Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zerdeçal Otu Ne İşe Yarar
Zerdeçal Otu Ne İşe Yarar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Zerdeçal Otu Ne İşe Yarar :

Zerdeçal 1 metreye kadar uzayabilen, yeşil, tek yapraklı, uçuk sarı çiçekli, etli, rizomlu çok yıllık bir bitkildir. Bitkinin kurutulmuş rizomları kullanılır. zerdecalBitki yumurtaması, bir ana rizom, parmak şeklinde yan rizomlara sahiptir. Ana rizoma ” yuvarlak zerdeçal” , yan rizomlara, ” uzun zerdeçal” adı verilir. Rizomlar sarı renkli olup toz halinde de koyu sarı renktedir. Zerdeçal parlak rengi ve aromasıyla en az diğer hint baharatları kadar tanınır.
Zerdeçalın hazım ve karaciğer problemlerinde kullanımı büyük ölçüde ispatlanmıştır.
Yetiştiği yerler: Ana vatanı hindistan olan bitkinin tropik bölgelerde kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde hint safranı, safran kökü sarı boya zerdeçal zerdeçöp ve kürkme adlarıyla da bilinir.

Şifalı olduğu hastalıklar:

Kürkiminin safra arttırıcı etkisi ispat edilmiştir. safra kesesinde kasılmayı uyararak, kesenin boşalmasını sağlar. Bu yüzden safra rahatsızlıklarında kullanılır. Ayrıca iltihap giderici etkisi de belirlenmiştir. Esas olarak hazmı kolaylaştırıcı ve gaz giderici özelliklere sahiptir. Peptik ülser ve ağrılarında inflamasyon giderici etkisi ile romatizmal artrite, diyare ve haricen deri rahatsızlıklarında kullanılabilir. Halk arasında astım, çiban, soğuk algınlığı Epilepsi baş dönmesi, böcek sokmaları, Sarılık ve mantara karşı süt salgılanması için kullanılır.
Tadı baharatlı, portakalımsı, zencefilimsi ve çok hafif acı bir lezzettedir. Daha çok jelatin ve putingler çeşni maddeleri, hazır çorbalar, etler ve turşularda kullanılır. Gıdalar için uygun doğal renk katkılarının en önemlilerinden birisidir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Zerdeçal

Otu

Ne

İşe

Yarar