Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
41 Haftalık Gebelik
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
41 Haftalık Gebelik, hakkında detaylı bilgi makalemizde yer almaktadır. Makalemizi inceleyerek 41 haftalık gebelik hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.41 Haftalık Gebelik


Hamileliklerin %5’inde 40 haftayı doldurmasına rağmen doğum gerçekleşmez. Bu duruma ‘günaşımı’ denir. Bu haftadan sonra doktorlar anne adaylarını 2 veya 3 günde bir görmek isterler. Her kontrolde NST (non Stres test) ve bebeğin sularının incelenmesi için ultrason yapılır. Plasentada (bebeğin eşi) yaşlanma gözlenebilir, bu durumda bebeğe giden kan da azalacağından bebeğin suyunda da (amniyos mayi) azalma oluşabilir. Bu önemli bir durumdur. Doktorların anne adaylarını bu kadar sık kontrole çağırma nedenleri de budur. Anne adayları bebeklerini hareketlerine şimdiye kadar geçen haftalardan çok daha fazla dikkat etmelidirler.
40 hafta + 7 günde hala doğum gerçekleşmemişse kadın doğum doktoru rahim ağzı açıklığını, bebeğin kalp atışlarını, bebeğin suyunun durumunu (amniyos mayi) değerlendirir. Ve sonucunda bu değerlendirmelere göre bebeğin sıkıntıda olduğunu gösteren herhangi bir durum varsa normal doğumu başlatmak için gerekli medikal tedavi uygulanabilir veya sezaryen ile doğum tercih edilebilir. Bazı kadın doğum doktorları 40 hafta + 10 güne kadar beklemeyi savunmaktadır.

Gün aşımının riskleri nelerdir?
- Plasenta yaşlanma belirtileri gösterebilir, bunu sonucunda bebeğe giden kanın azalması ile bebeğin çıkardığı idrar azalır ve bebeğin içerisinde yüzdüğü su (amnion mayi) azalabilir. Bunun sonucunda bebek göbek kordonuna bası yaparak kendisine gelen kan miktarını iyice azaltıp sıkıntıya girebilir.
- Bebek kendisine gelen kan miktarının azalması ve sonrasında sıkıntıya girmesi ile kakasını (mekonyum) yapabilir. Bebek bu mekonyum parçalarını akciğerlerine çekebilir (bebek haftalar önce soluk alıp verme egzersizlerine başlamış idi). Bunun sonucunda bebekte doğumdan sonra ciddi akciğer sorunları oluşabilir.
- Plasenta yaşlanma belirtileri gösteren bebeklerde kilo kaybı gözlenmeye başlayabilir. Bunun yanında plasenta yaşlanma belirtileri göstermeyen bebeklerde günler geçtikçe bebeğin aldığı kilo da artar. Bu durumda iri bebek oluşabilir. Buna bağlı zor doğum olabilir.
- Özellikle 7 günden fazla günleri geçen bebeklerde ani bebek ölümü görülebilir.

Bu haftaya gelindiğinde henüz doğum yapmadıysanız, kendinizi oldukça sabırsız ve belki biraz da bıkkın hissediyor olabilirsiniz. Küçük misafirinizin her şeyi hazır olduğuna göre, bundan sonra sadece onun sağlıkla dünyaya gelmesine odaklanmış durumdasınız. Hamileliğinizin başlangıcında ultrason ölçümleriyle bebeğinizin gelişimi takip edildiyse, ayrıca son adetinizin ilk gününden eminseniz endişelenmeyin, doktorunuz durumu dikkatlice değerlendirecektir.
Bebeğiniz halinden oldukça memnun görünse de, artık dışarı çıkma zamanı! Doğum hala kendiliğinden başlamadıysa, doktorunuz sezaryen önerebilir veya uygun medikal yöntemlerle normal doğum başlatılabilir. Size de, bebeğinizi mutlulukla kucağınıza almak düşüyor. Tebrikler!
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

41

Haftalık

Gebelik