Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Şerbetçi Otu Faydaları Nelerdir
Şerbetçi Otu Faydaları Nelerdir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Şerbetçi Otu Faydaları Nelerdir :

Şerbetçi Otu, kendirgiller familyasından; yurdumuzda da yetişen tırmanıcı gövdeli, çok yıllık bir otsu bitkidir. Gövde ince ve serttir. Yaprakları uzun saplıdır. Kullanılan kısımları dişi çiçek durumları, çiçekler üzerinde bulunan salgı tüyleri ve köküdür. Çiçeklerin terkibinde uçucu yağ, acı maddeler, reçineler, tanen gibi maddeler vardır. Belli mevsimde kısmen ölen, çok yıllık tırmanıcı bir bitkidir.

Şerbetçi otu 7,5 m’ye kadar uzayabilir. Kırmızımsı yeşil renkli ince ve sert gövdesi, neyi bulursa ona sarılıp uzar; ama yaz sonunda yapraklarıyla birlikte ölür. Ertesi yıl aynı kökten yeni sürgünleri çıkar. Asmanınkileri andıran yaprakları uzun saplı, 3-5 parçalı, iri, karşılıklı dizili, kenarları dişli, normal yeşil renkli ve kalp biçiminde olur. Yaz sonunda açan kozalakçığa benzeyen sarımsı yeşil renkli dişi çiçek tomurcuklan olgunlaşınca irileşir ve kâğıdımsı bürgülere dönüşür. Bitkinin erkek çiçekleri ayrı bitkide açar. Şerbetçi otu bitkisi tohumuyla, kökleri bölünerek ya da genç sürgünleri ilkbaharda sökülüp ayrı yere dikilerek çoğaltılır.

Şerbetçi Otunun Yetiştirildiği Yerler: Vatanının Doğu Akdeniz ülkeleri olduğu tahmin edilen bitki, bira endüstrisi için Avrupa’da geniş ölçüde tarımı yapılan bitki, ülkemizde aynı amaçla Bilecik ve Bursa yörelerinde üretilmekte, ayrıca Kuzey Anadolu’da kendi kendine doğada yetişen şerbetçiotu örnekleri seyrek de olsa görülmektedir.

Şerbetçi Otunun Toplanması-Saklanması: Eylül ve Ekim aylarında toplanan kozaklar havadar ve kuru yerlerde kurutulduktan sonra kaldırılır. Şerbetçi ot pulcukları daha yoğun reçine içerdiğinden bazen sadece bu pulları yapraklarından ayrılarak elenir ve kullanılır.

Şerbetçi Otu Faydaları
- İştah açar.
- Uyku verir.
- Şehveti azaltır.
- İdrar söktürür.
- Kanı temizler.
- Sinirleri yatıştırır.
- Mide ağrılarını giderir.
- Vücudu kuvvetlendirir.
- Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar.
- Romatizma ve böbrek taşlarının sebep olduğu şikayetleri giderir.
- Dişi çiçekleri bira yapımında kullanılır ve biraya acımsı bir aroma ve tat verir.

Şerbetçi Otu Nasıl Kullanılır?
Bir tatlı kaşığının üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika demlendirilip çay hazırlanır. Bu çaydan günde bir bardak içilir. Şerbetçi otu çayının tadı acı olduğu için Lavanta çiçeği ve Melisa yaprağı ile karıştırılarak kullanılabilir.

Uyarı: Uzun süre kullanımlarda Erkeklerde şehveti yok edici (anafrodizyak) etki gösterir. Bayanlarda adet düzensizliklerine neden olabilir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Ilker Olcaybende panik atak var hocam yaptığım araştırmalarda şerbetçi otu çok iyi geliyormuş antideprsan ilaçlar sadece uyuşturuyor hocam . ben gerçekten işe yarayan yan etkisi olmayan kalıcı çözüm olacak bir yöntem arıyorum. şerbetçi otu kafama yattı ama , iyi akşamlar dilerim
  • Şerbetçi

    Otu

    Faydaları

    Nelerdir