Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Prostat İçin Bitkisel İlaçlar
Prostat İçin Bitkisel İlaçlar
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın

Prostat İçin Bitkisel İlaçlar,Ameliyat Tedavilerinden Daha Az Riskli Olmakla Beraber Yan Etkisi Bulunmamaktadır.Aşağıdaki Makalede Gerekli Bilgilere Yer Verilmektedir.

Prostat İçin Bitkisel İlaçlar

Prostat, erkeklerde 50 yaşından sonra görülen bir hastalıktır. Özellikle geceleri sık sık idrara çıkma, idrarın ağrılı ve sızılı olması, damla damla akması gibi belirtilerle kendini gösterir.

Kronik prostat hastalığında idrara çıkmada bozukluklar, Cinsel organlarda ağrılar, cinsel bozukluklar ve nörolojik hastalıklar ortaya çıkar. Dolayısıyla 50 yaş üzerindeki erkeklerin belli aralıklarla uzman muayenesine ihtiyacı vardır.

Geleneksel Çin tıp düşüncesine göre bu hastalığın nedeni, böbrek Ying‘i ya da böbrek enerjisi boşluğuyla ağırlaşmış yaşam enerjisi durgunluğudur. Bu sebeple uygulanabilecek çeşitli masaj yöntemleriyle enerji durgunluğu giderilerek, bu rahatsızlıktan korunma sağlanır.

Prostata karşı genel masaj tavsiyeleri şöyle sıralanabilir:

Karın bölgesinde çizgisel masaj ve ovalama, karında elin tümüyle dairesel ovalama yapma, karın bölgesinde dengeyi sağlamak için farklı yanlara yönelen hareketlerle çizgisel masaj, ön orta kanal 8 (karın) bölgesinde dairesel ovalama, karın bölgesinde hafif dokunmalar ve vibrasyon, ön orta kanal 1 (anüs ile penis arası) bölgesinde ovalama ve dairesel masaj.

Her gün 1-2 fincan adaçayı tüketmek, mısır püskülü, yeşil çay, Anason ve zerdeçaldan oluşan karışımı çay yapıp içmek prostat için faydalıdır.

Yine her gün 1 çorba kaşığı keten tohumu ya da yağı tüketmek, meyankökü çiğnemek, biberiye, dereotu, zerdeçal ve maydanoz yemek ve bol su içmek prostat sağlığı için çok önemlidir.

Pratik Bitkisel Formüller

* 10 gram hazenbel, 10 gram kereviz yaprağı veya tohumu ayrı ayrı 1 litre suda 10 dakika kaynatılır. 30 dakika demlenip, sabah akşam tok karnına birer su bardağı ayrı ayrı içilir. Bu terkibin içilmesine 1 ay devam edilmesi tavsiye edilir.

* 250 gram brokoli bitkisi 1 kilo suda 4 dakika kaynatılır. Günde birkaç bardak içilmesi önerilir.

* 8 kilo kaynar su içine 500 gram sarı kantaron konulur. 40 dakika kaynatılıp, süzülür. Dolapta muhafaza edilen karışımdan sabah, öğle, akşam yemeklerden 1 saat önce 1 bardak içilmesi tavsiye edilir.

* At kestanesi, tam açılmamış servi kozalağı, mazı yaprağı, ardıç tohumu, ökse yaprağı, ayrık kökü ve maydanoz gibi bitkilerin çayları günde 3-4 bardak içilmesi tavsiye edilir.

* Kocayemiş yaprağı, funda yaprağı, mazı yaprağı az miktarda ardıç tohumu karıştırılıp çay gibi demlenir. Günde 3-4 bardak içilmesi tavsiye edilir.

* Kenevir, kereviz tohumuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak macun yapılıp yenmeye devam edilmesi tavsiye edilir.

* Isırgan otu prostat büyümesinden kaynaklanan idrar zorluğunu rahatlattığı bilinmektedir.

* 1 bardak kaynar suya, 10 gram funda konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilmesi önerilir.

* Maydanoz kaynatılıp, günde 3 bardak içilmesi tavsiye edilir.

Isırgan Otu (Urtica dioica):

Araştırmacılar 60 yaş üzerindeki 67 erkeğe bir çay kaşığı ısırgan otu kökü özütü vermişler ve bunun sonucunda gece idrara kalkma ihtiyaçlarının gözle görülür oranda azaldığını gözlemlemişlerdir. Günde 2-3 çay kaşığı özüt alınması öneriliyor.

* Prostat iltihabı için her gece 1 lt suda 1-2 soğan sabaha kadar bekletilerek, sabah aç karna içilir.

Kabak Çekirdeği (Cucurbita pepo):

Kabak çekirdeği Bulgaristan, Türkiye ve Ukrayna‘da geleneksel İPB tedavisidir. Erişkinlik döneminde her gün bir avuç kabak çekirdeği yenilmesi önerilmektedir.

Apış Arası Noktasında Dairesel Ovalama

Masajı, bacaklarınızı dizden büküp sırtüstü yatarak uygulayın. Sakin nefes alın ve rahatlayın. Sol elinizi göbek bölgesine, sağ elinizi de apış arasına yerleştirin, ön orta kanal 1 noktasına bastırarak, 36 kez saat yönünde ve 36 kez saatin ters yönünde işaret ve orta parmaklarınızla masaj yapın. Ağrı, uyuşma, gerilme ve sıcaklık hislerinin oluşmasını bekleyin. Her dairesel hareketten sonra anüs kaslarını sıkın.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Prostat

İçin

Bitkisel

İlaçlar