Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Spirulina Ege Üniversitesi
Spirulina Ege Üniversitesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Spirulina Ege Üniversitesi :

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ercan Sarıhan, dünyanın bir çok bölgesinde ticari maksatla üretimi yapılan tatlı su yosunu spirulinanın girişimcilerin tanıması gerektiğini ve üretim çalışmaları başlatmasını önermektedir.

Spirulinanın bu güne dek bilinen bir yan etkisi olmaması, vücudu sağlıklı ve dinç kılabilecek bir bitki olduğunu vurgulamaktadır. Sprilunanın bir özelliğide kansere direnç kazandırabilen beta karoten dediğimiz renk pigmentine sahip olmasıdır.

Doç. Dr. Oya Işık
ÇÜ Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oya Işık Spirulina tatlı su yosununun içeriğindeki %70 oranındaki protein nedeniyle zengin besin değerine sahip olduğunu belirtti. Bunun yanında demir, çinko, selenyum, mangan, bakır, krom, B, C ve E vitaminlerini de içeren tatlı su yosunları, bağışıklık sistemini uyararak özellikle kansere karşı korunmada rol oynadığını kaydeden Işık şöyle devam etti: Kanser hastaları HİV vürüsü taşıyanların bağışıklığnı güçlendirmek için zengin bir besin olarak dünyada tüketiliyor.

‘YAŞLILIĞI YAVAŞLATICI ÖZELLİĞİ VAR‘
Işık, çeşitli sektörlerden yüksek talebe sahip bu ürünün, girişimcilere dünya pazarlarının kapısını açabileceğini savundu. Gıda sektöründe faaliyet gösteren firmaların protein ve Vitamin mucizesi olan tatlı su yosunu spirulina‘yı, ürünlerinin besin değerini yükseltmede kullandığına işaret eden Işık, söyle devam etti: “Japonya‘da 50 yaşın üzerindeki kişilerin yüzde 73‘ü, yaşlılığı yavaşlatıcı özelliklere sahip Spirulina yemektedir. İştah Açıcı değildir. Tersine, yemekten bir saat önce alınan Spirulina tabletleri iştahın azalmasına, daha az yemek yenmesine sebep olmaktadır. 10 gram Spirulina, sadece 36 kalori içermektedir.”

Prof. Dr. Atike Nazik
ÜSAM Müdürü Prof. Dr. Atike Nazik, gıda, kozmetik ve ilaç sektörlerinde kullanılması nedeniyle geniş bir pazarı bulunan Spirulina yosununun, güneş enerjisini kullanarak kendi besinini yapabildiğini, bu açıdan yılın büyük bölümünü güneşli geçiren Adana ve çevresinin, üretim açısından uygun olduğunu kaydetti.

Dr. Juta Stepanovs
Cilt bozuklukları üzerinde uzmanlaşmış Dr.Juta Stepanovs “Skin Saver Remedies” adlı kitabında kimyasal madde içerikli ürünler yerine cildi korumak ve beslemek için doğal Spirulina‘nın kullanılması gerektiğini vurgulamıştır.

Prof. Dr, Veysel Aysel
Spirulina yosun hapının aç karnına alınınca zayıflattığını, tok karnına alınınca ise şişmanlattığını söyledi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Veysel Aysel, insan ömrünün, yosun tabletleri sayesinde, gelecekte yaklaşık 140 -150 yıl olacağını öne sürdü. Kendisinin Ege Üniversitesi‘nden Çanakkale‘ye geldiğini belirten Prof. Aysel, düzenlediği basın toplantısında, pilot bölge olarak Ege Üniversitesi‘nde üretilmekte olan ve tatlı sularda yetişen “SPIRULINA”, “scenedesmus” ve “chlarella” isimli yosun tabletleriyle ilgili bilgi verdi.

Zayıflamak veya şişmanlamak isteyen kişilerin, “SPIRULINA” isimli yosundan elde edilen tableti düzenli kullanarak amaçlarına ulaşabileceklerini ifade eden Prof. Aysel, “Bu yosun, eğer aç karnına alınırsa zayıflatır, tok karnına alınırsa şişmanlatır ” dedi. Onsekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aysel, daha önce 98 kilo ağırlığında olduğunu ifade ederek, “Bu yosun hapını düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra, kısa bir süre içinde 84 kiloya düştüm. Bu yosun hapı ve tozu, ayrıca insana büyük enerji veriyor” diye konuştu.

Yosunların insan ömrünü 7 yıl uzattığını savunan Prof. Veysel Aysel, şunları kaydetti: “Yosunların insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Bugün insan ömrü yosunlar sayesinde 7 yıl uzuyor ama gelecekte insanoğlu, yosun tabletlerinden günde 3 öğün kullanarak, günlük tüm ihtiyaçlarını karşılayacak hale gelebilecektir. İnsan ömrü de gelecekte yaklaşık 140-150 yıl olacaktır.”

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Spirulina

Ege

Üniversitesi

Hakkında

Bilgiler.