Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Üzüm Çekirdeği Faydaları Nelerdir
Üzüm Çekirdeği Faydaları Nelerdir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Üzüm Çekirdeği Faydaları Nelerdir

Sağlık ve kozmetik alanında pek çok üründe kullanılan, cilde dinçlik katan, antioksidan hazinesi olan ve kolesterol düzeyini düşüren üzüm çekirdeği son yılların “doğal sağlık iksiri” oldu.

Üzüm çekirdeğinin bilinen en güçlü etkisinin antioksidan özelliği olduğunu söyleyen araştırmacılar, 25 yaşından sonra vücudun antioksidan üretiminin yavaşladığını belirttiyor. Bu yavaşlamanın yol açtığı hastalıkların önüne geçmek için üzüm çekirdeğini tavsiye eden uzmanlar, üzüm çekirdeğinin zayıflamış kan damarlarını güçlendirip normal sağlığına döndürebilen bir yapıya sahip olduğunun vurguluyor.


Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, ANKA’ya yaptığı açıklamada üzüm kabuğunun ve çekirdeğinin mideye zarar vermeden, sindirimi hızlandırdığını ve bağırsak sisteminin çalışmasını düzenlediğini belirtti. Karadeniz, kuru üzümün akciğer hastalıklarına, unutkanlığa, kansızlığa ve baş ağrısına iyi geldiğini ifade etti. Karadeniz, kansere karşı bol bol taze üzüm yenilmesini tavsiye etti. Taze üzümün dizlerdeki kireçlemeyi önlediğini belirten Karadeniz, koruk üzüm (ekşi üzüm) suyunun, kalp rahatsızlıklarına ve ülsere iyi geldiğini kaydetti. Prof. Dr. Karadeniz, üzümün cildi güzelleştirerek, sivilceleri yok ettiğini de söyledi.

Üzüm çekirdeği kozmetik alanında krem, şampuan, sabun yapımında kullanılıyor. Türkiye’de üzüm çekirdeği içeren ürün satışını gerçekleştiren kuruluşlar özellikle anti-ageing kremlere kadınların ilgisinin yoğun olduğunu söylüyor.

İlk olarak 1947’de Bordeaux Üniversitesi’nde Emekli Tıp Profesörü Fransız Jack Masquelier tarafından tesadüfen öğrenilen bilgi sonucunda keşfedilen üzüm çekirdeğinden 1950’de ilk damar koruyucu ilaç yapıldığı biliniyor.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN TIBBİ KULLANIMI

Bugün, üzüm çekirdeği özleri kalp sorunları, diyabet, kanser ve serbest radikal hasarı gibi bir dizi ile ilgili sağlık sorunları tedavisinde kullanılabilir.

YÜKSEK TANSİYON

Teorik olarak üzüm çekirdeği hipertansiyon veya yüksek tansiyon tedavisinde yardımcı olabilir. Üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidanlar kan damarlarını hasardan korumaya yardımcı olur. Hasarlı damarlar yüksek kan basıncına neden olabilir. Çeşitli hayvanlarla yapılan çalışmalarda, üzüm çekirdeği kan basıncını önemli ölçüde azaltmıştır.

KOLESTEROL: Flavonoid “kötü” kolesterol LDL’yi düşürerek kalp korumaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada üzüm çekirdeği özleri sigara içen bir grupta lipid peroksidasyonu (kandaki yağ dağılımı) etkisine bakıldı. Üzüm çekirdeği alan grupta diğer gruplara göre daha düşük kolesterol düzeyleri tespit edildi.

KRONİK VENÖZ YETMEZLİĞİ: Kronik venöz yetmezliği bacaklarda kan birikmesi, ağrı, yorgunluk ve damarlarda şişlik görünmesine neden olur. Yapılan çalışmalar bir dizi üzüm çekirdeğinden elde edilen OPC bileşiklerinin bu semptomları azalttığını göstermiştir.

ÖDEM: Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen ödemleri indirmede etkili bir üründür. Cerrahi, spor yaralanması veya bir yaralanma sonucu şişme meydana geldiğinde üzüm çekirdeği ekstresi alındığında bu şişliklerin daha hızlı gideceği belirlenmiştir.

HIV: Üzüm çekirdeği bileşenleri virüslerin çoğalmalarını inhibe edebileceğinden HIV’e karşı etkin olabilir.

KANSER: Kanser hücreleri ile yapılan deneylerde üzüm çekirdeği özleri test tüplerine konmuş. Bu özlerin meme, mide, kolon, Prostat büyümesi ve akciğer kanser hücrelerinin üremelerini önleyebileceği tespit edilmiştir. Üzüm çekirdeği ekstresindeki antioksidanların kanser riskini azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Üzüm çekirdeği ayrıca kemoterapi ilaçları nedeniyle insan karaciğer hücrelerinin zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.
Üzüm çekirdeği ekstresi bazen kanıtlar kesin olmasına rağmen aşağıdaki koşullarda önerilmektedir:

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİNİN DİĞER ETKİ ETTİĞİ ALANLAR
  • Şeker hastalığı (kan şekeri kontrolü iyileştirilmesi)
  • Gözdeki kılcal damarları güçlendirir. (bilgisayar karşısında çok kalanlar için birebirdir)
  • Yaralı derinin iyileşmesini hızlandırır
  • Üzüm çekirdeği deney hayvanlarında osteoporoz için araştırılmış. Sonuç olarak ise kemik yoğunluğu ve gücü geliştirdiği tespit edilmiştir.
  • Gece görüşün iyileştirilmesi
  • Alzhemeir, Parkinson ve unutkanlıkta şifa kaynağıdır
  • Varis ve selüloitte destek olarak kullanılır
  • Kollajen ve elastik deriyi korur(anti-aging)
  • Hemoroit tedavisi
ÖNEMLİ NOT: Üzüm çekirdeği özleri çocuklar için tavsiye edilmez. Bütün olarak tüketilen üzümler çocuklar için daha sağlıklı ve güvenlidir. Yetişkinler
önerilen doz olarak üzüm çekirdeği 12 hafta boyunca güvenli kabul edilir. Ancak, gebe veya emziren kadınlar üzüm çekirdeği takviyeleri almamalıdır. Üzüm çekirdeği bir antikoagülan (kan sulandırıcı) olarak hareket edebilir. Bu nedenlerden dolayı eğer kanama bozuklukları var ise üzüm çekirdeği ekstresi almadan önce doktorunuza danışınız.

Kansere Karşı Üzüm

Prostat ve meme kanserine karşı önleyici özelliği klinik deneyler ile kanıtlanmış olan Lycopen maddesi üzümde de bulunmakta olduğunu söyleyen Saraçoğlu, Lycope’nin aynı zamanda güçlü bir antioksidan madde olduğunu da ekliyor. Vücudumuzda oluşan biyokimyasal reaksiyonlar esnasında serbest radikal adı verilen, çok hızlı reaksiyona girerek özellikle hücre zarına veya hücre içindeki DNA ya zarar veren (mutasyon) maddeler oluşmakta olduğunu, hücreye zarar verebilen bu serbest radikallerin zararsız hale getirilmesinde etkin rol oynayan maddelere antioksidan madde veya kısaca antioksidan dendiğini belirten Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu, taze beyaz üzümün bilinen tüm meyveler ve sebzeler içerisinde en güçlü antioksidan özelliği taşıyanı olduğunu söylüyor.

Her sebze ve meyvede birkaç değişik antioksidan madde bulunuyor. Ancak, Saraçoğlu’na göre taze beyaz üzümle bu konuda hiç bir meyve veya sebze kıyaslanamaz. Taze beyaz üzümü mevsiminde ve günde bir salkımdan (200-250 gram) fazla olmamak kaydıyla tüketirseniz, o zaman onun antioksidan gücünden maksimum oranda faydalanmış oluyorsunuz.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Üzüm

Çekirdeği

Faydaları

Nelerdir