Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Saw Palmetto Yan Etkileri
Saw Palmetto Yan Etkileri
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Saw Palmetto Yan Etkileri :

Saw Palmetto küçük palmiye cinsi bodur bir ağaç olup, Batı Hindistan ve Amerikanın Atlantik kıyılarında yetişir. Bu bitki geleneksel olarak erkek üreme organlarının sağlığı için kullanılır. Diüretik ve üriner antiseptiktir. Prostat sorununun giderilmesinde ve prostat sağlığının devam ettirilmesinde faydalıdır. Prostat büyümesine neden olan Dihidrotestosteron enziminin etkisini azaltır. Birçok Avrupa ülkesinde, prostat büyümesinin yol açtığı; ağrılı ve sık idrar çıkarma, idrar kesesinin tam olarak boşaltılamaması gibi sorunlarda yaygın olarak kullanılır. Balayı sistiti tedavisinde önerilir. Cinsel fonksiyonları arttırmada faydalı olduğu düşünülmektedir.

Bitkinin Bileşimi
Karbonhidratlar, sabit yağlar, steroidler, flavonoidler, karoten, uçucu yağ ve tanen ihtiva eder.

Bitkinin Kullanıldığı Hastalıklar
Bitki idrar söktürücü, idrar yolları antiseptiği, endokrinolojikal ve anabolik özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. Kronik ve akut sistitte, genito-üriner bölgenin enflamasyonunda, testislerin büyüklüğü ve fonksiyonlarındaki bozukluklarda, seks hormonlarındaki bozukluklarda ve prostat büyümesinde kullanılır.

Seks Hormonu Problemleri
Saw Palmetto ekstresi, androgen yapımını kısıtlar. Saw Palmettodaki yüksek B sitosterol seviyesi östrojenik madde ihtiva eder. Aşırı derecede hormon salgılıyan erkeklerde kullanılır.

Büyümüş Prostat
Prostattaki testosteron türevi olan dihidrotestosteronun artması prostat büyümesine sebep olur. Saw Palmetto ekstreleri, prostatın normal ölçülerde kalması ve normal işlevini görmesi için, dihidrotestosteronun formasyonunu ve artımını kısıtlar.

Sık ve Ağrılı İdrar
Araştırmalar sonucu Saw Palmettonun sık ve ağrılı idrar yapmayı azalttığını göstermiştir.

Sıvı Tutma
Bitki allerjik tipte reaksiyonlara karşı histamin salgısı ve zararlı kimyevi maddelerin yol açtığı sıvı tutulmasına karşı da kullanılmaktadır. Bitkinin aynı zamanda ateş düşürücü ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici olduğu da görülmüştür. Saw palmetto ayrıca Saç çıkarıcı, saç dökülmesini durdurduğu için birçok saç ürününün içeriğinde bulunmaktadır.

Yan Etkiler
Saw Palmetto''ya çok iyi tahammül edilir. Hamile ve emziren kadınlar, Saw Palmetto''yu kullanmadan önce doktora danışmalıdırlar. Erkeklerde libido artışı görülebilir. Çocuklar için uygun değildir.Yan etkileri: Hormon tedavisi görenler tarafından kullanılmamalıdır. Anti-androjen ve östrojenik etki sağladığından dolayı ağızdan alınan doğum kontrol hapları ile birlikte ve hormon replasman tedavisi ile birlikte kullanılması uygun değildir.

Not
Klinik araştırmalar, Saw Palmetto kullanımını takiben yapılan kan testlerinin normal olduğunu göstermiştir.

Kullanım Dozajı
Büyümüş prostat, ağır sistit gibi ileri derece rahatsızlıklarda günde 5 kez birer kapsül içilebilir. Hafif durumlarda 2 yada 3 kez birer kapsül yemeklerden sonra kullanılmalıdır.

İçindekiler
Saw Palmetto (Serenoa repens) (berry)

Ek Bilgiler
Saw Palmetto Meyveleri tedavi amaçlı olarak sonbaharda toplanır. Meyveleri %75 oranında yağ asitleri (a-Linoleic, Linoleic, lauric, myristic, palmitic, oleic, caproic, caprylic) ve % 25 oranında nötral maddeler ( esterler, sterollar (b-sitosterol, campasterol, stigmasterol gibi), poli-sakkaritler ve mono-sakkaritler) içermektedir. Seminole kızılderilileri ve ilk Amerikan yerlileri meyvelerini cinsel organlar, idrar yolları ve üreme sistemi ile ilgili rahatsızlıklar için kullanmaktaydılar. Günümüzde ise birçok bilimsel çalışma tarafından kanıtlanan prostat ve idrar yolları üzerindeki faydalı etkilerinden dolayı, özellikle Almanya, Kanada, İngiltere ve Amerika'' da yaygın olarak kullanılmaktadır. Saw Palmetto aynı zamanda anabolizan (anabolic) etkiye sahip maddeler içeren doğada bilinen birkaç şifalı bitkiden biridir. Anabolizan etkiye sahip maddeler; bilindiği gibi protein sentezini arttırarak doku oluşumuna ve dokuların kuvvetlenmesine katkıda bulunmaktadırlar. Bir adıda Sabal olan Saw Palmetto, erkek cinsel sistemini dengeleyici ve güçlendirici bir bitkidir. Erkeklik hormonlarının arttırılması gerektiğinde rahatlıkla kullanılabilir. Prostat büyümesine karşı etkili olabilir. Ayrıca, idrar arttırıcı etkisi de vardır. Tüm sindirim sistemi ve idrar yolları iltihaplarına karşı başarıyla kullanılabilir. Erkek cinsel sistemini güçlendirmesinin yanı sıra, kadınlarda da memelerin büyümesi amacıyla kullanılmakta olup; hem kadınlar hem de erkekler için cinsel istek arttırıcı etkiye sahiptir. Anabolizan olarak, beden dokularını güçlendirir ve geliştirir. Sabal özellikle orta yaş ve üzerindeki erkeklerin hemen hemen yarısının sorunu olan BPH (iyi huylu prostat büyümesi) tedavisinde etkili olabilmektedir. BPH ağrılı ve sık sık idrara çıkma, idrar kesesinin tam boşaltılamaması gibi semptomlarla kendisini belli eder. Sabal ekstresi, erkeklerdeki testesteron hormonunun dihidro-testesteron'' a dönüşmesini önlemektedir. Dihidro-testesteron hormonunun prostat hücrelerini çoğalttığı ve prostat bezinin büyümesine yol açtığı düşünülmektedir. Sabal idrar akışını arttıcı özelliği ile mesaneyi (idrar kesesi) rahatlatmakta ve idrar yapma zorluğuna karşı yardımcı olmaktadır. Sabal Ekstresi'' nin düzenli kullanımı,mesanenin tamamen boşaltılmasına, büyümüş prostatın küçültülmesine yardımcı olmakta ve mesane iltihabını azaltabilmektedir. Bu da özellikle geceleri sık sık idrara çıkma frekansını azaltmakta ve erkek cinsel organının uyarılmasını veya sertleşmesini kolaylaştırmaktadır. Sabal, androjen ve estrojen reseptörlerin aktivitesini yavaşlatır ve her iki cinsin de (kadın ve erkek) hormon dengesinin kurulmasına yardımcı olur. Troid bezinin fonksiyonlarının düzenlenmesine de katkıda bulunur. Kadınlar bu bitkiyi göğüslerini büyütmek, süt miktarını arttırmak, yumurtalık ve rahim iltihabına, cinsel soğukluğa karşı kullanmak.

Her kapsülde Saw Palmetto Berries (Serenoa repens)

Yardımcı Maddeler
Bitkisel selüloz, bitkisel gliserin, bitkisel magnezyum stearat

Kullanım Önerisi
Günde 1-3 kapsül yemeklerden önce veya sonra alınabilir

Ambalaj
100 lük cam şişede

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Saw

Palmetto

Yan

Etkileri