Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Vitaminler Ve Özellikleri
Vitaminler Ve Özellikleri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Vitaminler Ve Özellikleri :

A Vitamini: Balık eti, balık yağı, tereyağı, sebze ve meyvelerde bulunur. Isı, ışık ya da havada çabuk parçalanır. Görme işlevinde doğrudan rol oynar ve gözde ağ tabakada yer alan bir pigmentin bileşiminde bulunur. Eksikliğinde; sıklıkla göz ve epitel dokularında ortaya çıkan çeşitli bozukluklar görülür.

B Vitamini;
B1 Vitamini: Tahıl; özellikle tahılların tohum ve kepeğinde ve bira mayasında bulunur.Vücutta uzun süre depolanmadığından sürekli olarak alınması gereklidir. Eksikliğinde; kusma, iştahsızlık, huzursuzluk, nefes almada zorluk, kalp çarpıntısı, morarma, kalp yetmezliği, merkezi sinir sistemi bozuklukları, ses kaybı, görme bozuklukları ile beriberi hastalığı yaşanabilir.

B2 Vitamini: Kesilmiş sütün suyu ve yumurta akında bulunur. Bitkisel ve hayvansal bütün hücrelerde aynı anda etki gösterir ve mide bağırsak bakterileri tarafından sentezleri yapılır. Eksikliğinde; dudaklarda kızarma, dudak kenarlarında çatlama, dilde iltihaplanma, göz yuvarlarında aşırı derecede kanlanma, ışığa karşı anormal düzeyde duyarlılık, deride yağlanma pullanma ve iltihaplanma görülür.

B5 Vitamini: Bira mayası, fındık, buğday, yumurta ve tavukta bulunur. Böbreküstü bezinin fonksiyonunda ve antikorların yapımında çok önemlidir. Eksikliğinde; baş ağrısı, baş dönmesi, kas güçsüzlüğü gibi durumlar görülmüştür.

B6 Vitamini: Bitkiler ve hayvanlar dünyasında çok bulunur. Aminoasitlerin oluşumu ve yıkılmasında, bu nedenle canlı dokular da proteinin bireşimlenmesinde işlev görür. Yağ ve karbonhidrat metabolizmasında belirli süreçlerde de rol oynar. Eksikliğinde; nevrit, EEG değişiklikleri, koordinasyon bozuklukları, duyu kusurları, dalgınlık, uykusuzluk, bebeklerde ve çocuklarda havale, kansızlık, huzursuzluk, sinirlilik, baş ağrısı, görme problemleri, sık enfeksiyonlara yakalanma, adale zayıflığı ve krampları oluşabilir.

B12 Vitamini: Yumurta, et ve Süt ürünlerinde bulunur. Hayvanlarda akyuvarların gelişmesinde rol oynar. Eksikliğinde; vücudun karbon ünitesi metabolizması ve protein sentezlerinde bozukluklar görülür.

C Vitamini: Turunçgiller ve taze sebzelerde bulunur. Toksik niteliği hemen hemen sıfırdır. Eksikliğinde; skorbüt, Diş eti kanamaları ve çekilmeler, enfeksiyonlara karşı dayanıksızlık ve zor iyileşme, deride küçük kanamalar, halsizlik ve iştahsızlık, burun kanamaları, ağız içinde yaralar, diş kayıpları, eklem şişmeleri, kemik ağrıları, nefes darlığı, çocuklarda büyümenin yavaşlaması, enfeksiyonlara karşı vücut direncinin azalması ve sık mikrobik hastalıkların gelişmeye başlaması görülmektedir.

D Vitamini: Balık yağı, karaciğer ve tereyağında bulunur. Güneş ışığının etkisiyle deride sentezlenir. Eksikliğinde; raşitizm, huzursuzluk, baş terlemesi, kaşıntı, Uyku bozuklukları, ileriki aşamalarda kas güçsüzlüğü, kafatasında yumuşama, asimetri, bebeklerde büyümüş bıngıldak, kafatası büyüklüğü ve geciken bıngıldak kapanması, dişlerin geç çıkması, diş çürümeleri, diş minesi bozuklukları, uzun kemiklerin bükülmesi, kemiklerde çabuk kırılmalar ile sırt kemiğinde eğrilikler ve kalça kemiğinde bozukluklar görülür.

E Vitamini: Yağlarda, buğday başağından çıkarılan yağda ve marulda bulunur. E vitamini bitkiler dünyasında çok bol bulunduğundan insanda bunun yokluğu çok az rastlanan bir durumdur. Eksikliğinde; kansızlık ve vücutta sıvı toplanmasına bağlı şişkinlikler görülmektedir.

K Vitamini: Bitki yapraklarında bulunur ve bağırsak bakterileri tarafından oluşturulur. Pıhtılaşma açısından önem taşır. Eksikliğinde; diş etinde kanamalar, yaralar, burun kanamaları gibi şikayetler oluşabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Vitaminler

Ve

Özellikleri