Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zerdeçalın Faydaları Ömer Coşkun
Zerdeçalın Faydaları Ömer Coşkun
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Zerdeçalın Faydaları Ömer Coşkun :

Hindsafranı, Kurkuma, Curcuma longa, Turmeric, Curcuma isimleri ile bilinen zencefilgiller familyasından dikine yükselen, çok yıllık bir bitkidir.

Anavatanı Doğu Hindistan olan Zerdeçal yurdumuzda yetiştirilmez. Fümeler, turşular, zerde ve bazı keklerde kullanılır. Yumurtalı yemeklerde de kullanılmaktadır. Çorbalara ilave edilir ve safranın kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Bir miktar margarini erittikten sonra içine zerdeçal ekleyerek sebzeler, makarna ve patatesin üzerine dökerek bir sos elde edebilirsiniz. Aynı zamanda, Zerdeçal ipek kumaşlar ve ince derilerin boyanmasında ve kına yakmada da renklendirici olarak kullanılmaktadır.

Bitkinin, kökleri sökülerek çıkarılır, yıkanır, 30-45 dakika haşlandıktan sonra güneşte kurutulur. Zerdeçalın aktif maddesi curcumidir. Aynı zaman da bitki antienflamatuar ve Antioksidan etkilere sahiptir.

Faydaları:
Solunum yolu enfeksiyonlarında (üst solunum yolu enfeksiyonu, astım, bronşit, sinüzit) yaygın olarak kullanılan bir halk ilacıdır.
Sinirleri uyarır.
Vücutta biriken zehirli maddeleri atar.
Nekahat devresini kısaltır.
Verem gibi hastalıklarda faydalıdır.

Herbalist Doktor Ömer Coşkun Zerdeçal bitkisinin çok faydalı olduğunu kanser tedavisinde bile çok etkili olacağını söyledi. Pekçok hastalık için kullanılabilecek zerdeçalin sofranızdan eksik etmeyin dedi. Çorbalara katılarak tüketilebileceğini, insan vücudu için koruyucu bir şifalı bitki olduğunu vurguladı. Ayrıca çay olarakta tüketilebileceğini, 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı zerdeçal eklenip 10 dakika demlenir ve içilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Zerdeçalın

Faydaları

Ömer

Coşkun