doğal Destek
 • Menapoz / Kemikleri Güçlendirmek İçin Doğal Destek
 • Doğal Kalsiyum
 • Unutkanlığı Gidermek Için Doğal Destek
 • Varis İçin Doğal Destek
 • Bacaklardaki Sarkmalar İçin Doğal Destek
 • Halk Tababetinin Hakkında Kısa Tarihi
 • Şifalı Bitkiler Hakkında Kısa Bilgiler
 • Şifalı Bitkiler 2
 • Tarih Öncesi Dönem
 • Şifalı Bitkiler Hakkında Temel Bilgiler
 • Bitkiler Mezopotamya Dönemi
 • Bitkiler Mısır Dönemi
 • Şifalı Bitkilerin Toplanıp Kurutulması
 • Bitkilerin Etken Maddleri
 • Açıklama 1: Neden Bazı Besinler Gaz Yaparlar
 • Bitkiler Hitit Dönemi
 • Açıklama 2 : Zayıflama Ilaçları
 • Alerjik Tepkiler
 • Açıklama 3: Solanin Ve Patates
 • Bitkiler Grek Dönemi
 • Açıklama 4: Sağlıklı Beslenmede Dikkat Edilecek Bazı Noktalar
 • Alerjik Tepkilere Karşı Bitki Çayları
 • Açıklama 5: Alerji Ve Beslenme
 • Bitkiler Roma Ve Bizans Dönemi
 • Açıklama 6: Sigara
 • Bitkiler İslam Dönemi
 • Açıklama 7: Vitaminler
 • Şifalı Bitkilerin Kullanımı 2
 • Etki Düzeni
 • Etki Düzeni2
 • Drogların Atılması
 • Hastalığın Tanısı
 • Tedavi Değeri
 • Vitaminli Ve Düzenleyici Karışım
 • Vitaminli Ve Düzenleyici Karışım
 • Açıklama 8: Bayanların Regli Dönemlerindeki Şikayetleri
 • Adet Kanamaları Zamanında
 • Ağız İçinde Olan Yaralar (Stomotitte)
 • Açıklama 9: Hazır Besinlerdeki Katkı Maddeleri
 • Alerjik Astımda Kullanılacak İlaçlar
 • Arteriosklerozdan Damar Sertliği Kurtulma
 • İnsülit
 • Artrit Tedavisinde İç Ve Dıştan Uygulanan Tedavi
 • Bağırsakların Sağlığına Kavuşması Ve İyileştirilmesi İçin
 • Balgamlı Öksürükler
 • Bel Tutulması Ve Kramplar
 • Bitkisel Tedavi
 • Boğaz Ağrıları Ve Hırıldamalar
 • Boğazda Hırıltı Olduğunda Kullanabilecek Bitkisel İlaçlar
 • Burun Akıntısı
 • Çocuk Emziren Kadınlarda Meme Sertleşmelerinin Tedavisi
 • Diş Ağrılarında Ağzın Gargara Edilmesi
 • Düz Bağırsağın Üşütmesi Zamanı Ve Basurda
 • Düz Bağırsağın Üşütmesi Zamanı Ve Basur
 • Faranjit Ve Bronşit Zamanı Kullanılabilecek Bitkisel İlaçlar
 • Fibroma
 • Gastrit, Yanma Ve Gaz Oluşumunda
 • Genç Görünmek İçin
 • Göz Üşütmeleri Ve Çıban
 • Gözde Çapaklanma Durumları
 • Grip Zamanı
 • İlaçların Veriliş Yolları
 • Işından Kaynaklanan Hastalıkların Diğer Maddelerle Tedavisi
 • Kalp Çarpıntıları Ve Aritmi İyiliştirilmesi
 • Kan Akıntıları
 • Keskin Ve Kronik Bronşit
 • Keskin Ve Kronik Bronşit2
 • Menstürasyon Dönemi
 • Metastazın Gelişmesinde Kullanılan Tedbirler
 • Osteoxondrozda Kullanılan Maddeler Ve Temizleme
 • Soğuk Algınlıklarda
 • Soğuk Algınlıklarda 2
 • Şişliklere Karşı Kullanılan Çay
 • Klonlama
 • Pth İle Saçın Uzama Döneminin Uzatılması
 • Bitkilerin Saklanması
 • Bitkilerin Tarihçesi
 • Bitkilerin Tanıtımı
 • Türkiye Avrupa'nın Ağac Zengini
 • Bitkileri Nasıl Kuruturuz ?
 • Venoz Damarlarının Soğuk Algınlığında
 • Viral Hastalıklara Etkisi
 • Vücudu Kuvvetlendirmek İçin Küvet
 • Vücudun Enfeksiyonlara Karşı Direncinin Arttırılması
 • Vücudun Yenilenmesi Ve Süt Bezlerinin Geliştirilmesi
 • Vücutta Bulunan Kirecin Sökülmesi
 • Yemek Yardımı İle Atom Işınlarından Hastalanan Hastaların Tedavisi
 • Zehirlenme
 • Vücutta Oluşan Taşlar İçin
 • Salgı Bezlerinin Ve Kasılma Ritminin Düzenlenmesi
 • Böbrek Ve Böbreküstü Bezlerin Soğuk Algınlığı Zamanı
 • İdrar Kesesinin Soğuk Algınlığında Ve Ağrıları Zamanı
 • İsteğe Bağlı Olmayarak Altın Kaçırma (İdrar)
 • Ağrı Kesici Ve Tetanos Zamanı Kullanılan Otlar
 • Deri Yanıkları
 • Kozmetik
 • Damarları İdare Eden Vejetatif Sinirlerin Tedavisi
 • Hiper Tansiyonda İdrar Sökücü Tedavi
 • Burun Ve Yutak Üşütmesi Zamanı
 • Vücutta Genel Üşütme Durumları
 • Vücudun Genel Dayanıklılığını Arttırmak İçin Gereken Maddeler
 • Morali,kalbin Çalışmasını,kanı Temizlemek Ve Sklerozu Düzeltmek İçin
 • Glaukoma Zamanı
 • Podogra Hastalığının İlerlemesi Zamanı
 • Nezle Durumlarında
 • Sigara Bırakmak İçin
 • Alkol Bağımlıları İçin
 • Skleroz Aleyhine Kullanılan Maddeler
 • Bitkisel İlaçların Etki Şekilleri
 • Bileşiminde Acı Madde Ve Esans Bulunan Bitkisel İlaçlar
 • Bitkisel Ilaçların Etki Şekilleri 2
 • Günışığı Ve Spor
 • Beslenme 2
 • Dinlenme
 • İlişkiler
 • Şifalı Bitkiler
 • Şifalı Bitkilerin Toplanması Ve Kurutulması
 • Bitkilerin Etken Maddeleri
 • Bitkiler Ve Etken Maddeler
 • Bitkilerin Yan Etkileri
 • Şifalı Bitkilerin Kullanımı
 • Bitkilerin İçten Kullanım Ve Hazırlama Biçimleri
 • Kurutulmuş Bitkilerin Doğrudan Kullanımı
 • İsveç Şurubu
 • İsveç Şurubu Kullanım Alanları Ve Biçimleri
 • Şifalı Bitkinin Türkçe Ve Latince Adları
 • Beslenme Maddeleri Kaça Ayrılır?
 • Beslenme Nedir?
 • Enerji Veren Besinler
 • Lifler
 • Proteinler Niçin Gereklidir
 • Yağ
 • Su Ve Elektrolitler
 • Mineraller Ve Eser Elementler
 • Vitaminler 5
 • Gıdalar Geçidi
 • Kırmızı Et 2
 • Tavuk Eti
 • Amerika Kıtasında Ekolojik Tarım
 • Ab'nin Arka Bahçesi
 • Anız Yakma Vahşeti
 • Anız Yakma Vahşeti
 • Doktor, Ziraat Mühendisi Ve Gıda Mühendisinin Önemi
 • Alternatif Tarım
 • Büyükbaş, Koyun Ve Tavuk Gübresi
 • Boyumuz Neden Kısa.
 • Biyoteknoloji Ve Biyogüvenlik
 • Avrupa'da Ekolojik Tarım Verileri
 • Fabrika Atıkları Ve Zehirli Gazlar
 • Çocuk Terbiyesi Için Bahçeli Evler .
 • Dünyada Gen Aktarımlı Ürünlerin Durumu
 • Cömertlik Ve Toplumsal Barış Için Doğal Tarım
 • Devekuşu Hüsranı
 • Fırında Hamam Böcegi Mi Olsun Yoksa Zehirli Ekmek Mi Yiyelim?
 • Bitkisel Ilaçların Etki Şekilleri 3
 • Gribe Karşı, Doğal Tavuk
 • Kanser Neden Olur?
 • Ekolojik Denge
 • Tavuk, Yumurta Ve Et Ihracatı Için Doğal Tarım Ve Hayvancılık
 • Gıda Koruyucuları
 • Ticari Olarak Üretilen Transgenik Bitkiler
 • Doğal Tarım Bize Ne Sağlıyor?
 • Gdo'lu Tohumlar Bir Silahtır.
 • Bazalt Gübresi
 • Genleri Değiştirilen Organizmalar.
 • Doğal Tarımın Temeli, Doğal Gübredir
 • Karadeniz Teknik Üniversitesi
 • Sertifikalı Organik Ürün Ne Demektir?
 • Domatesteki Ilaç Kalıntısı Uyarısı
 • Gübre Fiyatı Yüzde 60 Arttı
 • Kimyasal Zehirler Toprağı Çoraklaştlrıp, Ekolojik Dengeyi Bozuyor.
 • Gdo'nun Zararları
 • Doğal Tarım Ve Hayvancılık
 • Şişmanlığı Önlemek Için Bahçeli Evler
 • (Gdo) Genetik Olarak Değiştirilmiş Organizmalar
 • Göçü Önlemek Için Doğal Tarım
 • Akdeniz Ülkelerinde Ekolojik Tarım
 • İstemeden Hapı Yutmuşuz
 • Alimlerden

  sağlıkla

  ilgili

  tavsiyeler