Alışveriş Sepeti
Okuduğunuz makale ile ilgili aklınıza takılan sorular için uzman kadromuz hizmetinizde.

Sorunuzu sorun, uzman kadromuz sorunuzun cevabını hemen e-posta adresinize göndersin.
Uzmana Sor
Hastalığınız ile ilgili sormak istediğiniz soruyu tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanlarımıza buradan sorabilirsiniz.

Sorduğunuz sorunun cevabını uzmanlarımız en kısa sürede size dönerek cevaplayacaktır.
Uzmana Sor
Nar Çekirdeği Meyvesi
Nar Çekirdeği Meyvesi
Hastalığınız İle İlgili Uzmanımıza Soru Sormak İçin Tıklayın
Nar Çekirdeği Meyvesi :

Cennet meyveleri hurma, nar, üzüm, kiraz,muz, incir Kuran‘ı Kerim‘de de sıkça yer almaktadır. Gerek kutsal kaynaklara gerekse insanlığın tarihsel serüveninde medeniyetlere damgasını vuran meyvelerin sağlıkla yakın ilişkisi onları bu denli değerli kılmıştır.

Narın Latince adı; Punica Granatum‘dur. Nargiller familyasındandır. Haziran-Temmuz aylarında koyu kırmızı, nadiren beYaz çiçekler açar. 2-5 metre yüksekliğinde bir ağaçtır.

Nar ağacı Batı Asya‘da bol miktarda bulunmaktadır. Bununla beraber ılıman iklime sahip ülkelerde ve Akdeniz bölgesinde de yetiştirilmektedir. Ülkemizde de tüm Anadolu‘da bilhassa Ege ve Akdeniz kıyılarında meyveleri için yetiştirilmektedir.

Kök ve gövde kabuğu nişasta, mannit, reçine, triterpenik, asitler, tanen, pelletierin, isopelletierin ve metilpelletierin isimli alkaloidleri içerir. Meyve kabuu ve çiçeklerde ise yine yukarda saydığımız alkaloidler ve tanen vardır.

Hem çekirdeği hem kendisi şifalı olan nar dünya mutfağında hem içecek hem de çeşni olarak kullanımı çok yaygın ancak fazlasıyla hak ettiği şifa özelliği son birkaç yıldır gündemde.

Oysa Orta Doğu‘da ve Yunanistan‘da yüzyıllardır şifa amaçlı kullanılmış. İlahi kitaplarda, cennet meyvesi olarak tanımlanır. Hatta, bazı kaynaklar Havva‘nın Adem‘e verdiği meyvenin elma değil, nar olduğunu iddia ederler.

En Çok Bu Yazılar Okunuyor
Sizin İçin En Son Bunları Yazdık
Yorumlar Konuya Yorum Yapın

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın.

Nar

Çekirdeği

Meyvesi