Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sarı Kantoron Yağının Faydaları ve Kullanımı
Sarı Kantoron Yağının Faydaları ve Kullanımı
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sarı Kantoron Yağının Faydaları ve Kullanımı :

Sarı kantoron yağının kullanım alanları ve faydaları şöyle; antiseptik özelliği ile yarada mikrop oluşmasını önler. Damar büzücü etkisi iç kanamayı kısa sürede durdurur. Kantaron yağı bebeklerin pişiklerinde de çok etkilidir. Yine bebeklerin karın ağrılarında kantaron yağı kullanıldığında ağlamaları sona erer. Ağlayan bebeğin karnına kantaron yağıyla, sağ avuç içi kullanılarak hafif hareketlerle masaj yapılır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için makalemizi okumanız yeterlidir.

Dahilen kullanımda kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için, cilt bakım yağı olarak faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda sürüldüğü sürece yaranın sebep olduğu ağrı ve sızıları giderir. İltihap önleyici özelliği ile yarada herhangi bir iltihap oluşmasını engeller. Hücre yenileyici özelliği sebebiyle, özellikle yara ve yanıklarda oldukça etkilidir.

Sarı Kantaron yağı sadece açık yaralar için değil yeni yaralar, çürükler, beze ve çıbanlar için de kullanılır. Korku, endişe, kaygı, umutsuzluk ve çaresizlik duygularının giderilmesinde yardımcıdır. Etkili bir masaj yağıdır, bel ağrısı, Siyatik ve Romatizma için faydalıdır. Karın ağrısı çeken bebekler sarı kantaron yağının göbeklerine yumuşak bir şekilde masaj yapılarak sürülmesiyle rahatlatılır. Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 4-5 damla damlatılarak alınır. Hemoroitte dıştan sürülür.

Sarı Kantaron: 30-80 cm yükseklikte, tüysüz, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakaları karşılıklı ve sapsızdır. Çiçekleri parlak ve sarı renklidir. Avrupa’da, Kuzey Afrika’da, Batı Asya’da doğal olarak yetişir.

Sarı Kantaronun Kullanım Bilgileri: Huzursuzluk ve uykusuzluk durumlarında rahatlatıcı özelliktedir. Anadolu’da yaygın olarakyetişen ve “Binbirdelikotu” olarak tanınan bu bitkinin geleneksel kullanımı oldukça yaygındır.

Sarı Kantaronun Kullanım Tavsiyeleri: Yüksek miktarlarda ışığa karşı hassasiyet oluşturur. Çok insan depresyona karşı bu bitkiyi çay yapıp içmektedir. Ancak bu konuyla ilgili etken madde olan hiperisin suda ancak yüzde 3 oranında erirken, esas alkol içinde çözünmektedir. Bu nedenle alkol içinde çözündürülmüş hapları ve çayı, depresyon amaçlı kullanımda aynı etkiye sahip değildir. Kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağının özellikle yaralar konusunda çok faydalı özellikleri bulunuyor. insan sağlığına yararını biliyoruz. Kantaron yağıda tıpkı zeytinyağına benzer şekilde onun kadar etkili ve yararlı yağdır. Eski çağlardan beridir faydalanılmakta olunan kantaron yağının her evde ekmek, su gibi bulunması gereken faydalı yağdır. Kantaron yağı bir çok araştırmaya konu olmuş oldukça faydalıdır.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Çağla Taşmerhabalar brnim 3 günlük yanık izim var sarı kantaron yağını tavsiye ettiler ne derece faydalıdır. acaba hücrelerin yenilenmesinde yardımcı olur mu bu konuda bana nasıl yardımcı olursuz?
 • Sarı

  Kantoron

  Yağının

  Faydaları

  ve

  Kullanımı