Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zencefil Zararları
Zencefil Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Zencefil Zararları :

Zencefilin faydaları olduğu gibi aşırı kullanımdada zararları vardır.Aşırı kullanımın hamilelerde düşüğe sebep olabilir.Çocuklarda kullanılacaksa yetişkinlerin kullandığı miktarın üçte biri kadar kullanılmalıdır.Zencefilin zararları başlıklı makalemize ulaşmak için tıklayınız.

ZENCEFİLİN ZARARLARI NELERDİR?

Aslında bu soruyu sormadan önce zencefilin zararlı olup olmadığını ve neden zararlı olabileceğini tartışmak gerekir. Özellikle son zamanlarda araştırma üzerine araştırma yapılarak defalarca rüştünü ispatlamış şifalı bitkilerdendir zencefil(Zingiber officinale). Sayısız araştırmada, sayısız hastalığa şifa olarak hastaların “bilimsel alternatif” olarak imdadına yetişen zencefil artık modern tıp tarafından da tasvip edilmekte ve eczanelerde ön sıralardaki yerini almaktadır.

Zencefil öksürük, üşüme, mide bulantısı, dolaşım sistemi hastalıkları, kas hastalıkları ve romatizmal rahatsızlıkları gibi birçok problemde başarı ile kullanılmaktadır. Binaenaleyh zencefili elbette tabiri caizse “ayarında” kullanmak gerekir. Aslında her şifalı bitki tıpkı ilaçlar gibi şifa olabilmesi için uygun zamanda, uygun sürede ve uygun dozda alınması icap etmektedir. Bir an önce şifa bulayım diye şifalı bitkilere aşırı yüklenmek “kaş yapayım derken göz çıkarmak” deyimine eşdeğer sonuçlar doğurmasına neden olur.

ZENCEFİL KULLANIMI

Zencefil aşırı dozda alınmamalıdır. Günlük 4 gramın üstünde alınması tavsiye edilmemektedir. Özellikle çocuklarda kullanılacaksa yetişkinler için tedarik edilen miktarın üçte biri kadar kullanılmasına özen gösterilmelidir. İki yaşından küçüklerin kullanması önerilmemektedir.

Hamile ve emzikli kadınlarda kullanılırken doktor yönergesi doğrultusunda alınmalıdır. Gebelikte kullanım özellikle ilk iki ayından sonra olmalı ve günde dört kez 250 mg‘ dan fazla olmaması esas kuraldır.Kullanılmak üzere hazırlanan zencefil aynı anda değil de, günün değişik saatlerine dağıtılarak kullanılmalıdır.

KOMPLİKASYONLAR(YAN ETKİLER)

Zencefil, kararınca alındığında komplikasyonlara neden olmamaktadır. Fakat uzmanlar tarafından fazla alınması sakıncalı olabilmektedir. Zencefilin olası yan etkileri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Zencefil yakıcı ve keskin kokusu nedeni ile yüksek ölçekte alınması mide ekşimesi ve tahrişlerine neden olabilmektedir.

Gene aşırı dozda kullanım çeşitli ilaçlarla etkileşimlere olanak sağlar. Özellikle kan sulandırıcılar veya pıhtılaşma önleyicilerle(antikoagülan) kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Zencefilin Kan Sulandırıcı etkisi göz önünde bulundurulmalıdır.

Doz aşımı ritim bozuklukları(aritmi), deri döküntüsü ve depresif etki de yapabilmektedir.

Zencefil safra salgısının artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle safra sorunları olan kişiler kullanmadan önce doktor tavsiyesi almalıdırlar.

Cerrahi operasyon öncesi kan sulandırma özelliğinden dolayı zencefil kullanımı durdurulmalıdır.
Doktorlar olarak bu süreyi 3-4 gün olarak nitelendirmektedirler. Fakat operasyon sonrası bulantıları önlediğinden dolayı zencefil kullanılması doktorunuzun inisiyatifindedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Berna Yularzencefilin fazla tüketimde mide bulantısı yaptığını duymıuştum ben genelde yemeklerime zencefil katarım. özellikle etli yemeklerime. bir zararını görmedim ama . acaba yemneklere katıldıgında kaynadığı için zararı ortadanmı kalkıyor.. iyi akşamlar
  • Haşim Haytaoğlumerhaba sitesine google aralarından ulaştım. yaklaşık 2 senedir hiç geçmeyen mide bulantım var kimi zaman çok kimi zaman daha haf ama hiç geçmeyen bir bulantı. gastroentoloji uzmanı reflü ve gastritim olduğunu söyledi axid ve nexium verdi 3 ay oldu ama şikayetlerim git gide dahada artıy. yerimde duramıyum günlük iş yaşantımı cok fazla etkiliy. her sabah sanki evden cenaze çıkmış gibi huzursuzum. 1 seneden fazla psikiatri tedavisi gördüm uzman dokt tedavi öncesinde mide bulantımın psikolojik oldugunu söylemişti fakat tedavi sonrasında baktıki bir değişiklik yok o kadar ilacıda boşuna yemiş oldum. sürekli gaz ve ishal durumumda oluy bağırsaklarım nmal değil. ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim. gerçekten midemi bulandıran şey gastritmi yada reflümü.
  • Şifa MarketMide bulantısı kusacakmış gibi olmak,kusmak da karın etrafındaki kasların ani ve kuvvetli kasılması sonucu midenin boşalmasıdır.Nane mide bulantısı ve kusmayı önler.bunun için size nane karışımlı setimizi önerebiliriz.detaylı bilgi için lütfen linkimizi tıklayınız. geçmiş olsun Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
    http://sifamarket.com.com/bitkisel/md-blnts-nane-karisimli-set.html
  • Zencefil

    Zararları