Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Siyah Hardal Tohumu
Siyah Hardal Tohumu
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Siyah Hardal Tohumu hakkında bilgiler.

Genelde midevi rahatsızlıklar için kullanılan siyah hardal tohumu hakkındaki makalemiz aşağıda yer almaktadır.

Turpgiller familyasındandır. Avrupa ve Asya'da yabani ve yaygın olarak yetişen, sağlığa yararları bilindiğinden en az 2000 yıldır tarımı da yapılan, türlerine göre 30 cm. ile 5 m. arasında boylanabilen biryıllık dayanıklı otsu bitkidir. Türkiye'de yetişen üç önemli türü Kara hardal (Brassica: Sinapis nigra), Esmer hardal (Brassica: Sinapis juncea) ile Ak hardal (Brassica: Sinapis alba)'dır.

Bunlardan sağlığa yararlı etkileri en fazla olan Kara hardalın anayurdu Akdeniz havzası ya da Batı Asya'nın ılıman bölgeleridir. 1-5 m. arasında boylanabilir. Yuvarlak kesitli, sert ve yeşil renkli gövdesi vardır. Oval biçimli, sivri uçlu ve yakıcı kokulu yapraklarının üstü koyu ve altı daha açık yeşil renklidir. Yaz ortasında küçük salkımlar halinde açan sarı renkli çiçekleri, hafif hardal kokulu olur. Küçük, küremsi biçimli kırmızımtırak kahverengi tohumları, yakıcı kokulu ve tahriş edicidir. Verimli ve suyu iyi akıntılı toprakları seven kara hardal bitkisi, tohumuyla çoğalır.

Kara hardalın tohumlarında yapışkan bitki sıvısı, yağ, sinapin ile sinigrin adlı glikozit ve myrosin bulunur. Bu tohumlar ak ve esmer hardal tohumları ile karıştırılıp ezilir ve un haline getirilir. İçine koruk suyu, şarap ya da sirke ile su, şeker, tuz ve baharat katılarak, özellikle bazı et yemeklerinde, çeşni veren macun halinde tüketilir.

Tıbbi etkilerinden yararlanılmak üzere, kara hardalın temmuz ayından başlayarak olgunlaşan tohumları; bitki, kökünden kesilip iyice kurutularak ve dövülüp silkelenerek toplanır. Bu tohumların sağlığa yararlı etkileri ve onlardan yararlanma yöntemleri şöylece sıralanabilir:

Kara hardal terleticidir. Ateşlilik hali, soğuk algınlığı, Grip ve bronşitin atlatılmasına yardımcı olur.
Midevidir. İştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.
Mayasıla karşı etkilidir.

Bu etkilerinden yararlanılmak üzere, 1 tatlı kaşığı kara hardal tozu üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 5 dakika süreyle demlendirilip infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.

Kara hardal Romatizma ağrı ve yangılarını hafifletir.
Artride (eklem iltihabı) karşı etkilidir.
Kan dolaşımını uyarır.

Bu etkileri sağlamak üzere 120 gr. taze öğütülmüş kara hardal tozu 45 derecelik ılık suyla ağır ağır karıştırılır ve kalın kıvamda bir lapa elde edilir. Bir tülbentin üzerine yayılıp ağrılı ve yangılı yerlere konulmadan önce, tülbentin deriye yapışmaması için deriye ıslak gazlı bez yayılıp sonra hardal lapalı tülbent deriye 1 dakika süreyle uygulanır ve daha sonra tülbent kaldırılır. Uygulamada deri kızarırsa zeytinyağı sürülerek kızarıklık giderilir.

Kara hardal ayak üşümelerini geçirir. Bu etkiyi sağlamak üzere, 1 çorba kaşığı hardal tozu üzerine 1 litre kaynar su dökülüp 5 dakika süreyle demlendirilerek infüzyon hazırlanır. Sonra üzerine biraz soğuk su katılıp ılıtarak ayaklar bu infüzyonun içine sokulur.

Ayrıca kara hardal rahatlatıcı, gevşetici ve yatıştırıcıdır. Kan dolaşımım uyarır. Bu etkileri sağlamak için, 1-2 çorba kaşığı kara hardal tozu, küvete doldurulmuş sıcak banyo suyuna serpilip iyice karıştırılır ve bu suda banyo yapılır. Hardal, cildi duyarlı olan kişileri rahatsız edebilir.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Ahmet ÖnsözSelam, bu ürünü nereden temin edebiliriz. Mide sorunları yaşıyorum. işe yarayıp yaramadığını öğrenmem gerek birde.
 • Hakan KeskinSiyahhardal tohumu cayu böbrekle ve karaciğerezara verirmiş tesekkurler
 • Nuran Devirbenimde midemde gastrit var. siyah hardal tohumunu günde ne kadar tüketmem gerekir acaba. gastritten tamamen kurtulmak içiin ne kadar deam etmem gerekir acaba. lütfen cevap verin . doğru düzgün yemek bile yiyemiyorum çok rahatsız ediyor. iyi çalışmalar
 • Zeliha Postacıselam .huzursuz bacak senndromuma karşı(pexola 0,25kisi ilaç kullanmamak için siyah hardal tohumu tüketmeye başladım .ancak onunda troide yan etkisi olduğunu bi yerde okudum .doğruluk değeri nedir.yardım lütfen..
 • Şifa MarketTüm kimyasal bileşenlerin böbrek ve karaciğere yan tesirleri vardır.
 • Ibrahim Can Tuncermerabalar bende huzursuz bacak snedromu var hardal tohumu tavsiye ettiler acaba faydası nasıl öğrenebılırmyım ?
 • Şifa MarketHuzursuz bacak sendromu (HBS), uyku ya da istirahat esnasında (otururken veya yatarken) bacaklarda hissedilen rahatsızlık, huzursuzluk, hareket ettirme ihtiyacı, uyuşma, karıncalanma bazen de tam olarak tanımlanamayan bir histir. Bitkisel tedavi için linki tıklayın Bilgi Hattı: 0224 234 56 78
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/hzrsz-bck-sndrm-lavanta-karisimli-set-2.html
 • Siyah

  Hardal

  Tohumu

  Hakkında

  Bilgiler.