Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sabun Formülü
Sabun Formülü
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sabun Formülü :

Doğal Sabunlar üretim ve kullanım aşamasında çevre ve doğal su kaynaklarını zararlı atıklarla kirletmez. Ekolojik dengeyi korur; çevre dostudur.

Sabun Formülü

Evimizde olmazsa olmaz sabunun kalitesi, kullanılan ham maddelerin niteliği ile orantılıdır. Sabun üretiminde cildi besleyici özelliği en zengin doğal ürün zeytinyağıdır. Yüksek kalite zeytinyağı ile üretilen sabunlar açık Krem renginde ve kokusuzdur. Renkli ve kokulu sabunlar alkol bazlı kimyasallar içerdikleri için bitkisel içerikli olarak üretilseler bile, içerdikleri yağların cilt için faydalı özellikleri üretim aşamasında büyük ölçüde kaybolur.

Düşük kalite (dip/prina) zeytinyağlarının işleme tabi tutulmadan yenmesi mümkün değildir. Genellikle sabunluk yağ olarak değerlendirilen bu yağlardan yeşil veya kahverengi görünümlü sabunlar elde edilir. Bu tür sabunların da besleyici özellikleri düşüktür.

Zeytinyağı A,E,D,K vitaminleri içerir. Birinci kalite sofralık zeytinyağı ile üretilen sabunlar cildin doğal nem dengesini korur, genç ve yumuşak görünmesini sağlar. Doğal sabun üretiminde zeytinyağının içerdiği vitaminleri ve sabunun cilde besleyici özelliğini korumak amacıyla, üretimin “soğuk işlem” metodu ile yapılması gerekir.

Doğal Sabunlar üretim ve kullanım aşamasında çevre ve doğal su kaynaklarını zararlı atıklarla kirletmez. Ekolojik dengeyi korur; çevre dostudur.

Sıvı Sabun Formülü

% 89 su (1)
% 7 texafon (2)
% 1 komperlat (3)
% 1 betain (4) 15 DAKİKA KARIŞTIRILIR
% 228 - 25 tuz (kıvamlaştırıcı)
% 01 formaldehit 8
3 ml parfüm
Boya (900C) çöz. (eser) SICAK SUDA ÇÖZÜLÜR

Sabun Formülünde Kullanılan Maddeler

TEXAFON: Sıvı sabunda kullanılan aktif maddedir.Kimyasal bileşimi sodyum laury eter sülfat‘ tır (SLES).

KOMPERLAT: Sıvı sabunda kullanılan ikinci aktif maddedir.Tuzla beraber vizkozite ayarlamak için kullanılır.

BETAİN: Kıvam artırıcı ve köpük oluşumunu sağlar.Yapısında bir miktar tuz bulunur.

TUZ: Asıl görevi vizkozite ve kıvam artırıcıdır.

FORMALDEHİT: Anti bakteriyel kazandırılmak için katılır.

SIVI SABUNU NASIL YAPTIK (1 LT SIVI SABUN):


Önce 600 ml su aldık.Ve genişçe bir kaba koyduk.70 g texafon tartılarak suya ilave edildi ve çözününceye kadar karıştırıldı.Daha sonra 10 g komperlat tartıldı ve bu karışıma ilave edildi. Aynı şekilde 10 g betain tartılarak bu karışıma ilave edilerek 15 dk karıştırıldı.20 g tuz tartıldı ve 100 cm3 suda çözüldü.

140 cm3 sıcak suda Gıda boyası çözüldü. Tuz ve gıda boyası çözeltileri karışıma ilave edildi. 1 cm3 formaldehit ve yeterince esans ilave edilerek sıvı sabun yapım işlemini bitirdik.

Ev Yapımı Sabun Formülü

Ev yapımı sabunun ana maddeleri kül ve yağdır.

Önce bir miktar odun yakılır. O yakılan odunlar da haybeye yakılmaz, üzerinde taze fasulye pişirilir, börek yapılır, öyle sade sabun yapıcam diye, zorla tarladan bahçeden eşekler üzerinde getirilen odunlar ziyan edilmez. Odunların külleri, kullanıla kullanıla katran karası olmuş, dokununca o karayı bulaştıran su dolu kazana dökülür. Kazanın altı yine benzer odunları ateşlemek suretiyle ısıtılır, ısıtılır, ısıtılır…

Küllü su ısıtılırken karıştırılır. Kaynatılır. Daha sonra yağ eklenir. Artık ne sabunu yapılacaksa ona göre yağ kullanılır. Zeytinyağı sabunu için zeytinyağı, zeytinyağını yemeklerde kullanmak yerine sabun yapmak istemeyenler de hayvanların iç yağlarını kullanabilirler.

Yaklaşık bir saat boyunca bu yağlı, küllü su karıştırılır, karıştırılır, karıştırılır… Kaynadıkça/buharlaştıkça, karışım yoğunlaşır. Yeterli yoğunluğun ardından bu karışım, tuğlalarla oluşturulmuş dikdörgenin içine yerleştirilmiş naylon içine dökülür ve soğumaya/kurumaya bırakılır. Yaklaşık bir gün sonra o karışım kurur ve büyük bir sabun kültesi olur. Bıçaklarla kare kare kesilir. Böylece kullanıma hazırdır. Tahmin edileceği gibi beyaz-gri arası kirli bir renktedir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Sabun

Formülü