Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Vitamin B12 Eksikliği
Vitamin B12 Eksikliği
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Vitamin b12 eksikliği nelere sebep olur vitamin eksikliği nasıl çözülür merak ettiklerinizi bu yazıda okuyabilirsiniz...
Vitamin deposu bitkiler ve besinler nelerdir faydaları nelerdir doğal vitamin deposu bitkileri görmek için buraya tıklayabilirsiniz...

B12 Eksikliği
B12 eksikliği uzun süreler tedavi edilmezse ciddi hasarlara neden olabilir. B12 vitamin eksikliğinde sinir hasarı, kansızlık, unutkanlık, Depresyon ve yorgunluk gibi sorunlar görülür. Bu hasarların düşük B12 düzeyi erken teşhis edilip ve takviye alımına herhangi bir kalıcı hasar oluşmadan başlandığında engellenmesi mümkündür.Kırmızı kan hücrelerinin üretimi için B12 vitaminine gereksinim vardır. Gerekli miktarda alınmadığı takdirde b12 vitamini eksikliği çarpıntı, Nefes Darlığı ve bitkinlik gibi sorunlara yol açan bir tür kansızlık problemine sebebiyet verir.B12 vitamin eksikliği hafızanın zayıflamasına neden olur.El ve ayaklarda görülen uyuşmanın nedeni b12 eksikliği olabilir.Çocukların zeka düzeylerinde düşüklüğe neden olabildiği gibi B 12 eksikliği aynı zamanda konuşma ve yürüme gibi davranışların daha geç ortaya çıkmasına neden olabilir.

B12 Eksikliği Belirtileri

Yorgunluk
Çarpıntı
Nefes darlığı
Kilo kaybı
Sinirsel problemler
Unutkanlık
El ve ayaktaki karıncalanma gibi sorunlar b12 vitamin eksikliği belirtileri olarak sayılabilir.
B12 test : Fiziksel belirtilerin yanı sıra B12 eksikliğini anlamak için kandaki b12 vitaminin seviyesi de ölçülür. Shilling testi ile barsaktan B12 emilimine bakılabilir.

B12 Vitamin Eksikliği Neden Oluşur?
-B12 içeren besinlerin yeteri kadar tüketilmemesi
-Yeteri kadar beslenilmesine karşın vücuttaki emilim bozukluğundan dolayı yararlanılamaması.
-Aşırı oranda alkol kullanımı
-Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı b12 eksikliğine yol açan faktörlerdir.

Kimler B 12 Vitamin Eksikliği Riski ile Karşı Karşıyadır?

Vejetaryen beslenenler
Sürekli diyet yapanlar
Yaşlılar
Vitaminin vücut tarafından emilmesini önleyen sorunların bulunması.

B12 Vitamin Eksikliği Tedavisi
B12 tedavisi için b12 vitamin iğnesi ya da b12 vitamin hapı kullanılır. Ayrıca dilaltından alınan çeşidi de vardır.Fakat korunma tedaviden daha iyidir yani, yaşlılar ve katı vejetaryenler gibi yüksek eksiklik riski altında olanların vitamin düzeylerini kontrol etmeyi göz önünde bulundurmaları ve günlük beslenmelerini sağlık sorunlarına karşı koruyucu olarak B 12 ile takviye etmeleri gerekir.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?
Kırmızı et, karaciğer, yumurta, süt, peynir ve balık b12 vitamini içeren yiyeceklerdir.

B12 kullanımı - Doğru Dozaj
B12 için dogru miktar ne kadardır? Vücudun sadece küçük miktarda B12 ye gereksinimi vardır. - önerilen b12 normal günlük dozaj 2 ila 3 mcg dir. Vücuttaki eksikliğin ciddiyetine bağlı olarak kullanılabilecek 50 ila 2000 mcg lik B12 takviyeleri mevcuttur. B12 vitamini fazlalığı yan etkiye sebep olur mu? Yüksek dozajlarda bile herhangi bir toksisiste raporlanmamıştır.

Takviye Seçmek
- B12 folik asit, vitamin A, C ve E gibi diğer vitaminlerle beraber, bu vitaminin diğer maddelerle birlikte alındığında vitaminin etkinliğinin artması anlamında sinerjik olarak etkili olur. B12 emilimi için kalsiyum gereklidir.Günümüzde beslenme bozuklukları son derece yaygın olduğundan, başka vitamin ve besinler de içeren bileşenleri kullanmak anlam kazanır.

- Takviye endüstrisi Birleşik Devletlerde gevşek olarak düzenlenmiştir ve iyi kalitede takviye ürünü bulmak biraz sağlığınızla kumar oynamak gibi olabilir. Bazı ürünler etiketlerinde yazılı aktif maddeleri bile içermezler ve diğerleri bildirilen miktarlardan daha az veya fazla içerebilirler. Daha kötüsü, bazıları sağlığınıza gerçekten zararlı olabilecek maddeler içerir.Ürünün saflığı ve kalitesini sağlamak için, üretim ve kalite kontrol yöntemlerinin ulaştığı mevcut en yüksek standart olan farmasötik GMP uygunluğunu izleyen üreticiyi tercih edin.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Vitamin

B12

Eksikliği