Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Nar Çekirdeği Yağının Faydaları
Nar Çekirdeği Yağının Faydaları
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Nar Çekirdeği Yağının Faydaları :

Nar çekirdeği yağı nelere iyi gelir? Nar çekirdeği hangi hastalıklara karşı önleyicidir? Nar çekirdeği hangi rahasızlıklara iyi gelir? Nar çekirdeği yağının yararları nelerdir? Nar çekirdeği nasıl kullanılır? Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları

Cilt Problemlerini Giderir: Egzama, Sedef ya da güneş yanığı gibi cilt sorunlarında nar çekirdeği yağının iyileştirici özelliği devreye girer. Yaraları, kesikleri, sivilceleri ve çatlakları iz bırakmadan iyileştirmeye yardımcı olur. Nar çekirdeği yağında bulunan punisik asit cildin kolajen kaybını azaltıp kolajen üretimini arttırarak kırışıklık benzeri yaşlanma belirtilerini geciktirir. İçerdiği C vitamini cilde esneklik kazandırır ve cildin pH seviyesini dengeleyerek sağlıklı, parlak ve genç bir cilt görünümü kazandırır.

Saça Güç ve Canlılık Kazandırır: İçerdiği bileşikler, güçlü antioksidanlar ve vitaminler sayesinde nar çekirdeği yağı oldukça popüler bir doğal saç bakım ürünü haline gelmiştir. Zengin içeriği sayesinde yağ saç derisinde kan dolaşımını hızlandırır, kan damarlarını güçlendirir ve sağlıklı saçların uzamasını sağlar. Doğal bir nemlendirici ve besleyici görevi görür. Bu sayede saç kepeği, kaşıntı, saç dökülmesi, kuruluk, donukluk, saçların incelmesi veya kırılması gibi şikayetlerin de önüne geçilebilir.

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?
Nar çekirdeği yağı taşıyıcı yağlardan biri olduğu için cilt ya da saça uygulanırken inceltmeden de kullanılabilir. Birkaç damlası günlük kullanımda yeterli olacaktır.Zaten üretimi zahmetli olduğu için nar çekirdeği yağı oldukça pahalı bir yağdır, bolca kullanmanıza gerek olmaması bu nedenle iyi bir haber. İster parmak ucuna ister bir parça pamuğa damlatarak cilde uygulanabilir. Göz altına sürmekten kaçınmanız önerilir. Ayrıca nar çekirdeği yağı yoğun bir yağ olduğundan daha hafif yağlarla karıştırarak veya saç ya da cilt bakım maskelerinize bir iki damla ekleyerek kullanabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi içeriden size sağlık katsın diye nar çekirdeği yağı kullanmak istiyorsanız, piyasada tablet veya sıvı besin desteği şeklinde satılan ve kalitesinden emin olduğunuz bitkisel destek ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Lütfen haricen kullanılmak üzere hazırlanmış ürünleri aksi belirtilmedikçe ağızdan almayınız.

Öğütülmüş Nar Çekirdeği Faydaları
- Cildi sıkılaştırır, tazeler, yaşlanmayı geciktirir (Anti-Aging)
- Kalp krizi riskini azaltır.
- Çok güçlü Antioksidandır.
- İçerdiği polyphenol, tannin, anthocyanin gibi antioksidanlar, zarar görmüş hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak kansörojen hücrelerle savaşır ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Prostat ve meme kanserinde etkili olduğu düşünülmektedir.

- Sigara, alkol, kirli hava vs. gibi maddelerin vücut üzerindeki tahribatını azaltır.
- Selülit ve Varis gibi sorunlarda tedaviye yardımcı olur.
- C vitamini, demir ve potasyum açısından çok zengindir.
- Doğum kontrol haplarının yan etkilerini azaltmaya yardımcı olur.
- Kötü kolesterolü ve hiper tansiyonu düzenler.
- Şekeri dengeler.
- İshali keser.
- Menopoz döneminde çok faydalıdır. Bitkisel östrojen içerdiği için bu özelliği ile menepozda görülen sıkıntıların azalmasına yardımcı olur.

Nar Çekirdeği
Narın dünya mutfağında hem içecek hem de çeşni olarak kullanımı yaygındır ama şifa amaçlı kullanımı yakın zamanlarda popüler olmuştur. Orta Doğu’da ve Yunanistan’da ise yüzyıllardırt şifa amaçlı kullanılan bir meyvedir.

Nar Çekirdeği, şifa amaçlı kullanılan şekli konsantre ekstresi ve çekirdeğidir. Nar çekirdeği, tüketimi hızla artan çok fonksiyonlu bir gıda desteğidir. İlahi kitaplarda, cennet meyvesi olarak tanımlanır. Hatta, bazı kaynaklar Havva''''nın Adem''''e verdiği meyvenin elma değil, nar olduğunu iddia ederler.

Nar çekirdeği, yüksek dozda polifenolik bileşikler, tannin ve antisiyoninler içerirler ki bu maddeler bilinen en güçlü antioksidanlardır. Antioksidanlar, bizi kanserden koruyan en güçlü silahlarımızdır. Yaşadığımız, soluk aldığımız sürece vücudumuzda oksidanlar, yani toksik oksijen artıkları oluşur ve bunlar hem yaşlanmamıza hem de kronik hastalıkların oluşmasına sebep olurlar. Antioksidanlar ise bu maddeleri bloke ederek hem yaşlanmayı geciktirirler hem de kronik dejeneratif hastalıkların ve kanserin meydana gelmesini önlerler. Virüs öldürücü antiviral etkisi de vardır. Kolestrolü, şekeri dengeler, ishali keser, bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Nar çekirdeğindeki diğer önemli bileşenler, linoleik ve oleik asitlerdir. Linoleik asitin hayvan deneylerinde kalın barsak kanseri üzerinde önemli iyileştirici etkisinin olduğunu gösteren hayvan deneyleri mevcuttur. Prostat ve meme kanserinde de etkili olduğu düşünülmektedir. Prostat kanseri yanı sıra prostatın iyi huylu büyümesinde, şeker hastalığında ve lenf kanserinde de etkili olduğuna dair ABD’de yapılmış çalışmalar mevcuttur.

Linoleik asit kandaki kötü kolesterol oranını düşüren önemli bir ajandır. Kötü kolesterolün damar çeperini delip duvara yerleşmesini ve plakaların, tıkanıklıkların oluşmasını önler. Kötü kolesterol oksidasyonu, damar sertliğinin ilk halkalarından biridir. Ateroskleroz denen damar sertliğine karşı koruyucudur. Damar açıcı ve damar elastikiyetini artırıcı özelliği vardır.

Nar çekirdeği bileşeninde bulunan linoleik asit ve polifenollerin kalp damar hastalıklarındaki koruyucu etkisi hakkında deneysel ve klinik çalışmalar mevcuttur. Kan basıncında artışa sebep olan ACE adlı enzim aktivitesini azaltarak kan basıncını düşürücü etki sağlar, hipertansiyonda faydalıdır. Bu enzim tansiyonumuzu artıran kötü bir maddedir ve hatta,piyasada bu enzimi bloke etmek için kullanılan birçok tansiyon ilacı vardır. Çok yüksek doz C vitamini içerdiğinden kuşburnunun tahtını devirdiği söylenir. Limon, portakal, greyfrut ve kuşburnundan daha yüksek doz C vitamini içerir ki artık yüksek doz C vitamininin kansere karşı koruyucu etkisi kanıtlanmıştır. C vitamini yanında yine yüksek doz B vitaminleri, demir, fosfor, sodyum, potasyum, çinko ve magnezyum içerir.

Nar çekirdeğinin antioksidan ve kollojen yapımını uyarıcı etkilerinden dolayı kozmetik değeri de anlaşılmıştır. Nar çekirdeği yağından yapılan sabun ve cilt bakım ürünleri birçok ülkede revaçtadır. Cilt sıkılaştırıcı ve tazeleyici özellikleri vardır bu ürünlerin. Nar çekirdeği partiküllü peeling ve maske ürünleri de mevcuttur. Tıbbi kremleri ise geçmeyen kronik yaralarda kullanılır.Nar ve daha yoğun olarak nar çekirdeği bitkisel östrojen içerir, bu özelliği ile de menapozda görülen sıkıntıların azalmasına yardım eder.

Nar Çekirdeği Kullanımı : Günde 2 defa 1 tatlı kaşığı öğütülmüş nar çekirdeği yoğurt, süt, salata, bal veya pekmezle karıştırılıp yenilebilinir, sade sevenler hiçbir şey katmadan da yiyebilirler.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın
  • Gökhan YılmazMerhabalar daha önce 2 kere kalp krizi geçirdim . Doktorlar 3. sünü atlatamayacağımı söylediler . Bunu engellemek için ne kullanmalıyım . Nasıl bir diyet uygulamalıyım . Nar çekirdeği yağı bu konuda ne kadar etkilidir .Yardımcı olursanız sevinirim . İyi çalışmalar .
  • Nar

    Çekirdeği

    Yağının

    Faydaları