Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sarımsak Faydaları ve Zararları
Sarımsak Faydaları ve Zararları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sarımsak Faydaları ve Zararları :

Sarımsak doğal antibiyotik olmakla birlikte aşırı tüketiminin bazı yan etkileri vardır. Sarımsak faydaları ve zararları hakkında detaylı bilgi için makalemizi okuyunuz.

Çiğ Tüketilen Sarımsağın Zararları
Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Yılmaz, sarımsağın, çiğ tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Özellikle bağırsak hastalıkları, parazitlere karşı, solunum hastalıklarında, deri hastalıkları, yaraların iyileştirilmesinde ve yaşlılığa karşı sarımsak kullanılmaktadır. İkinci Dünya Savaşında açık yaraların üzerine direkt olarak sürülerek, enfeksiyonun yayılması engellenirdi. Sarımsağın faydaları arasında, kalp damar hastalıkları, kanseri engelleme, immün bağışıklık sistemin uyarılması, detoksifikasyon yapması, radyasyona, strese karşı koruması,fiziksel gücün artırılması ve antiaging etkileri çalışmalarda gösterilmiştir.

Sarımsağı Çiğ Yemeyin, Zarar Görürsünüz
Çiğ sarımsağın tahriş edici, asidik ve okside edici bileşikleri ayrıştırma ile yok edilebilmektedir. Bazı kültürlerde bu ayrıştırma için sarımsak ıslatılmakta veya alkol, süt ile ayrıştırılmaktadır. Sarımsağın birçok istenmeyen yan etkisi, fazla miktardaki yağda erir organosülfur içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Yıllanmış Sarımsak Kullanımı
Çiğ tüketilen sarımsaktaki ''Allicin'' denen madde, Kolesterol düşürme etkisi yanında, karaciğer, mide, bağırsak sistemini tahriş edip, erkeklerde Sperm hareketlerini yavaşlatmaktadır. Oysa dövülmüş sarımsak suda en az 10 ay kadar bekletildiğinde mucize bileşiği "S-Alilsistein (SAC)" açığa çıkmaktadır. Bu mucize madde karaciğeri koruyucu, savunma sistemini güçlendirici, kanseri önleyici ve tüm kemoterapatik ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltıcı etkiye sahiptir. Yağda eriyen sarımsak içeriği (Allicin) lipit düşürücü etkisinin yanı sıra aynı zamanda karaciğer hücrelerine karşı toksik etki yapabilmekte ve laktat dehidrogenaz enzimini artırabilmektedir. Halbuki suda erir sarımsak içeriği (S-Alilsistein) sitotoksik olmadan tüm faydalı etkileri sağlamaktadır.

Sarımsağın Bilimsel Olarak Faydaları
- Kandaki şeker miktarını dengeler, şeker hastalığına karşı en iyi doğal ilaçtır.
- Sigaranın zararlı etkilerini azaltır.
- Zehirlenmeye karşı etkilidir.
- Kansere karşı en şifalı bitkidir.
- Kan pıhtılaşmasını önler.
- Damar sertliğini azaltır.
- Vücuttan sivrisinek ve böcekleri uzaklaştırır.
- Sinir sistemini ve kan dolaşımını düzenler.
- Gribi ve nezleyi önler.
- Güç ve enerji verir, dinç hissettirir.
- Bağışıklık sistemini güçlendirir.
- Tansiyonu düşürür.
- Cinsel gücü artırır.
- Diğer bitkilerden 58 kat fazla kalsiyum içerir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Orhan Kardeşiyi akşamlar sayın hocam bir sorum olacak yanıt verebilirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekür ederiz. kızım 3 yaşından beri sarımsak yiyor her yemekte mutlaka sarımsak yer. yaşı 11 şimdi araştırorum uzun süre sarımsak kullanım zararları varmıdır diye sağolun.
 • Sevda SelimHocam Merhaba Yüksek tansiyon hastasıyım.. Sarımsak kapsülü kullanmam uygun mudur ?
 • Şifa MarketYüksek tansiyona birçok etken sebep olabilir. Beslenme şekli, şişmanlık, hormonal bozukluklar, çeşit kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları bunlara örnek olarak verilebilir. Ayrıca yüksek tansiyonun kalıtsal nedenleri de bulunmaktadır. Beslenme faktörü olarak da çok fazla tuzlu yemek, aşırı derecede kırmızı et tüketmek yüksek tansiyona yol açabilmektedir. Tansiyonu dengeleyen ürünlerimizi incelemek için lütfen linki tıklayınız.
  http://sifamarket.com.com/bitkisel/yksk-tnsyn-alic-karisimli-set.html
 • Sarımsak

  Faydaları

  ve

  Zararları