Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zerdeçal Faydaları Ahmet Maranki
Zerdeçal Faydaları Ahmet Maranki
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Zerdeçal Faydaları Ahmet Maranki :

Zedaçal 1 m'ye kadar boylanabilen yeşil, tek yapraklı, uçuk sarı çiçekli, etli rizomlu çok yıllık bir bitkidir. Bitkinin kurutulmuş rizomları kullanılır. Bitki, yumurtamsı bir ana rizom, parmak şeklinde yan rizomlara sahiptir. Ana rizoma ''yuvarlak zerdeçal'',yan rizomlara ''uzun zerdeçal'' adı verilir. Rizomlar sarı renkli olup toz halde de koyu sarı renktedir. Drog çiğnendiği takdirde tükürüğü sarı renge boyar. Anavatanı Hindistan olan bitkinin tropik bölgelerde kültürü yapılmaktadır. Ülkemizde Hint safranı, safrankökü, sarıboya zerdeçav, zerdeçöp, kürküma adlarıyla da bilinir.

Zerdeçalın Kullanım Alanları

Sağlıkta: Kürküminin safra artırıcı etkisi ispat edilmiştir. Safra kesesinde kasılmayı uyararak kesenin boşalmasını sağlar .Bu yüzden safra rahatsızlıklarında kullanılır. Aayrıca iltihap giderici etkisi de belirlenmiştir. Esas olarak hazmı kolaylaştırıcı ve gaz gidericidir. Peptik ülser ve ağrılarında,inflamasyon giderici etkisiyle romatizmal artritte diyarede ve haricen deri rahatsızlıklarında kullanılabilir. Halk hekimliğinde, astım, çıban, soğuk algınlığı, epilepsi, baş dönmesi, böcek sokmaları, Sarılık ve mantara karşı ayrıca Süt salgılanması için kullanılmıştır.

Gıdada: Tadı baharlı, portakalsı, zencefilsi ve çok hafif acı lezzettedir. Daha çok jelatin ve pudingler, çeşni maddeleri, hazır çorbalar, etler ve turşularda kullanılır. Gıdalar için uygun doğal renk katkılarının en önemlilerinden biridir. Ayrıca ipekli kumaşlar ve ince derilerin boyanmasında kullanımaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Zerdeçal

Faydaları

Ahmet

Maranki