Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Adale Romatizması
Adale Romatizması
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Adale Romatizması :

Çoğunlukla şiddetli soğuk agınlıklarından sonra görülen ve hareket etmenin zorlaşmasına sebep olan bir çeşit romatizmadır. Tıp dilinde; "Myalgia", "Fibrozit" denir. Korunmak için: terli çamaşırları, en kısa zamanda değiştirmek ve üşütmemek gerekir: Tedavi maksadıyla aşağıdaki reçeteler kullanılır:

Reçete: 1 - Malzeme: Limon, Lavanta, Ayrıkotu, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya; 1 tutam lavanta çiçeği, 4 ince dilim limon,tutam ayrık otu konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra ince ve temiz bir tülbentten süzülür.

* Altışar saat arayla birer Kahve fincanı içilir.

Reçete 2 - Malzeme: Kayın ağacı yaprağı, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya, 2 tutam kayın ağacı yaprağı konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çay bardağı içilir.

Reçete 3 - Malzeme: Elma, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya, kabukları soyulmamış 3 "elma doğranır. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Yemeklerden sonra birer çay bardağı içilir. -Reçete 4 - Malzeme: Kereviz, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya; 2 tane kereviz doğranır. 20 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde bir kere,1 çay bardağı içilir.

Reçete: 5 - Malzeme: Havlıcan, Şeker, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya; 4 çorba kaşığı ufalanmış Havlıcan konur. Kaynatılır. Günde 2 kere, birer çay bardağı az şeker konarak içilir.

Reçete: 6 - Malzeme: Söğüt yaprağı, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya; 1 tutam söğüt yaprağı konur. 20 dakika bekletildikten sonra süzülür. Yemek aralarında, birer çay bardağı içilir.

Reçete: 7 - Malzeme: Menekşe, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak kaynak suya; 1 tutam menekşe konur. 20 dakika bekletildikten sonra süzülür. Yemek aralarında birer çay bardağı içilir.

Reçete: 8 - Malzeme: Meyan kökü, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak kaynak suya; 1 çorba kaşığı dövülmüş meyan kökü konur. 20 dakika bekletildikten sonra süzülür. Günde bir kere, 1 kahve fincanı içilir.

Reçete: 9 - Malzeme: Zencefil, Havlıcan, Şeker, Antep fıstığı, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya, 1 çorba kaşığı dövülmüş zencefil, 1 çorba kaşığı dövülmüş havlıcan konur. 20 dakika kaynatılır.

... Günde 3 kere birer çay bardağı içilir. Tatlandırmak için 2 kahve kaşığı toz şeker konur. Üzerine, ı çay bardağı dolusu Antep fıstığı yenir.

Reçete: 10 - Malzeme: Limon, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya; kabukları soyulmamış bir limon doğranır. Kaynatıldıktan sonra temiz bir şişeye süzülür. ı2 saat bekletilir.

* Sabahları, aç karna birer kahve fincanı içilir.

Reçete: 11 - Malzeme: Kuru soğan, Bal, Üzüm.

Hazırlanışı: Bir kavanoza; 2 su bardağı taze sıkılmış üzüm suyu ve çay bardağı süzme bal konur. Üzerine 3 tane orta boy kuru soğan rendelenir. 15 gün serin bir yerde bekletilir.

* 16. günden itibaren; her yemekten sonra birer çorba kaşığı yenir.

Reçete: 12 - Malzeme: Isırgan otu, Su.

Hazırlanışı: 4 su bardağı kaynak suya; ı tutam ısırgan otu konur. ı5 dakika bekletildikten sonra süzülür, ... Yemeklerden sonra, birer kahve fincanı içilir.

Reçete: 13 - Malzeme: Taze fasulye, Tuz, Su.

Hazırlanışı: 6 bardak suya; 1 kilogram taze fasulye ve 2 çorba kaşığı tuz konur. Haşlandıktan sonra süzülür.

* Sabah - akşam birer kahve fincanı içilir.

Reçete: 14 - Malzeme: Kuru etik, Şeker, Su.

Hazırlanışı: 5 bardak suya; ı avuç kuru erik ve 2 tatlı kaşığı toz şeker konur. 25 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür.

* Günde bir kere, 2 çay bardağı içilir.

Reçete: 15 - Malzeme: Zencefil, Havlıcan, Bal.

Hazırlanışı: 2 çay bardağı süzme balın içine; ı çorba kaşığı dövülmüş zencefil ve 1 çorba kaşığı dövülmüş havlıcan konur.

* Hafif ateşte, macun kıvamına gelinceye kadar karıştırılarak ısıtılır. Sonra temiz bir kavanoza boşaltılıp, soğutulur.Günde 3 kere, birer tatlı kaşığı yenir.

Reçete: 16 - Malzeme: Limon.

Uygulanışı: İlk gün ı, ondan sonra gelen günlerde birer tane artırarak 7 gün limon yenir. Sonra; 8 inci gün 6, 9 uncu gün 5, 1O uncu gün 4, 11 inci gün 3, 12 nci gün 2 ve l S, üncü gün ı limon yenir.

Reçete: 17 - Papatya, Zeytinyağı.

Hazırlanışı: 1 çay bardağı zeytinyağına; 5 tane papatya çiçeği ufalanır. 48 saat bekletildikten sonra ağrıyan yerlere sürülür. Sonra, yünlü bir şeyle sarılıp, yatılır. * Sabahleyin, ılık suyla yıkanır.

Reçete: 18 - Malzeme: Lahana (veya kavak) yaprağı, Su.

Hazırlanışı: 8 bardak suya; 6 tane lahana veya kavak yaprağı konur. Kaynatıldıktan sonra yapraklar alınıp, ağrıyan yerlere konur.

Reçete: 19 - Malzeme: Siyah turp, Su.

Hazırlanışı: Yarım kilogram siyah turp, soğuk suyla yıkandıktan sonra kabuklarıyla birlikte rendelenir. Üzerine; ı su bardağı soğuk su konup, hafif ateşte, lapa oluncaya kadar ısıtılır. Sonra; ağrıyan yerlere sürülüp, üstü yünlü bir şeyle sarılır.

Reçete: 20 - Malzeme: Atkestanesi, Su.

Hazırlanışı: 1 su bardağı suya; 5 tane atkestanesi parçalanır. Hafif ateşte kaynatılır.

* Suyun üzerine toplanan tabaka alınıp, ağrıyan yerlere sürülür.

Reçete: 21 - Malzeme: Mine çiçeği dalı, Keten tohumu, Süt.

Hazırlanışı: 2 su bardağı çiğ sütün içine; 2 çorba kaşığı kurutulmuş ve ufalanmış mine çiçeği dalı konur. lA dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyuna, 2 çorba kaşığı keten tohumu ilave edilip, karıştırılır.

* Lapa haline gelince, ağrıyan yerlere sürülüp, sarılır.

Reçete: 22 - Malzeme: Sarımsak, Tereyağı, Hardal, Karabiber, Su.

Hazırlanışı: 2 bardak suya; 1 kahve fincanı sarımsak yağı, 200 gram tereyağı, 2 çorba kaşığı hardal ve 2 çorba kaşığı toz karabiber konur. Kaynatıldıktan sonra, suyun üstüne toplanan tabaka toplanır. Yatmadan önce ağrıyan yerlere sürülüp, sarılır. Sabahleyin ılık suyla yıkanır.

Reçete: 23 - Malzeme: Kavak yaprağı, Yulaf sapı, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya; 1 avuç kavak yaprağı ve 1 avuç yulaf sapı konur. 20 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Kabın dibindeki karışım, ağrıyan yerlere sürülür. * 6 saat sonra ılık suyla yıkanır.

Reçete: 24 - Malzeme: Kafüru, Alkol.

Hazırlanışı: 1 litre alkolün içine; 30 gram ufalanmış kafüru konur. Eridikten sonra, yeteri kadar alınıp, ağrıyan yerlere sürülür. Bu işlem, günde 3 kere tekrarlanır. Reçete: 25 - Malzeme: Kaynanadili yaprağı.

Hazırlanışı: 2 avuç kaynanadili yaprağı alınır. Dikenleri temizlendikten sonra geniş bir kaba konup, bir kaşığın tersi ile iyice ezilir. Sonra ağrıyan yerlerin üzerine konup, sarılır.

* 2 saat sonra ılık suyla yıkanır.

Reçete: 26 - Malzeme: Ardıç tohumu, Su.

Hazırlanışı: 4 bardak suya, 1 çay bardağı dolusu ardıç tohumu konur. 20 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyu ile ağrıyan yerler ovulur.

Reçete: 27 - Malzeme: Taze kırmızı biber, Zeytinyağı.

Hazırlanışı: 2 su bardağı zeytinyağına; 3 çorba kaşığı çok ince kıyılmış, acı kırmızı biber konur. 1 hafta bekletildikten sonra ağrıyan yerlere sürülür. Yarım saat sonra ılık suyla yıkanır.

Reçete: 28 - Malzeme: Defne yaprağı, Zeytinyağı.

Hazırlanışı: 1 çay bardağı zeytinyağına; 3 tutam ufalanmış defne yaprağı konur. 12 saat bekletildikten sonra ağrıyan yerlere sürülür. 2 saat sonra ılık suyla yıkanır.

Reçete: 29 - Malzeme: Kafüru, Zeytinyağı, Sirke.

Hazırlanışı: 1 kahve fincanı sirke ile 1 kahve fincanı zeytinyağı karıştırılır. İçine- 1 çorba kaşığı dövülmüş kafüru konur. Eriyinceye kadar çalkalanır. Sonra temiz bir yünlü bezin üzerine dökülüp, ağrıyan yerlere sarılır. 6 saat sonra ılık suyla yıkanır.

Reçete: 30 - Malzeme: Kafüru, Reçine yağı, Saf alkol, Saf zeytinyağı, Defne yağı. Hazırlanışı: 25 gram kafüru ezilir, cam bir kavanoza konulur. Üzerine 40 gram reçine yağı konulduktan sonra, eriyinceye kadar çalkalanır. Sonra 100 gram saf alkol, ı 00 gram saf zeytinyağı ilave edilir.

* Bu karışımdan yeteri kadar alınıp, sabah-akşam ağrıyan yerler ovulur. Üzeri yünlü bezle sarılır.

* Ayrıca, yemeklerden yarım saat önce,yarım çay bardağı su içine 10 damla defne yağı konulup içilir.

Reçete: 31 - Ev banyoları.

* 4 bardak suya, ı çorba kaşığı dövülmüş Sultan otu kökü konur. ı5 dakika kaynatıldıktan sonra banyo suyuna süzülür. İçinde 5 dakika yatılır.

* 4 bardak suya, ı çay bardağı dolusu kekik konur. ı5 dakika kaynatıldıktan sonra banyo suyuna süzülür, İçinde 5 dakika yatılır.

* 4 bardak suya, ı kahve fincanı dolusu ufalanmış Papatya konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra banyo suyuna süzülür, Yıkanılır.

* Ağrıyan yerlere limonsuyu ile ovmak da faydalıdır. Ayrıca; yağlı ve hamurlu şeyler, ıspanak, et, kayısı, hıyar yememeli; sirke kullanmamalı, çok az çay içmelidir. Mümkün olduğu kadar çok beyaz peynir, yoğurt, lahana, soğan, tere otu, domates, maydanoz yemeli; et suyu, süt ve ıhlamur içmelidir. Aşağıdaki Kaplıcalardan da faydalanılır: Armutlu Kaplıcası, Gemlik/Bursa

Ayaş Kaplıcalar, Ayaş/Ankara

Babacık Hamamı, Sarayköy/Denizli

Bulamaçlı Ilıcalı, Çiçekdağı/Kırşehir

Bursa Kaplıcalar, Bursa

Cavlak Hamamı ve çamuru, Boğazlayan/Tokat

Çamurlu Ilıca, Germencik/Aydın.

Çan Ilıcası, Çan/Çanakkale

Çeşme Kaplıca ve Çamuru, Çeşme/İzmir

Deli Çermik ve Çamuru, Pasinler/Erzurum

Gebeler Ilıcası, Fethiye/Muğla

Gönen Kaplıcalar, Gönen/Balıkesir

Havza Kaplıcalar, Havza/Samsun

Ilısu, Kozlu/Zonguldak

İçmece Ilıcası, Mersin/İçel

Kaynarca Hamamı, Dikili/İzmir

Kestanbolu Ilıcası, Ezine/Çanakkale

Köşk Hamamı, Beyşehir/Konya

Kötek Çermiği, Kağızman/Kars

Oylat Kaplıcalar, İnegöl/Bursa

Pavli Ilıcası, Kösenözüköyü/Bolu

Sart Kaplıcalar, Salihli/Manisa

Soğuk Çermik, Beypınar /Sivas

Şifa Banyosu, Eskişehir

Tuzla Kaplıcalar, İstanbul

Yalova Kaplıcalar, Yalova

Yoncalı Ilıca ve Çamuru, Yoncalı/Kütahya

Zılan Ilıcası, Erciş/Van

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Adale

Romatizması