Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Vitaminler Ve Faydaları
Vitaminler Ve Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Vitaminler Ve Faydaları :

Vitaminlerin kullanılmasında bilinmesi gereken herşey makalemizde bulunmaktadır.Makalemize göz atmak için aşağıdaki linki tıklayınız.

Vitaminin Yararları ve Önemi Nelerdir?
Sağlığımızı en üst seviyede devam ettirmek için, bu önemli maddelerin vücudumuzda yeterli miktarda bulunmasını sağlamak gereklidir. A vitaminin yararları : Göz sağlığını korumak için gereklidir. Gece körlüğünü önleyici etkinliği vardır. Cilt, tırnak ve saçların sağlıklı olmasını sağlar. Cilt, saç, dişler ve kemiklerin oluşum ve korunması için A vitaminine gereksinim vardır.

B vitaminin yararları
B1 vitamini : Karbonhidratları parçalayarak vücuda enerji temin eden glikoza dönüşmesinde etklidir. Sağlıklı bir sinir sistemi için gereklidir.
B2 vitamini : Karbonhidrat, protein ve yağların enerjiye dönüştürülmesinde görev alır. Kataraktı önler. Göz yorgunluğunda rahatlatıcıdır.
B3 vitamini : Besinlerden enerji elde edilmesinde rol oynar. Pellegrayı önler. Kan dolaşımını düzenler.
B5 vitamini : Karbonhidrat protein ve yağın enerjiye dönüşmesine yardım eder. Antikor yapımında rol oynar. AntiStres özelliğiyla tanınır.
B6 vitamini : Protein ve karbonhidrat metabolizmasında görev alır. Sağlıklı sinir sistemi için gereklidir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynar.

Biyotin : Saç sağlığı için gereklidir. Diğer B vitaminleri gibi protenin, karbonhidrat ve yağların enerjiye dönüşümünde rol oynar. B vitaminlerinin kullanımında faydalıdır.

Folik asit : Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Sağlıklı cenin gelişimi folik asite bağlı olduğundan hamilelik öncesi ve sırasında vücudun bu vitaminden yeteri kadarına sahip olmasını sağlamak gerekir.
B12 vitaminin yararları : B12 vitamini alyuvarların oluşumunda folik asitle birlikte çalışarak kansızlığı önler. Sinir sisteminin sağlığı için gereklidir.
C vitaminin faydaları : Hücreleri dokuları oluşturmak için bağlayarak bedeni bir arada tutan birincil madde olan kolajen oluşumunda rol oynar. Serbest radikallere karşı korur. Dişeti sağlığı için faydalıdır. Enfeksiyonlara karşı direnç oluşturur. Damarların sağlıklı olmasını sağlar. Yaraların iyileşmesinde de yararlıdır.

D vitaminin faydaları : Kemiklerin güçlenmesinde gereklidir. Kalsiyum ve fosforun emiliminde önemlidir. D vitamini eksikliği kemik ve kas güçsüzlüğüne neden olur.
E vitaminin faydaları : Antioksidan etkiye sahiptir. Kalp ve bazı kanser türlerine karşı koruyucudur. Damarları güçlendirir. Cilt için yararlıdır.
K vitaminin faydaları : Kanın pıhtılaşması için gerekli olan protrombinin yapımında rol oynar.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Vitaminler

Ve

Faydaları