Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zencefil Faydaları Ve Zararları
Zencefil Faydaları Ve Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Zencefil Faydaları ve Zararları. Zencefilin ciddi zararları ve yan etkileri yoktur ancak zencefil kullanımı sırasında aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Zencefilin birçok hastalığı önlemede faydası vardır. Faydaları
Vücudu terletir. İltihap önleyici etkisi ile özellikle eklem iltihaplarına karşı oldukça faydalıdır. Soğuk algınlığına iyi gelen zencefil, balgam söktürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Bulantıları gidermeye yardımcı olur ve kusmayı önler. Vücut direncini, bedensel ve zihinsel gücü arttırır. Mikrop öldürücüdür.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucudur. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra kan damarlarını genişleterek Romatizma ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olur. Bağırsak bozukluklarını giderir. İshali keser. Cinsel isteği arttırır.

Zararları
Her ne kadar yetişkin olsanız da günlük 4 gramdan fazla zencefil almayınız. Bu doz normaldir günlük 4 gramın üzerindeki dozlar yaygın göğüs yanması şikayeti doğurur.
1- Bulantılar ve gaz şikayetlerinde= günlük “yiyeceklerle birlikte olmak koşuluyla”
2-4 gr arasında zencefil alınmalıdır. Eğer toz halinde alınacaksa 0.25-1 gr arasında toz 1.5-3.0 mL suyla (bu 30-90 damla demektir) karıştırılır. 2- Soğuk algınlığında, baş ağrılarında, veya Grip gibi hastalıklarda= 2-3 dilim yaş zencefil veya 0.5 gr toz zencefil çay ve bal karışımına atılarak sıcak alınır. Bu seans günde 2-3 kere tekrarlanır.
3- Adet sancılarının giderilmesinde= günlük 1 gr toz zencefil alınabilir bu tos zencefil 20-30 damla suyla extrakt haline getirilir ve 3-4 defada tüketilir. İstenirse bal veya tatlı ile karıştırılabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Aydın Semizzencefili daha çok solunum yolu enfeksiyonlarında iyi oldugunu biliyoruz ama okudumda bir çok faydası varmış mesela eklem sorunu yaşaayn bir yakınım var. burdan aldıgım bilgiyi kendisine ileteceğim oda yararlansın . tüm şifa doğada aslında biz bilmiyoruz
 • Zeynep Künkülzencefilin anne sütü azaltıcı etkisi varmı?
 • Şifa MarketAnne sütündeki kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum gibi mineraller annenin depolarından sağlanmaktadır.Bazen bu minerallerde azalmalar dolayısıyla da anne sütünde bir azalma olmaktadır.Rezene ve çemen otu içeriğindeki bileşenler sayesinde tam bir mineral deposudur.Bu durumda size rezene karışımlı setimizi önerebiliriz.Setimizi incelemek için lütfen linki tıklayınız. Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/st-arttrc-rezene-karisimli-set.html
 • Zencefil

  Faydaları

  Ve

  Zararları