Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sarı Kantoron Nerelerde Yetişir
Sarı Kantoron Nerelerde Yetişir
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Sarı Kantoron Nerelerde Yetişir,Kuru topraklarda yol kenarlarında yetişen, parlak sarı renkte çiçekler açan ve 1 metreye kadar boylanabilen otsu bir bitkidir.Uçucu yağ, pektin, kolin, tanen ve acı maddeler içerir.Bu konu hakkında detaylı bilgiler makalemizde mevcuttur okumanız yeterlidir.

Toprak üstünde kalan kısımları kurutularak kaynatılmak suretiyle veya yaş ya da kuru olarak zeytinyağında 2 hafta kadar bekletilerek kullanılır. Zeytinyağı ile merhem haline getirilerek yaralara sürülürse yara bölgesindeki mikropları öldürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Sarı kantaron, kaynatılıp çay gibi içilebilir. Sarı Kantaron çayı, düzenli olarak kullanıldığında sıkıntı ve stresi giderici etkisi ile hafif depresyonlarda, çocuklarda gece korkusu ve altını ıslatmalarda faydalı olur.

Hypericum perforatum l.) tarla, yol ve orman kıyılarında, tepelerde ve çayırlarda temmuz'dan eylül'e kadar çiçeklenen ve ülkemizde, sari kantaron, kan otu,. sarı kantaron otunun faydaları binbirdelik otu (hypericum perforatum l.) tarla, yol ve orman kıyılarında, tepelerde ve çayırlarda temmuz'dan eylül'e kadar. 27 ara 2008. tepelerde ve çayırlarda temmuz'dan eylül'e kadar çiçeklenen ve ülkemizde kantaron otu nedir-kantaron otu yetiştiriciliği ( kantaron otu ) sari. 19 may 2011. sarı kantaron ya da halk arasındaki adıyla kantaron otu bir çok derde deva olan bir bitkidir. kılıç otu ,Mayasıl otu ve koyunkıran adlarıyla da .

Diğer İsimleri: binbirdelikotu, kılıçotu, kanotu, hypericum perforatum sarı kantaron otu (hypericum perforatum): kuru topraklarda yol kenarlarında yetişen,. 5 nis 2010. sarı kantaron ekonomiye kazandırılacak - türkiye'de tarla ve yol kenarlarında doğal olarak yetişen ve binbirdelik otu, kan otu gibi adlarla. sarı kantaron otu, üzerinde pek çok sarı çiçeği olan bir çalı türü olup, asya' dan. bağçılık,asma üzüm yetiştiriciliği, üzüm türleri Ülkemiz bağcılık için en uygun. kılıç otu - kılıç otu nedir - kılıç otu yetiştiriciliği alm. tüpfelhartheu (n), fr. centaurée (f), İng. sarı kantaron veya koyunkıran olarak da bilinir. 13 oca 2012. sarı kantaron bitkisi Özellikleri nelerdir - sarı kantaron yetiştiriciliği - sarı kantaron hakkında ari kantaron, beneklİ kiliÇ otu. 16 ara 2007. binbirdelik otu (hypericum perforatum), sarı kantaron, kılıç otu, mayasıl. taraflarında ise tarlalarda yetiştiriciliği yapılıyor,bu civarda çok bol dur.

Sarı Kantaron (Hypericum perforatum); çok yıllık, üzerinde pek çok sarı çiçeği olan bir çalı türü olup, Asya‘ dan Amerika‘ ya kadar dünyanın pek çok ülkesinde doğal olarak yetişen bir bitkidir. Stres ve gerginlik düşmanı olan Sarı Kantaron, Bin bidelik Otu olarak da bilinir. Şemsiye biçimindeki çiçekleri 5 parçalı, altın sarısı renkli ve kenarları siyah renkli tüyler ile çevrilidir. Yapraklar ışığa karşı tutulduğunda, yağ guddeleri, parlak noktacıklar halinde kolaylıkla görülür. Binbirdelik Otu denmesinin nedeni de budur. Sarı Kantaron bitkisi, Tanen (tannin), uçucu yağlar (carophyllene, pinene, limonene, myrcene), flavon türevleri (quercitrin, quercitin, rutin), hipericin (hypericin), karoten (carotene), Vitamin C ve resin içermektedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Pelin YorulmazHocam benim çocugum iki yaşında ve uyku sorunları yaşıyor sarı kantaronu kendim tohumu alıp bahçemde yetiştirebilirmiyim kendim doğal yollarla birşeyler yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim yada %100 doğal olarak tedarik edebileceğim bi yer varmıdır?
  • Sarı

    Kantoron

    Nerelerde

    Yetişir