Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Nescafenin Faydaları
Nescafenin Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Nescafenin Faydaları : Kahve, çay gibi içeceklerde bulunan kafeinin, vücuttaki enerji tüketimini yüzde 5 oranında artırdığı, gıda tüketiminin sabit tutulması durumunda vücut ağırlığında düzenli düşüş sağlayabileceği bildirildi.

Gıda Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Emin Yılmaz, kafeinin, vücutta yağ yakımını hızlandırdığını ve enerji yakımına katkısı bulunduğunu belirterek “Kilo poroblemi olanların yemeklerden sonra şekersiz olarak bir fincan kahve içmelerini tavsiye ediyorum. Bir fincan kahve günde 75-110 kilokalori açığa çıkarır” dedi. Yılmaz, kafeinin bağımlılığa yol açmadığını da sözlerine ekledi.

BAŞ AĞRISININ İLACI

Kahve, ağrı kesicilerin etkisini yüzde 40 oranında artırıyor. Özellikle migrene karşı, diğer ilaçlarla birlikte kafein de reçeteye ekleniyor.

Şeker İÇİN ALARM

Şeker hastalığının erken uyarı sinyali olarak kabul ediliyor. Şeker komasının eşiğine gelmiş hastalar, bir-iki fincan kahve içtikten sonra titreme ve terleme belirtileri görünce alarma geçiyor.

TÜMÖRÜ KÜÇÜLTÜYOR

Kahveyle göğüs kanseri arasındaki ilişki en çok araştırılan alanlardan birini oluşturuyor. 1980'lerde son derece olumsuz raporlar yayındı, ancak 1988'de araştırmacılar, kahveden korkmaya gerek olmadığına karar verdiler.

Hatta araştırma raporlarından birinde kahvenin kötü huylu tümörleri küçülttüğü bile belirtildi - ancak günde beş koca fincan içmek kaydıyla. Bugün ise korkular halen geçerli, çünkü bazı bilimadamlarına göre kahve iyi huylu tümörlerin büyümesine yol açıyor.

PANKREASI KURTARIYOR

1981 yılındaki bir araştırmaya göre kahve, pankreas kanserinin en önemli nedenlerinden biriydi. Ancak zaman içinde bu görüş tersine döndü. Yeni araştırmalar, kahvenin pankreasta kanseri önleyici etkisi olduğunu ve hatta bağırsaklarda da tümör oluşumunu önlediğini gösteriyor.

KEMİK ERİMESİ BİLMECESİ

Son araştırmalarda en tartışmalı konulardan biri. Kahvenin kalsiyum kaybına yol açıp açmadığı (özellikle kadınlar için tehlikeli), dolayısıyla Kemik Erimesi ve kırık riskini artırıp artırmadığı araştırılıyor. Genç kadınlar için günde bir fincan kahvenin zararı yok, ancak yaşlı kadınlar için aynı durum söz konusu olmayabilir.

ASTIMA GEÇİT YOK

Günde üç fincan kahve, astım tehlikesini azaltıyor ve göğüs hırıltılarını azaltıyor.

TANSİYON ARTIRIYOR

Sabah kahvesinden sonra çarpıntınız olabilir, ancak bu geçici ve tehlikesiz bir durum. Bu yılki son araştırmaya göre kahve tiryakilerinde sürekli bir tansiyon artışı tespit edildi, ancak geçen yılki başka bir araştırma bunun tersini söylüyor. Sonuç: her iki durumda da kahvenin marjinal etkisi var.

ALGIYI AZALTIYOR

Kahve sizi daha uyanık ve dikkatli tutabilir, ancak bazı araştırmalar kahvenin bilgileri algılama gücünü azalttığını gösteriyor. Olumlu etkiler bin fincandan sonra ortaya çıkıyor (sigara içenlerde biraz daha güçlü, çünkü kafein sigara içenlerde metabolizmaya daha çabuk karışıyor).

UYKU KAÇIRIYOR

Kahvenin uyku kaçırdığını herkes biliyor, ancak bu etki zannettiğinizden daha uzun sürüyor. REM uykusu sırasında rahatsızlık yaratıyor.

KOLESTEROLLE İLGİSİ YOK


Eski araştırmalar, kahve içenlerde Kolesterol düzeyinin daha yüksek olduğunu gösteriyordu. Ancak 1970'lerden sonra kahve ile kolesterol arasındaki bağ ortadan kaldırıldı. Ancak kalbi kahveden korumak için filtre kahve içmek gerekiyor. Filtre, kolesterole yol açan kimyasallara geçit vermiyor.

SİROZU ENGELLİYOR

Çok araştırılan bir alan. Bir araştırmaya göre aşırı alkol tüketenler, fünde dört veya daha fazla fincan kahve içtiği takdirde siroz ihtimali yüzde 80 oranında azalıyor.

DÜŞÜĞE YOL AÇIYOR


Bir araştırmaya görev günde üç fincandan fazla kahve içen kadınların doğurganlık oranı yüzde 27 azalıyor. Aşırı miktarda kahve tüketiminin düşüklere ve bebeğin kilo kaybına yol açtığı da öne sürülüyor.

BAĞIRSAK ÇALIŞTIRIYOR

Kahve, bağırsakları harekete geçiriyor. Bu da midenin besinler sindirilmeden boşalması anlamına geliyor, ancak sağlık açından bir felaket olarak görülmüyor. Kahve, gastrik asit salgılanmasına yol açıyor, ancak süt ve biranın yarısı kadar bir düzeyde.

İNTİHARI ENGELLİYOR

Yeni bilgilere göre kahvenin depresyona karşı etkisi var. Bazı durumlarda intiharı önleyecek kadar güçlü bir etki. Günde iki-üç fincan kahve çok yararlı.
En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
 • Ziya Yiğitgün içinde daha dinç kalmak için 10 bardak nescafe içerim ama geceleri uykusuz kalıyorum , sabah uyanamktada güçlük çekiyorum. vazgeçemedğim bir keyiftir ama zararları varmış baya. peki zararlarını ortadan kaldırmak için neler yapayım. teşk
 • Selamgece yarısından sonra kimse çalışmıyormu?
 • Şifa MarketÇalışma saatlerimiz 08:45 ve 23:30 dur
 • Furkan KarakoçHocam nmal türk kahvesi içemiyum nescafe içiyum sizce o da yağları yakar mı ?
 • Şifa MarketNescafe yağ yakmaz aksine içerisindeki süt tozu selülite yol açar..
 • Nescafenin

  Faydaları

  Hakkında

  Herşey