Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Aybaşı Düzensizliği
Aybaşı Düzensizliği
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Aybaşı Düzensizliği :

Kadının dölyatağından ayda bir kan gelmesi haline; "Aybaşı", "Adet" veya "Hayz" denir. Tıp'taki adı "Regl"dir. Aybaşı hali; erginlik çağına girmenin ilk belirtisidir. Genellikle, 10-16 yaşları arasında başlar. 45-50 yaşları arasında sona erer.

• Aybaşı hali nasıl meydana gelir?

Genç kız veya kadınlarda, her ay bir yumurta meydana gelir. Bu yumurta, erkek tohumu ile birleşirse, gebe kalır: Aksi halde, aybaşı kanaması ile dışarı atılır. * Aybaşı kanaması, normal olarak 2-7 gün sürer. Normal olarak 28 günde bir görülen Aybaşı kanaması, bazı hallerde vaktinden önce veya sonra da görülebilir. Sebebi; asabi krizler, hormon dengesizliği veya bünye zayıflığı olabilir.

* Tedaviye geçmeden önce, sebebi tespit etmek gerekir. Ayrıca, aşağıdaki reçetelerden herhangi birini uygulamak faydalıdır:

Reçete: 1 - Malzeme: Isırgan otu, Arpa, Su.

Hazırlanışı: 8 su bardağı suya; ı avuç ısırgan otu yaprağı ve 3 çorba kaşığı arpa konur. ı5 dakika kaynatılır. Sonra, temiz ve ince bir tülbentten süzülür.

* Her gün; sabah, öğle ve akşam olmak üzere, birer su bardağı içilir.
* Şikayetler geçinceye kadar devam edilir.

Reçete: 2 - Malzeme: Pastırma çemeni, Tereyağı, Bal.

Hazırlanışı: 1 çorba kaşığı pastırma çemeni, ı tatlı kaşığı tereyağı ve 1 çorba kaşığı süzme bal iyice karıştırılır. Bir kerede yenir.

* Şikayetler geçmeye kadar günde ı kere uygulanır.

Reçete: 3 - Malzeme: Nane, Kişniş, Bal, Su.

Hazırlanışı: 4 su bardağı suya; ı çorba kaşığı nane ve ı çorba kaşığı kişniş konur. ı5 dakika kaynatılır, Sonra, temiz ve ince bir tülbentten süzülür. Sabah, öğle ve akşam, birer çay bardağı - içine 2 Kahve kaşığı bal konularak içilir.

Reçete: 4 - Malzeme: Çörekotu, Bal.

Hazırlanışı: Sabah, öğle ve akşam, tok kamına 2 kahve kaşığı çörekotu ile 3 kahve kaşığı süzme bal karıştırılıp, yenir.

Reçete: 5 - Malzeme: Papatya çiçeği, Bal, Su.

Hazırlanışı: Bir demIik suya; 4 tatlı kaşığı papatya çiçeği konur. Kaynatılır. 15 dakika demlenmesi beklenir. Günde 3 kere, birer çay bardağı -içine bir kahve kaşığı süzme bal konularak- içilir.

Reçete: 6 - Malzeme: Adaçayı, Bal, Su.

Hazırlanışı: Bir demlik suya; 2 çorba kaşığı adaçayı konur. Kaynatılır. 15 dakika demlenmesi beklenir. Sabah, öğle ve akşam, ikişer çay bardağı -içine 1 kahve kaşığı bal konularak- içilir.

Reçete: 7 - Malzeme: Kuşdili (Biberiye), Su.

Hazırlanışı: 3 su bardağı suya; bir tutam kuşdili konur. Kaynatılıp, süzülür, Günde 3 kere, birer kahve fincanı içilir.

Reçete: 8 - Malzeme: Nane, Bal, Su.

Hazırlanışı: Bir demlik suya; 3 tatlı kaşığı nane konur. Kaynatılıp, süzülür. Günde 3 kere, birer çay bardağı içine 1 kahve kaşığı süzme bal konularak içilir.

Reçete: 9 - Malzeme: Yabani kereviz, Su.

Hazırlanışı: 4 su bardağı suya; 2 adet temizlenmiş yabani kereviz konur. Kaynatılıp, süzülür, 4 saat arayla; 1 su b.ardağı içilir.

Reçete: 10 - Malzeme: Hardal, Su.

Hazırlanışı: 4 su bardağı suya; 2 tatlı kaşığı hardal tohumu konur. Kaynatılıp, süzülür. Günde 3 kere, 1 çay bardağı içilir. Tatlandırmak için 1 kahve kaşığı süzme bal konulabilir.

Reçete: 11 - Malzeme: Mercanköşk, Su.

Hazırlanışı: Bir demlik suya; 2 tutam mercanköşk konur. 15 dakika kaynatılır. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden sonra, birer çay bardağı içilir.

Reçete: 12 - Malzeme: Rezene (Foeniculum dulcıs), Su.

Hazırlanışı: 4 su bardağı suya; 1 tatlı kaşığı rezene konur. Kaynatılıp, süzülür. Günde bii kere, bir kahve fincanı içilir.

(Aybaşı Kanaması Azlığı)

Aybaşı kanının normal miktarı; sıhhatli kadınlarda, 7-77 gram arasında değişir. Çoğunda; 27-75 gram arasındadır. Ortalama miktar, 50 gram kabul edilir. Aybaşı kanının yukarda belirtilen miktarlardan az olması; çoğunlukla ruhsal durumla veya kansızlıkla ilgilidir. Esas sebebi bulmak, yerinde bir davranış olur. Ayrıca, aşağıdaki reçetelerden herhangi biri de uygulanabilir.

Reçete: 1 - Malzeme: İncir yaprağı, Su.

Hazırlanışı: 4 su bardağı suya; 4 tane taze incir yaprağı konur. 15 dakika kaynatılır. Sonra süzülür, Günde 3 kere, birer çay bardağı içilir.

Reçete: 2 - Malzeme: Söğüt kabuğu, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya; 3 tatlı kaşığı ufalanmış söğüt kabuğu konur. 15 dakika kaynatılır. İnce ve temiz bir tülbentten süzülür, Her gün, 1 kahve fincanı içilir.

Reçete: 3 - Malzeme: Kızılboya (Rubia tinetorum) kökü, Hıyarşembe (Hindistan) kabuğu, Kafüru, Baldın kara kökü, Şeker, Su.

Hazırlanışı: 6 bardak suya; 3 kahve kaşığı dövülmüş kızılboya kökü, 2 kahve kaşığı dövülmüş hıyarşembe kabuğu, 2 kahve kaşığı toz kafüru ve 1 kahve kaşığına dörtte biri kadar (l gram) dövülmüş baldın kara kökü konur. Kaynatılır. Sonra temiz ve ince bir tülbentten süzülür.

* Her gün,1 kahve fincanı içilir. İçilirken kahve kaşığı şeker konur.

Reçete: 4 - Malzeme: Adaçayı, Şeker, Su.

Hazırlanışı: Bir demlik suya; 3 tutam adaçayı konur. Demlenir. Günde üç kere, birer çay bardağı -şeker konarak içilir.

Reçete: 5 - Malzeme: Fesleğen, Su.

Hazırlanışı: 1 su bardağı kaynak suya; 1 tutam Fesleğen konur. 5 dakika bekletildikten sonra, süzülüp, bir kerede içilir.

Reçete: 6 - Malzeme: Kekik, Su.

Hazırlanışı: Bir cezve suya; 1 kahve kaşığı kekik konur. Kaynatılır. Süzülür ve bir kerede içilir.

Reçete: 7 - Malzeme: Kimyon, Su.

Hazırlanışı: 1 su bardağı kaynak suya; 1 tatlı kaşığı kimyon konur.10 dakika beklenir. Süzüldükten sonra hepsi içilir.

Reçete: 8 - Malzeme: Rezene (Foeniculum du1cis), Su.

Hazırlanışı: 1 çay bardağı kaynar suya, 1 kahve kaşığı rezene konur. 10 dakika beklenir. Günde bir kere,I kahve fincanı içilir.

Reçete: 9 - Malzeme: Maydanoz, Su.

Hazırlanışı: 4 su bardağı suya; ı demet yıkanmış maydanoz konur. Kaynatılır. Sonra süzülür, Günde 3 kere, birer kahve fincanı içilir.

Reçete: 10 - Malzeme: Pelin, Su.

Hazırlanışı: 4 su bardağı suya; 3 çorba kaşığı pelin konur. Kaynatılıp, süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincanı içilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Aybaşı

Düzensizliği