Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sığır Kuyruğu Bitkisi
Sığır Kuyruğu Bitkisi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sığır Kuyruğu Bitkisi :

Çiçeklerden 1 çorba kaşığı 300 gr. kaynar su ile haşlanarak 1 saat bekletilir. Bal ile tatlılaştırılır. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çorba kaşığı alınır. Bu karışım çok faydalı olur.

Sığır Kuyruğu Bitkisi


Bulunduğu yerler: Küçük yapraklı sığır kuyruğu; çalılıklar arasında, seyrek ormanlarda, yanmış ve ağaçları kesilmiş orman bölgelerinde, tıbbi sığırkuyruğu ; Kurak otsu , kumsal ve taşlıklı yerlerde , yol boylarında, işlenmemiş yerlerde bulunur.

Yapısı: Kaide kısmı rozet şeklinde iri yapraklı, basit ve yukarı kısmında dallanan, 30-50 ile 120-150 cm. arası yüksek, tabakalar halinde tüylü, beYaz veya sarımtrak ile sarımtrak boz renkte, iri yapraklı iki yıllık otsu bitkidir.

Sap yaprakları: küçük yapraklı sığırkuyruğu yaprakları kıvrımlı uzun, bundan dolayı kanat şeklini andırır. Tıbbı sığırkuyruğu yaprakları kıvrımlı değildir. Her iki cinsin çiçekleri iri, sarı, sapın yukarı kısmında toplu, uzun başak halinde üzüm salkımını andırır. Çiçek demeti bulunur. Meyveler çok tohumlu kapsüllerdir.

Kullanılan Kısımlar: Çiçeklerin çanaksız taç yaprakları kullanılır. Çiçek açma zamanında (haziran-eylül aylarında) toplanır. Gölgede veya 55 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuruma işi çabuk olmalı, en ufak bir ihmal çiçeklerin kararmasına sebep olabilir. Kuru bitki altın sarısı, bal kokusuna benzer kokulu ve tatlımsı tattadır. Rutubet payı % 8 dir. Poliüretan torbalara konur ve bu torbalar parşümen kağıtlarla kaplı kağıt torbalara konarak paketlenir. Kuru ( rutubetli yerde çiçekler kararırlar.), Havadar ve gölgede muhafaza edilir.

Kimyevi Terkibi: % 2.5 kadar helme ( sümüklü madde), % 12 kadar karbonhidrat, saponinler, eterik yağ, a-krosetin, kumarin, B-karotin, flavonoidler, yağlı madde ve asidleri vs. ihtiva eder. Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Bitki balgam söktürücü yumuşatıcı tesire sahiptir. Tıbbi sığır kuyruğu çiçekleri öksürük, bronşit, nefes darlığı, boğmaca, karaciğer hastalıkları, ses kısıklığı, verem, ishal vesairede kullanılır.

Haricen boğaz ağrılarına gargara, (yapraklar) basurlar şişkinlikler, çıban ve kulak ağrılarına, lapa halinde kullanılması tavsiye edilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Sığır

Kuyruğu

Bitkisi