Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zerdeçal Kökü Faydaları
Zerdeçal Kökü Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Zerdeçal Kökü Faydaları. Zerdeçal, Zencefil Familyasından Lifli Bir Bitki Olan Curcuma Longa Bitkisinin Kökünden Elde Edilmektedir. Karacigeri Güçlendirir ve Karaciğerden Toksinlerin Atılmasına Yardım Eder.

ZERDEÇALIN FAYDALARI

İltihap kurutucu özelliği vardır. Karaciğer fonksiyonlarını düzenler. Karaciğerin yenilenmesinde yardımcı ve karaciğeri koruyucu özelliği vardır. Çok kuvvetli bir antioksidandır. Safra Kesesi ve safra yolları hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır. Kalbi güçlendirici.

Sigaranın verdiği zararları yok etmeye yardımcı. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında çok etkili ( bronşit, nefes darlığı,sinüzit, soğuk algınlığı sonucu olaşan enfeksiyonlar ). Bağışıklık sistemini güçlendirici. Kanser önleyici. Kan temizleyici özelliği vardır.Zerdeçöp, Sarı Kök, Hint Safrani, Safran Kökü, Sarı Boya, Yalancı Safran olarak çeşitli isimlerle kullanılır.

KULLANIM ŞEKLİ

Çay olarak kullanım şekli, bitkinin kurutulmuş rizomları ( kök ) bir adet alınır ve yaklaşık 250 ml suyun içerisinde 3 - 5 dk kaynatılır ve çay olarak içilir günde 2 - 3 defa içilmesi tavsiye edilir.

Toz olarak kullanım şekli, bir çay kaşığı zerdeçal yaklaşk 3 gr kadar gelmektedir bala karıştırılarak yenilebilir ya da süte eklenerek içilebilir. Yemeklerde baharat olarak kullanılabilir. Verdiği sarı renk dolağısıyla boyamada kullanılır. Bilinen bir yan etkisi yoktur önerilen dozjın üstüne çıkılmaması tavsiye edilir. Hamileler ve bebeklerde kullanmayınız.

Nerelerde kullanılabilir?


Fümeler, turşular, zerde ve bazı keklerde kullanılır. Yumurtalı yemeklerde de kullanılmaktadır. Çorbalara ilave edilir ve safranın kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Bir miktar margarini erittikten sonra içine zerdeçal ekleyerek sebzeler, makarna ve patatesin üzerine dökerek bir sos elde edebilirsiniz

Zerdeçal: Bilimselliği çok araştırılmış bir halk ilacı

Bir halk ilacı ve baharat olarak bildiğimiz zerdeçal aslında birçok hastalığın önlenmesinde ve hatta tedavisinde önemli roller oynar. Güney Asyalıların çok tükettiği zerdeçal ile ilgili binlerce araştırma yapılmıştır. Fakat ucuz olması nedeni ile ilaç sanayinin gözdeleri arasında değildir. Zerdeçal ile ilgili bu yazıyı ilginç bulacağınızı düşünüyoruz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Rıdvan Arsuselamun aleykum zerdaçallar ilgili bilgi isteyecektim zerdeçalın kokusunun faydaları nelerdir. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize teşekkürler iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar dilerim.
  • Zerdeçal

    Kökü

    Faydaları