Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Saw Palmetto Faydaları ve Zararları
Saw Palmetto Faydaları ve Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Saw Palmetto Faydaları ve Zararları :

Saw Palmetto, günümüzde erkeklerde sıklıkla görülen prostat hastalığında bitkisel gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır. Prostat kanseri çağımızın hastalığı olup bu sorun gittikçe yayılmaktadır. Prostat organı ne işe yaradığını öğrendikten sonra, prostatın kanser durumuna düşmeden önlem almak gerekir. Saw Palmetto, özellikle orta yaş ve üzerindeki erkeklerin hemen hemen yarısının sorunu olan iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde etkili olabilmektedir.

Saw palmetto, araştırmalara 1900 yılların başında erkek meyveleri toplanarak yapıldı. İdrar yolları sorunları tedavi etmek için kullanıldı. Sperm üretimini artırmak ve libido (Cinsel istek) artırmak için kullanılmaya başlanmıştı. Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar birincil kullanımı, prostat hücrelerinin büyümesini teşvik eden enzimin miktarını azaltmada kullanılmış. Saw palmetto sıklıkla BPH (iyi huylu prostat-benign prostat hiperplazisi) tedavisinde diğer bitki özleri birleştirilerek kullanılmaya başlanmıştır. BPH ağrılı ve sık sık idrara çıkma, idrar kesesinin tam boşaltılamaması gibi semptomlarla kendisini belli eder.

Günümüzde prostat kanserinde idrar sistemine destek olmakta ama halen prostat kanser hücrelerinin yok olduğuna dair kanıt yok. tüm dünyada bilimsel incelemeler devam etmektedir. Saw palmetto için Ender Saraç''''a göre 1.faydası bağışıklık sistemi güçlendirdiğini, 2. faydasınında idrar yollarında meydana gelecek enfeksiyonlarda yararlı olabileceğini söylemektedir.Özellikle bayanlarda regl döneminde sıkıntı yaşayanlara destek olacağını,yumurtalıklarda polikistik tedavide faydalı olacagını belirtmiş. Özellikle erkeklerde Afrodizyak etkisi olduğunu vurgulamıştır. Saw palmetto erkek testesteron hormonun, dihidro-testesteron'''' a dönüşmesini önlemede destek olur. Dihidro-testesteron hormonunun prostat hücrelerini çoğalttığı ve prostat bezinin büyümesine yol açtığı düşünülmektedir.

Saw Palmetto, arıca soğuk algınlığı ve öksürük, boğaz ağrısı, astım, kronik bronşit, kronik pelvik ağrı sendromu, ve migren baş ağrısı için, (sedatif) rahatlama teşvik etmek, testesteron hormon düzeni sağlamaya yardımcılığından cinsel istek (afrodizyak) etkisi, idrar sökme idrar akışını artırmak için kullanılıyor. Düşük tiroid problemlerinde kullan Saw palmetto, prostat yada mesane şikayet ve irritabl barsak sendromu olan kişilerde E Komisyonu (Almanya otlar için düzenleyici kurum) tarafından onaylanmıştır. Saw palmetto takviyeleri son yıllarda olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri''''nde popüler hale gelmiştir ve genellikle prostat sağlığı için pazarlanmaktadır.

Saw Palmetto saç dökülmesine etkisi, beta-sitosterol maddesi olan saw palmetto kullanarak onları daha fazla ve daha iyi saç büyümesini sağlayıp kalan saç köklerini sağlamlaştırır. Saw Palmetto düzenli kullanımı, mesanenin tamamen boşaltılmasına, büyüyen prostatın anormal durumdan normal halini almasına yardımcı olmakta ve mesane iltihabını azaltabilmektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Çiğdem Sivrikayamerhabalar saw palmetto bitkisini araştırıyorum saw palmetteo bitkisinin faydaları ve zararları nelerdir nasıl temin edebilirm. en kısa sürede cevabınızı bekliyorum ilginize teşekkür ederim iyi çalışmalar hayırlı ramazanlar
  • Saw

    Palmetto

    Faydaları

    ve

    Zararları