Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Tarçın Suyunun Faydaları
Tarçın Suyunun Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Tarçın Suyunun Faydaları :

Güney ve Güneydoğu asya olan, yaprak dökmeyen aromatik kokulu ağaç cinsidir Tarihçesi tarçının bilimsel adındaki cins adı olan Cinnamomum, Yunancadaki kinnamomon sözcüğünden gelir.

İnsanlık tarihinin en eski baharat larından biridir.M.Ö. 3000 Çinliler tarafından kullanılıyordu. avrupada 16.dan 18.yya kadar en değerli ve pahalı baharatlar ından biri sayılıyordu.

Ünlü tüccar Anton Fugger 1530 da imparator V. Karlın borç senetlerini onun gözleri önünde tarçın bahar at çubuklarından oluşan bir ateşle yakmış, böylece kendi zenginliğini kanıtlamış olmuştur.

Tarçının Suyunun Kullanıldığı Yerler

Tarçın yurdumuzda genellikle sütlü veya hamur tatlılarında,şekerlemelerde,pasta ve bisküvilerde,pudinglerde,bozo ve salep,şeytan kahvesi gibi içeceklerde,tatlı ekmeklerde kullanılmakla birlikte kaynatılarak çay olarakta içilmektedir.

Tarçın Suyunun Kullanım Amacı

Tat,koku vermek ve çeşniyi artırmak amacıyla yiyecek ve içeceklere ilave edildiği gibi,kaynatılarak çay olarak halk arasında kimi rahatsızlıklar için kullanılmaktadır.. Tarçının kabuğunda kokulu ve uçucu bir yağ bulunmaktadır.

Kabukları dövülüp toz durumuna getirildiğinde yağının uçması sonucu kokusunu çabuk kaybettiğinden kabuk parçaları şeklinde satın alınmak ve cam kavanozlarda saklanmalıdır.Kabuk ve toz halde kullanılır.Kullanılacağı zaman öğütülmesi kokusunun daha keskin olmasını sağlar.Genellikle yiyeceklerin hazırlanmasında ve servsilerinde toz halde kullanılmakla birlikte içeceklerin hazırlanmasında kabuk tarçından yararlanılır.

Tarçın Suyunun Faydaları

>Tarçın ferahlık verir ve iştah açar.

>El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. >Mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına iyi gelir.

>Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur.

>Cinsel isteği arttırır.

>Gaz söktürücüdür.

>Kötü kokuları, öksürüğü ve ishali keser.

>Vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır.

>Kan Şekerini dengeleyen Tarçın, şeker hastaları için çok faydalıdır.

>Adet öncesi gerginliklere iyi gelir.

Tarçın Suyunun Kullanımı

Yemeklerde ve tatlılarda lezzet ve koku vermesi için kullanılır. Tarçın özellikle sütlü tatlılarda kullanılırsa sütteki zararlı bakterileri yok eder. Bal ve limonla karıştırılıp yenirse boğaz yanmasına iyi gelir. Tarçın esansı gıda ve parfümeri sektöründe koku verici olarak kullanılır.

Tarçın Suyu Hakkında Not

Yüksek karbonhidratlı bir yiyeceği tarçınla tatlandırdığımız zaman kandaki şeker seviyesini etkileyerek düşmesini sağlar.Araştırmalar 300 gr. sütlaça 6 gr. kadar tarçın eklendiğinde kandaki şekeri seviyesindeki yükselişin önemli ölçüde azaldığını tespit etmişlerdir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Bünyamin Salmanlıtarçını çay gibi içiyorum ben nefesime de iyi geliyor. 55 yaşındayım şeker hastasıyım kendi ilaçlarımın dozunu düşürdüm tarçın içmeye başladıktan sonra , doktorum böyle şeyler almama karşı ama ben faydasını gördükten sonra doktorun ne dedği çokta önemli değil
  • Tarçın

    Suyunun

    Faydaları