Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Yaban Mersini Nasıl Tüketilir
Yaban Mersini Nasıl Tüketilir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Yaban Mersini Nasıl Tüketilir :

Üzüm familyasından gelmekte olan Yaban Mersini, bir çeşit şifalı bitkidir ve bir çok hastalığa çare olmaktadır. Yaban mersini tüketimi hakkında detaylı açıklamalar makalemizde yer almaktadır.

Yaban Mersini Nasıl Tüketilir
Yaban mersini, su, çay, şurup ya da kapsül olarak kullanılabilir. En popüler kullanım şekli, çaydır. Su kaynadıktan sonra üzerine yaban mersini dökülür ve 5 dakika demlemeye bırakılır. Daha sonra süzülerek servis yapılır. Yaban mersininin vücuda herhangi bir zararı bulunmamıştır ancak, hamile bayanlar ve küçük çocuklar, kullanmadan önce doktora danışmalı, gerekli doz ayarlamasını yaptırmalıdır.

Likapa taze meyve olarak kullanılabildiği gibi kurutulmuş olarak ta kullanılabilir. Diğer yandan marmeladı da oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Aktarlardan elde edilen genelde kurutulmuş meyveler çay şeklinde demlenip içilebilmektedir. Ayrıca meyve sularına katılan bir kokteyl tamamlayıcı olarak kullanıldığı da sık karşılaşılan bir durumdur.

Yaban Mersini Çayı Yapımı: Kurutulmuş olan yaban mersini meyvesinin üzerine kaynar suy dökerek, 5 dakika demlendirmeye bırakılır. Süzülerek içilir.

Yaban mersininden hergün bir-iki su bardağı kadar yemek gerekir. Likapa taze meyve olarak kullanılabildiği gibi kurutulmuş olarak ta kullanılabilir. Diğer yandan marmeladı da oldukça yaygın olarak tüketilmektedir. Aktarlardan elde edilen genelde kurutulmuş meyveler çay şeklinde demlenip içilebilmektedir.

Doğadaki taze meyveler içerisinde en yüksek Antioksidan miktarını içerisinde barındıran Yaban Mersini, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu bakterilere karşı koruyan anti bakteriyel bir özellik arz etmektedir. Yaban Mersini içerisine bulunan B, C, E, A vitaminleri ile, bakır, selenyum, çinko, demir (demir elementi kanın oksijen taşıma kapasitesini artıran, metabolizma hızlandıran bir elementtir.) gibi önemli mineraller bakımından zengin oluşu da bağışıklığın ve metabolizmanın güçlendirilmesi işlevini görmektedir. Vücutta yaşlanmayı hızlandıran kandaki serbest radikallerin de olumsuz etkilerini önleyen Yaban Mersini, içerisinde bulundurduğu Antosiyanin isimli antioksidan ile dünyadaki en zengin antioksidan barındıran meyvesi unvanını elde etmiştir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Kadir Pamukselam ben kadir yaban mersini bitkisi hakkında bilgi almak istiyorum yararları ve zararları nedir nasıl kullanılır beni bilgilendirirmisiniz en kısa sürede cevabınızı bekliyorum teşekkürler iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar.
  • Yaban

    Mersini

    Nasıl

    Tüketilir