Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Yulaf Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır
Yulaf Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Yulaf zayıflamak için nasıl kullanılır; yulaf kepeği bulamayanlar, yulaf ezmesi de kullanabilirler. Ama yulaf ezmesinin, kepeğe oranla daha fazla tüketilmesi gerekecektir. Detaylı bilgiler makalemizde yer almaktadır.

Yulaf Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır
Yulaf; diğer tahıllara göre daha yüksek oranda çözünür posa içeriyor. Ayrıca demir, manganez, çinko ve E vitamini, tiamin, niasin, riboflavin, folat ve diğer B grubu vitaminlerinin de kaynağıdır.

Yulaf aynı zamanda iyi bir selenyum deposu. Selenyum ise vücut için önemli bir antioksidan, Astım ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu, DNA tamiri ve özellikle kolon kanseri olmak üzere kanser riskini azalttığını da söylemek de fayda var. Yulaf, magnezyum minerali açısından da zengin. Magnezyum, vücudun glukoz ve ensülin salınımında görev alan 300''den fazla enzimi destekliyor. Yulaf bu olumlu etkilerinin yanı sıra barsak ve sindirim sistemine da yardımcı.

Bu etki için yulafın içinde bulunan ''betaglukan'' dediğimiz etken maddeden düzenli olarak günde en az üç gram alınması gerekiyor. Yulaf betaglukanının kan şekeri üzerindeki etkileri hakkında yapılan araştırmalar, yemek sonrası kan şekerinin yüzde 36 seviyesinde düşük çıktığını göstermekte.

Ayrıca yemek sonrası oluşan fazladan ensülin ihtiyacının da yüzde 44 gerilediği görülüyor. Düzenli tüketim ile ''kötü'' LDL kolesterolünüzü düşme ve toplam Kolesterol seviyenizde de yüzde 10''a kadar varan bir azalma sağlamakta. Yulaf betaglukanının kolesterolü düşürücü etkisi son 20 yılda yapılan pek çok detaylı araştırma ile ortaya koyulmuş.

Yulaf Betaglukanı Nedir?
Yulaf betaglukanı suda çözünen bir lif. Suyla birleşince jel oluşumu meydana getiriyor. Sağlık üzerindeki olumlu etkilerin sırrı da bu bal kıvamındaki jelle ilişkili.Jel olmazsa etki de olmuyor. Günde üç gram yulaf betaglukanı alabilmeniz için en az 2-3 porsiyon yulaf tüketmeniz gerekmekte ya da eczanelerde bulabileceğiniz betaglukanı hesaplanmış doğal yulaf gevreğini de kullanabilirsiniz

Fazla Yulaf Yemenin Bir Yan Etkisi ya da Zararı Olabilir mi?
Yulaf ya da betaglukan ile zenginleştirilmiş ürünler yemenin bilinen zararlı bir yan etkisi yok. Yetişkin bir kişi günde 25-30 gram kadar lif tüketebilir, bu da sağlığını olumlu etkiler.

Yulafı Daha Fazla Nasıl Tüketebilirsiniz?
Benim sevdiğim ve önerdiğim, yulaf ezmesinin su ya da sütle kaynatıldıktan sonra bir kaşık bal eklenerek sıcak bir öğün olarak sabahları tüketilmesi. Betaglukanı zenginleştirilmiş yulaf gevrekleri ise ara öğünlerde sade ya da yoğurtla birlikte tüketilirse uzun süreli tokluk verdiği için abur cubur yemenizi engelleyerek kilonuzu korumanızı sağlar, bu gevrekleri çorbanıza da ekleyebilirsiniz.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Hasret Tarıkyulafı zayıflama için kullanmayı düşünüyorum . dişlerime bir zarar verirmi acaba . yulafın dişlere zarar verdiğini duymuştum doğrumu aacaba. bir ayda ortalama kaç kilo verebilirm yaklaşık 15 kilo fazlam var. önerinizi bekliyorum
 • Serpil Doğuhocam yulaf ı yulaflı ekmekler oluyor .. yani normal somun ekmeği yerine yulaf ekmek yemek bize yardımcı olurmu ?
 • Serpil DoğuMerhaba size bişe sormak istiyorum ; Yulafı zayıflamak için kullanırken diğer bitkiler gibi ciddi zararları varmı yada yan etki yaparmı eğer yaparsa bu yan etki ve zararlar ne gibi olur. İlaveten 7 yasında bir kzıım var normal yaşıtlarına göre kilosu fazla yulafı 7 yasındaki cocugum için de kullanabilirmiyim. çocuguma yan etkisi veya zararları olurmu olursa eğer yan etkisi ve zararları ne olabilir. Yulaf için kullanımı dısında baska önerebileceğiniz herhangi bir bitki varmı Yada ylafı en etkili olarak nasıl kullanmalıyız.
 • Saliha SaçMerhaba size bişe sormak istiyorum ; Yulafı zayıflamak için kullanırken diğer bitkiler gibi ciddi zararları varmı yada yan etki yaparmı eğer yaparsa bu yan etki ve zararlar ne gibi olur. İlaveten 7 yasında bir kzıım var normal yaşıtlarına göre kilosu fazla yulafı 7 yasındaki cocugum için de kullanabilirmiyim. çocuguma yan etkisi veya zararları olurmu olursa eğer yan etkisi ve zararları ne olabilir. Yulaf için kullanımı dısında baska önerebileceğiniz herhangi bir bitki varmı Yada ylafı en etkili olarak nasıl kullanmalıyız.
 • Şifa MarketZayıflamada yulafın faydaları yadsınamaz ve bilinen bir gerçektir. her yaştan kişi kullanabilir herhangibir yan etkisi yoktur. günde 2 kez kullanabilirsiniz. iyi günler
 • Yulaf

  Zayıflamak

  İçin

  Nasıl

  Kullanılır