Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Yakı Otu Çayı Ne İşe Yarar
Yakı Otu Çayı Ne İşe Yarar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Yakı Otu Çayı Ne İşe Yarar. Günde Bir Defa Bir Bardak Sıcak Suya Bir Tatlı Kaşığı Yakıotu Konur, On Dakika Demlendikten Sonra İçilir. Prostat Sorunları Başta Olmak Üzere Vücutta Biriken Zehirli Maddelerin Dışarıya Atılmasını Sağlar.

Yakı Otu Çayı Ne İşe Yarar

Willow Tea 150 gram

Yakıotu (Epilobium sp); pek çok çeşitleri bulunan (yaklaşık 40) çok yıllık bir bitkidir. Bu çeşitlerden faydalı olanları şunlardır: Pembe Yakıotu (Epilobium roseum), Küçük Çiçekli Yakıotu (Epilobium parviflorum), Dağ Yakıotu (Epilobium montana), Koyu Yeşil Yakıotu (Epilobium opcurum), Kama Yapraklı Yakıotu (Epilobium lanseolatum), Tepe Yakıotu (Epilobium collinum), Bataklık Yakıotu (Epilobium palustre), Çakıl Yakıotu (Epilobium fleisheri) ve Alp Yakıotu (Epilobium anagallidifolium) faydalı olan cinstendir.

Şifa verici özellikleri olan yakıotları, kırmızı beyaz ve uçuk pembe çiçeklerinden ötürü diğerlerinden ayrılırlar. Saplarından çıkan tohum borularının ucunda çiçekleri açar, daha sonra bu borular açılır ve küçük tohumların aralarına gömüldüğü beyaz ipeksi tüyler çıkar. Yakı otları nispeten sıcak, gölgeli bölgeleri ve besin maddesince zengin toprakları severler.

Özellikle su kenarlarında ve rutubetli ormanlarda sık rastlanan bu bitki için en uygun toplanma zamanı çiçeklenme dönemidir. Batı, Orta Anadolu ve adalarda nadir olmasına rağmen yakıotu bütün Türkiye'de bulunmaktadır. Yakıotunun, sap, yaprak ve çiçekleri tannidler, Beta-Sitosterin şekerler ve flavonlar içermektedir

Bütün halindeki bitki (sap, yapraklar ve çiçekler) demet yapılarak havadar ve gölgeli bir yerde asılarak kurumaya terk edilir. Demetler iyice kuruduktan sonra ince bir şekilde kıyılır. Hazırlanan bu materyal, hava almayacak şekilde kaplarda muhafaza edilir. Faydalı olan yakıotu türlerini, küçük çiçekli oluşu ve çiçek renklerinin ise kırmızımsı açık pembe veya beyazımsı oluşundan tanıyabilirsiniz. Diğer yakıotu türleri ise kullanılmaz.

Uyarılar: Yakıotu ile yapılan 2 haftalık kürden sonra 2-3 gün ara vermek gerekmektedir. Bazı kişilerde Kabızlık görülebilmektedir.

Çay Hazırlamak: Bir tatlı kaşığı yakıotu, 1 su bardağı kaynar su ile haşlanır (demlenir). Su bardağının ağzı kapatılarak yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır, bu süre sonunda süzülür.

Yeni demlenmiş çay, sabah aç karnına ve akşam yemeğinden yarım saat önce olmak üzere yalnızca günde 2 defa 1‘ er bardak hazırlanarak içilir. Tavsiye edilen kür süresi 2 haftadır. 2 haftalık kürden sonra 2-3 gün ara vermek gerekmektedir. Yakıotu genellikle ısırganotu ile eşit oranda karıştırılarak kullanılmaktadır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Yakı

Otu

Çayı

Ne

İşe

Yarar