Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Şahtere Otu Neye Yarar
Şahtere Otu Neye Yarar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Şahtere Otu Neye Yarar :

Doğu Anadolu hariç, ülkemizin her bölgelerindeki açık alanlarda, park ve bahçelerde, harabelerde, boş arazilerde ve tarla kenarlarında yabani olarak kendiliğinden yetişir. 10-20 cm büyüklüğündedir. Parçalı yaprakları gri ve açık yeşil renkte, 2-3 parça ve toplu haldedir. Bahar sonunda mavi çiçek açar. Çiçekleri toplu haldedir. Yaz başında oluşan tohumları yuvarlak ve toplu halde bulunur. Kendine has kokusu ve acı bir tadı vardır. İlkbaharda toplanıp gölgede kurutulan yıllık otsu bitkidir.

Şahteregiller familyasından; çok parçalı yapraklı, küçük, düzensiz, beyazımtırak veya pembe renkli çiçekleri olan otsu bir bitki cinsidir. 50 kadar türü vardır. En önemlisi tıbbi şahtere yurdumuzda yetişir. Tıbbi şahtere yol kenarlarında rastlanan 20-60 cm boyunda bir yıllık otsu bir bitkidid. Yaprakları mavimsi-yeşil; çiçekleri mor renklidir. Bitkinin içeriğinde tanen, şeker, fumarin ve fumar asidi vardır.

Şahtere otu daha çok nedeni belli olmayan veya tedavi edilemeyen allerjiler üzerinde çok etkili birbitki. Özellikle karaciğer üzerinde etkil olna bu bitkinin allerjilerde kullanılma sebebi de bu sanırım. Çünkü, bu tip rahatsızlıklar genellikle karaciğer kaynaklı olabiliyor.


İdrarı artırmaya, iştah açmaya, sarılığa, karaciğer hastalıklarının tümüne, cilt hastalığına, Egzama ve sedefe, dıştaki yaralara, kanı temizlemeye, kuvvet vermeye, rahim ağrılarına, doğum öncesi sancı ve ağrılara, basura, zayıflamaya, sindirim sistemine, damar sertliğine, vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atmaya, adet sancılarına ve mide - bağırsak sancılarına iyi gelir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Şahtere

Otu

Neye

Yarar