Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zencefil Otu Ne İşe Yarar
Zencefil Otu Ne İşe Yarar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Zencefil Otu Ne İşe Yarar :

Zencefil Otu Dünyada Milyonlarca İnsan Tarafından Değişik Amaçlarla Kullanılır. Özellikle Birçok Hastalığa Şifa Olarak Kullanılmaktadır. Zencefil Hakkında Detaylı Açıklamalar Makalemizde Yer Almaktadır.

Zencefil Otu Ne İşe Yarar
*Zencefil kökü yüzeydeki kan damarlarının genişlemesine sebep olur, bu nedenle ilk önce terletir ve ateşi düşürüp rahatlatır.

*Zencefil suyu özellikle soğuk algınlığına yakalanılacağı hissedilirse sık sık içilmeli. Yada 10 gr zencefil, 5 gr havlıcan, 5 gr karanfil, 10 gr Tarçın karıştırılır. 1.5 kg suda bal veya nöbet şekeri ile kaynatılır. Soğuduktan sonra içilir.

*Sinüs iltihabı ve balgam atılmasına yardım eder. Astımı önler. Nefes darlığı ve astımda bir miktar balın içine toz biber ve zencefil konur, yıkanmamış amerikan bezine sürülüp göğse sarılır.

*İştah açıcıdır, ishali keser, kusmayı önler. Hazımsızlığı, barsak gazlarını, karın ağrısını, karaciğer tıkanıklılığını, karaciğer rahatsızlıklarını , mide üşütmelerini, ağrıyı, sızıyı ve unutkanlığı giderir. Bronşite iyi gelir. Soğuk algınlığını, bedeni ve zihni zafiyeti giderir. Yatıştırıcıdır. Mide için ve kuvvet verici olarak, 10 gr toz zencefil 500 gr süzme bal ile karıştırılıp yenilir. Zencefil yağının da hazmı kolaylaştırıcı ve gaz söktürücü etkisi vardır.
Zencefil çayı bal ile tatlandırılıp içilir. *Diş ağrısını geçirir. Zencefil sirkede kaynatılıp bir yudum ağızda tutulur.

*Kaynatılarak içilir veya sürme olarak göze çekilirse gözün görme gücünü arttırır.

*Zencefil, havlıcan, şam fıstığı, bal yeteri kadar alınarak macun yapılır ve birer ceviz büyüklüğünde günde üç defa yutulursa bel, bacak ağrıları ve romatizmaya iyi gelir. Fıstıkla beraber yenilirse benzer etkiyi gösterir.

*Afrodizyak etkisi vardır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Zencefil

Otu

Ne

İşe

Yarar