Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Zencefil Çayının Hazırlanışı İbrahim Saraçoğlu
Zencefil Çayının Hazırlanışı İbrahim Saraçoğlu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Zencefil Çayının Hazırlanışı İbrahim Saraçoğlu :

İbrahim Saraçoğlu özellikle kış aylarında kullanılan zencefil çayının tarifini verdi. Zencefil çayını sadece suda kaynatarak hazırlayabiliriz veya diğer bitkiler ile birlikte karıştırarak hazırlayabiliriz. Aşağıda bitki karışımı ile yapılan zencefil çayı tarifini bulabilirsiniz.

Zencefil Çayı İçin Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler
- Zencefil
- Gelincik
- Ihlamur
- Maydanoz
- Nar Suyu
- Şeker

Zencefil Çayı Hazırlanış Şekli: Üç tutam zencefil, birer tutam gelincik ve ıhlamur, yarım tutam maydanoz, bir fincan nar suyu arıtılmış suda on dakika kaynatılır. Elde edilen demleme şeker ile tat­landırılarak yemeklerden önce bir bardak içilir.

Zencefil Çayı Faydaları
- İştahı açmakta, tükürük ifrazatını fazlalaştırmada ve hafızayı kuvvetlendirmede zencefil çayının etkin yararlan vardır.

- Zencefil çayı, her gün içilirse Cinsel gücü tahrik et­mede ve meniyi artırmada da faydası görülür.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır: Zencefil çayını yalnızca zencefil ile hazırlayıp içebileceğiniz gibi diğer şifalı bitkiler ile karışım yaparakta içebilirsiniz. Bu nedenle sizin için iki ayrı tarifimiz var. Önce zencefil çayı tarifimizi verelim.

Zencefil Çayı Tarifi: Bir yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefili 1 litre klorsuz suyla kaynatın. Altını kapatın ve bal etkeyin. Soğuduktan sonra limonla karıştırıp için.

Zencefilli Karışık Bitki Çayı tarifi
Kaynamakta olan 4 fincan suyun içerisine 1 tane büyük taze zencefil atılır. 1-2 yaprak taze nane, 1 çubuk tarçın, 4 Kakule tanesi, 3 diş karanfil, 1-2 tane kök kuru zencefil ilave edilir. Malzemelerin tümünü ilave ettikten sonra ağzı kapalı olacak şekilde 15 dakika demlenmesi beklenir. Bu işlemden sonra 2 kaşık siyah çay yada arzunuza göre 1 kaşık yeşil çay eklenir. 5 dakika daha beklendikten sonra zencefil çayımız hazır. İsterseniz şeker atın, isterseniz bal kullanın. Yalnız bal kullanacaksanız çayın fazla sıcak olmamasına özen gösterin. Zira sıcak karışımlara bal ilave etmek sağlık açısından zararlı olabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Bahadır Soysalaslında zencefili yemeklere de katmak çok iyi. eskiden osmanlı mutfagında vazgeçilmez bir baharttı zencefil zamanla unutuldu. ama kış aylarında enfeksiyon soguk algınlıklarına karşı zencefilin çayı birebir faydalı. haftada bence 2-3 fincan içilirse hastalıklardan koruınmuş oluruz. verdiğinz bilgiler için teşekkür
  • Zencefil

    Çayının

    Hazırlanışı

    İbrahim

    Saraçoğlu