Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Sabun Çiçeği
Sabun Çiçeği
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Sabun Çiçeği :

Bulunduğu Yerler: 1000 m. deniz seviyesi kadar memleketin her tarafında bulunur. Vadilerde, dere ve cay kenarlarında, çakıllı, kumsal, rutubetli yerlerde yetişir.

Yapısı: 30-80 cm. kadar yüksek, doğru veya yaslanık olan gövde çıplak veya az kıllı çok yıllık otsu bir bitkidir. Kök yatay, ince, kırmızımsı renktedir. Yapraklar karşılıklı, dar eliptik veya oval mızrak biçiminde, bütün kenarlı ve kısa saplıdır. Çiçekler soluk pembe veya beYaz üstteki yaprakların koltuğunda 1-2 şer adet olarak dizili veya sık süpürgemsi çiçek demetinde toplu halde bulunurlar. Çanak 5 borumsu yapraklı, taç da 5 yapraklı ve erkek organı 10 adettir. Haziran -temmuz aylarında çiçek açar.

Kullanılan Kısımlar: Bitkinin kökleri kullanılır. Kökler güzün eylül ekim aylarında veya erken ilkbaharda mart ayında çıkarılır. Gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru köklerin dış rengi kırmızımsı, içeriside beyazımsı sarı renkte, kokusuz ve acı tatadır. Torbalarda paketlenir. Kabul edilen rutubet % 12 dir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.

Kimyevi Terkibi: % 20 kadar saponinler; saporubinler, saporubin asidi, sapotoksin, karbonhidratlar, yağlı maddeler ve tuzlar ihtiva eder. Yapraklarda flavon glikozidi saponarin ve vitamin C bulunmuştur.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Balgam söktürücü, zayıflatıcı ve idrar söktürücü te sirdedir. Öksürük, bronşit, mide vs. hastalıklarda kullanılır.

Halk tababetinde nefes darlığı, romatizma, nikris, kemik çıkıntıları (deformlar), karaciğer ve safra ağrıları, deri sivilceleri vs. de kullanılır.

Kullanılışı: Köklerden bir Kahve kaşığı 0,5 lt. suda 5 dakika kaynatılır Günde 3 defa yemeklerden evvel birer kahve fincanı alınır. Daha büyük dozlarda bitki zehirlidir. Doktor kontrolü altında kullanılması gerekir.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Sabun

Çiçeği