Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Vitamin Destek
Vitamin Destek
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Vitamin Destek :

Vitaminler, enzim sistemlerinde hayati rol oynayarak vücudumuzun metabolik işleminin temel kısımlarından birini oluştururlar. Bu temel beslenmenin herhangi birinde oluşacak olan herhangi bir eksiklik, sağlığımız üzerinde ciddi olumsuzluklar yaratabilir. Bu nedenle, sağlığımızı en üst düzeyde sürdürmek için, bu önemli maddelerin vücudumuzda yeterli miktarda bulunmasını sağlamalıyız.

Vücut vitaminlerin çoğunu kendi kendine üretemediğinden, bunları dış kaynaklardan almak zorundayız. Sağlıklı beslenme için en ideali, bu vitaminleri doğal besinler yoluyla almaktır. Ancak, modern yaşam, bugün almakta olduğumuz yiyeceklerin kalitesini de bozmuştur. Son zamanlarda Kanada‘da yapılan bir araştırma, son 50 yılda, meyve ve sebzelerin besin değerlerinin dramatik bir şekilde azaldığını ortaya koymuştur. Londra‘daki Yiyecek Politikası Merkezinde profesör olarak görev yapmakta olan Tim Lang‘in açıklamasına göre, “Büyükbabalarımızın bir tek portakaldan almış oldukları A Vitaminini alabilmemiz için, bizim bu gün sekiz portakal yememiz gerekmektedir.” Yiyeceklerimizin besin değerlerinin düşüşü ile bazı hastalıkların artması arasında doğrudan bir bağıntı vardır ve doktor toplulukları önlem almamız gerektiği konusunda bize önerilerde bulunmaya başlamıştır. 2002 yılında yayınlanan bir makalede, Amerikan Tıp Derneği Dergisi (JAMA), “tüm yetişkinlerin vitamin desteği almalarının akıllıca olduğunu” belirtmektedir. Yetersiz ve sağlıksız bir beslenme nedeniyle oluşabilecek vitamin eksikliği sorununa karşı vitamin takviyesi kullanma eğilimi son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.
Doğru Vitamin Takviyesiyle Sağlık ve Enerjimize Kavuşmak

Amerikan Sağlığa Yararlı Yiyecekler Derneği tarafından yapılan bir araştırma (1999 Kışı), tüketicilerin sadece % 2,5′unun hem toksik olmayan hem de etkin olan sağlığa yararlı bir ürünü seçeceklerini ortaya koymuştur. Sağlığımızı en yüksek düzeyde sürdürebilmek için, doğru vitamin desteğini seçmek çok önemlidir. Bu nedenle, en iyi seçimi yapabilmenizi sağlayacak gerekli bilgiler aşağıda verilmiştir:

Vitaminler Hikâyenin Sadece Bir Parçasıdırlar.
En yüksek sağlık seviyesini elde etmek için vücudumuzun gerektirdiği besin maddeleri sadece vitaminler değildir. Genel sağlığımız ve vücutlarımızın sağlık problemlerine karşı direnmek için mineraller ve diğer eser besin maddeleri de gerekmektedir. Vitaminler de, vücudumuzda doğru fonksiyon gösterebilmek için bu minerallerin varlığına gerek duyarlar. Başka bir deyişle vitamin ve mineraller görevlerini yapabilmek için birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle de, tüm bu besinleri içermedikçe, alacağımız herhangi bir vitamin desteği yararsız olacaktır.Vitamin desteği alırken, vücudun sağlığını sürdürmek için gereken tüm maddeleri sağlayacak olan mineralleri, eser mineralleri, amino asitleri, antioksidanları biyoflavonoidleri ve bitki özlerini içeren Multivitamin desteğini araştırın.
Vitamin Çeşitleri; Vitaminleri suda eriyen vitaminler ve yağda eriyen vitaminler olmak üzere 2 başlıkta inceleyebiliriz.


Yağda eriyen vitaminler; A, D, E ve K vitaminleri yağda eriyen vitaminler grubunda yer alırlar. Bu vitaminler pişirilmeye karşı dayanıklıdırlar. Yağda eriyen vitaminler karaciğerde depolandıkları için fazla alım toksik etki yapar.

Suda eriyen vitaminler; C ve B vitaminleri suda eriyen vitaminlerdir. Vücutta depo edilmezler, fazla alındıkları zaman idrar ile dışarı atılırlar.
Vitamin Eksikliği Hastalıkları

A vitamini eksikliği: A vitamini eksikliğinde gece körlüğü, gözyaşının yeteri kadar salgılanamaması, gözaltı lekeleri, çocuklarda sağlıksız Diş gelişimi, deride kalınlaşma, kabuklanma ve renk koyuluğu görülür. A vitamini eksikliğinde sindirim sorunları da ortaya çıkabilir.

B1 vitamini eksikliği: B1 vitamin eksikliği beriberi hastalığına sebep olur. Ruhsal sıkıntılar, iştahsızlık, hafıza zayıflığı, ayakta karıncalanma gibi sorunlarda B1 vitamin eksikliğinde görülür.

B9 vitamini eksikliği: Anne karnındaki bebeğin gelişimi olumsuz etkilenir. Erken doğuma neden olabilir. Depresyon, yorgunluk, kilo kaybı B9 vitamin eksikliğinin yol açabileceği sorunlar.

B12 vitamini eksikliği: Anemi, sinirsel rahatsızlıklar, el ve ayaklarda uyuşma, hafıza bozukluğu, unutkanlık, yorgunluk B12 vitamini eksikliği sonucu oluşabilecek rahatsızlıklardır.

C vitamini eksikliği: Skorbüt hastalığı, c vitamini eksikliğinde meydana gelen bir hastalıktır. Dişeti kanaması, iştahın azalması, halsizlik, enfeksiyonlara karşı direncin azalması c vitamini eksikliği ile ortaya çıkabilecek sorunlardır.

E vitamini eksikliği: E vitamini eksikliği adalelerin kolay yorulmasına ve gevşek kaslara neden olur. Cilt yaşlanması hızlanır. Kısırlığa ve Cinsel isteksizliğe yol açabilir. Kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riski E vitamini eksikliği ile artırdığı düşünülmektedir.

Doğal Vitaminler Sentetik Vitaminlere Karşı
Sentetik vitaminlerle karşılaştırıldığında, doğal vitaminlerin sentetiklere göre ne kadar daha yararlı olduklarını belirten birçok bilgi bulunduğundan, eğer seçme şansınız varsa, doğal vitaminleri seçmenizi öneririz.
Son araştırmalar, doğal E Vitaminin sentetik E Vitaminine göre, vücudumuz tarafından kullanılmaya daha hazır olduğunu ve vücutta çok daha uzun süre etkin bir halde kaldığını doğrulamaktadır. Vücutlarımız vitaminleri doğal halleri ile almaya çok daha hazır görünmekte olup, sağlığımızı daha iyileştirmedeki etkinliklerini daha fazla arttırmaktadırlar. Durum böyleyken, üreticiler neden sentetik vitaminleri üretmektedirler? Yanıt basittir; Çünkü sentetik vitaminleri üretmek doğal olanlarını üretmekten daha az paraya mal olmaktadır. O halde, vücut sağlığınızı doğal olarak dengelemek için, doğal içeriklerle yapılmış olan Multivitamin desteklerini seçin.

Doğanın Sinerjisi
Doğa uyum içerisinde işlevini sürdürmekte olduğundan, yüksek kaliteli, etkin bir desteği üretmek, ayrı ayrı içerikleri birbirine karıştırmak değildir. Etkin içerikler, doğal yollarla etkileşecekleri için, bir desteğin içinde bu doğal uyumu sağlamak, uzman bilim adamları ve beslenme uzmanları tarafından yerine getirilmesi gereken bir iştir.Bu içeriklerin birçoğu birbirleri ile etkileşime gireceklerinden ve yanlış bir birleşim sağlığa zararlı etkiler oluşturabileceğinden, etkin içeriklerin birleştirilmesi çok dikkatle yerine getirilmelidir.Bir destek ürünü satın almadan önce, üreticinin güvenli ve etkili ürünler üretmek için bilimsel bir uzman incelemesi raporu almış olduğundan emin olun.

Güvenilir Bir Üreticiyi Nasıl Seçebilirim?
Amerika Birleşik Devletlerindeki destek endüstrisi çok sıkı kurallara bağlanmamış olup iyi bir doğal ürün seçmek zordur. Bazı ürünler, bulunması gereken etken maddeleri içermezlerken, bazılarında da sağlık için gerekli olan miktarı içermemektedirler. Hatta bazılarında sağlığa zararlı olabilecek maddeler bile bulunması endişe vericidir. Doğal ürün alırken, var olan en yüksek standartlarda olması ve üretim ve kalite kontrol işlemlerinin titizlikle uygulandığının garantisi olan GMP tüzüklerini uygulayan üreticileri araştırın.

O zaman, Şişede Ne Var?
Etikette yazılanlar, destek ürününüzün şişesinin içinde bulunanların garantisi olmadığından, ürün için, üretici tarafından sağlanacak olan bir Analiz Sertifikası (COA) isteyin. Bu belge, içindeki etken maddelerin kalitesi ve saflığı hakkında size doğru bilgiyi verecektir. Üretici sattığı gıda takviyesi ile ilgili bu belgeyi veremiyorsa, başka bir markaya yönelin. Sonuç olarak, vitamin desteği seçiminizde dikkatli olun. Bu destek hem bugün, hem de gelecekte sağlığınızı en iyi düzeyde tutmanıza yardımcı olacaktır.

Kadınlar için Vitamin Mineral Takviyeleri- Konu kadınlar için Multivitamin desteği seçmek olunca, seçenek çok fazladır. Bu yazı, kadınlar için en iyi vitamin desteğini nasıl seçeceğimiz konusuna odaklanmıştır.
A Vitamini Faydaları- Doğada iki değişik şekilde bulunan yağda çözülenebilen bir vitamindir.
A Vitamini İçeren Besinler- A vitamini kaynakları nelerdir, A vitamini hangi besinlerde bulunur, günlük A vitamini ihtiyacı ne kadardır?
Beta Karoten Nedir?- Beta karotenin faydaları, beta karoten açısından zengin olan besinler ve günlük beta karoten alımı hakkında bilgiler içeren bir yazı.
C Vitamini Faydaları - C vitamininin yararları ve sağlığımız açısından önemi nedir? C vitamini kaynakları nelerdir ve C vitamini hangi besinlerde bulunur. Günlük C vitamini ihtiyacı ne kadardır?
C Vitamini Eksikliği - C vitamini eksikliği sağlığımız açısından nasıl bir risk taşır, C vitamini eksikliğinde ortaya çıkabilecek sorunlar nelerdir?
C Vitamini İçeren Besinler - C vitamini hangi besinlerde bulunur, en fazla C vitamini bulunan besinler hangileridir, C vitamini deposu olan yiyecekleri tüketirken C vitamininin kaybolmaması için dikkat edilmesi gereken ayrıntılar nelerdir?
Folik Asit Nedir ? Folik asit faydaları nelerdir, hamilelikte folikasit kullanımı neden önemlidir ve folik asit günde ne kadar kullanılmalıdır?
Folik Asit Eksikliği - Folik asit eksikliğinde ortaya çıkan sorunlar nelerdir? Folik asit hangi yiyeceklerde bulunur?
B12 Vitamini Nedir ? B12 nedir ve B12 faydaları nelerdir? B12 hangi besinlerde bulunur?
B12 Eksikliği - B12 vitamin eksikliği sağlığımız için nasıl bir risk taşır?
B1 Vitamini Nedir -İlk keşfedilen B vitamini olan B1 vitamininin sağlığımız için önemi nelerdir ? B1 vitamini içeren besinler hangileridir? B1 vitamini eksikliği sonucu hangi rahatsızlıklar görülür ?
B2 Vitamini - B2 nedir ve B2 vitamininin yararları nelerdir? B2 vitamini eksikliği nelere yol açar?
B3 Vitamini - B vitamini çeşitlerinden biri olan ve niacin olarak da adlandırılan B3 vitamini yararları nelerdir?
B5 Vitamini - B5 nedir ? B5 vitamini hangi besinlerde bulunur ?
B6 Vitamini - B6 vitamini nedir? B6 vitamini hangi besinlerde bulunur?
Biotin Nedir - H vitamini ve B 7 vitamini olarak da bilinen biotinin görevi ve sağlık yararları nelerdir?
D vitamini Nelerde Bulunur - D vitamini ne işe yarar ve D vitamini içeren yiyecekler hangileridir?
E Vitamini Nelerde Var - Nelerde E vitamini var - E vitamini olan yiyecekler hangileridir?
K Vitamini Eksikliği - K vitamini ne işe yarar ve K vitamini nelerde var ?
Vitaminlerin Görevleri - Vitaminler ve çeşitleri nelerdir? Vitaminin yararı sağlık için neden önemlidir?
Vitaminin Yararları - Vitaminler ve yararları nelerdir?
Vitaminler Besinler - Hangi vitaminler hangi yiyeceklerde yeralır?
B Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur - B vitamini nelerde bulunur?
B Vitamini Eksikliği - B vitamini eksikliğinde neler görülür?
B Vitamini Nelerde Bulunur - B vitamini içeren yiyecekler nelerdir?
C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur - C vitamini kaynakları nelerdir? C vitamini hangi meyve ve sebzelerde bulunur?
A Vitamini Nelerde Bulunur - A vitamini hangi besinlerde vardır? A vitamini hangi meyve ve sebzelerde bulunur?
B Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur - B vitamini yararları nelerdir ve B vitamini olan yiyecekler.
Vitamin Çeşitleri - Vitaminlerin bulunduğu besinler nelerdir?
Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur - Vitaminli besinler nelerdir? Vitamin olan gıdalar.
Vitaminler ve Bulunduğu Besinler - Vitamin kaynağı yiyecekler hangileridir?
Vitaminlerin Yararları - Vitaminler nelerdir? Vitaminler ve görevleri.
Vitaminlerin Özellikleri - Vitaminlerin faydaları ve özellikleri.
B Vitamini Faydaları - B vitaminin faydaları ve B vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar.
D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur - D vitamininin görevleri, D vitamini hangi yiyeceklerde var, D vitamini fazlalığında ne olur?
E Vitamini Nelerde Bulunur - E vitamini yararları, E vitamini olan besinler ve E vitamini neye yarar?
E Vitamini Faydaları - E vitamini özellikleri, E vitamini yararları ve E vitamini olan besinler nelerdir? E vitamini fazlası risklimidir?
A B C D E K Vitaminleri - A B C D E K Vitaminleri Nelerde Bulunur?
C Vitamini Kanser - C vitamini ve kanser.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Vitamin

Destek